Xiaomi Redmi 4X recenzja, dane techniczne

image

Xiaomi Redmi 4X to model z segmentu “średniaków”. Zestawiamy najważniejsze cechy tego smartonu, aby pomóc w podjęciu decyzji o jego kupnie przyszłym użytkownikom.

Poświęcimy nieco uwagi modelowi od Xiaomi stworzonemu po to, aby wyróżniać się świetnym stosunkiem atrakcyjnej ceny do oferowanych możliwości. Sprawdźmy, czy naprawdę tak jest.

Pierwsze wrażenie

Xiaomi Redmi 4X to model z segmentu tzw. “średniaków”. Aluminiowa obudowa typu unibody z plastikowymi wstawkami zakrywającymi anteny, robi lepsze wrażenie, niż w modelu Redmi 4A. Jednak w kwestii designu Chińczycy nie postawili na żadne nowości. Całość jednak charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wykonania. Wszystkie elementy zostały do siebie dobrze dopasowane. Jednak szybko dostrzeżemy jedną, choć małą, ale znaczącą rzecz - brak podświetlenia klawiszy funkcyjnych pod ekranem. Poza tym, Redmi 4X wygodnie leży w dłoni i można go obsługiwać przy zaangażowaniu tylko jednej ręki. Z tyłu z ujrzymy tradycyjne połączenie, czyli aparat 13 Mpix z pojedynczą diodą doświetlającą w rogu oraz okrągły skaner linii papilarnych poniżej nich. Dolna krawędź została rozdysponowana między złącze microUSB 2.0, mikrofon oraz głośnik multimedialny. Na górze z kolei pojawiły się: drugi mikrofon, złącze słcuhawkowe 3,5 mm oraz dioda podczerwieni. Dwie karty nanoSIM lub opcje nanoSIM i microSD możemy umieścić w szufladce, którą wysuniemy z prawego boku smartfona.

Wyświetlacz

Model od Xiaomi to sprzęt zaprojektowany w zgodzie z aktualnie panującymi trendami oraz wymaganiami użytkowników – standard. Dlatego Chińczycy postawili tu na standardową wielkość ekranu. Odznacza się on przekątną 5 cali, będącą rozsądną opcją, a jego rozdzielczość to tylko HD, co może okazać się dziwną decyzją ze strony producenta, bowiem niektórzy z konkurencji stawiają na Full HD w modelach ze średniej półki cenowej.

Oprogramowanie

Sercem tego urządzenia został topowy układ Qualcomma dla “średniaków” (układ Snapdragon 435). Oferuje osiem rdzeni ARM Cortex A53 o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,4 GHz. W komplecie mamy grafikę Adreno 505.

Co do wydajności w grach, czyli aplikacjach, będących w stanie “wycisnąć” ostatnie poty z zastosowanych podzespołów. Model Redmi 4X poradzi sobie z każdym postawionym przed nim zadaniem i każdy tytuł ze Sklepu Play bezproblemowo się na nim uruchomi – o dziwo. Co więcej, działa całkiem płynnie, a nawet smartfon nie robi się nadmiernie gorący.

W codziennej pracy smartfon ten wzbudza różne odczucia. Pozytywy to: wszystkie polecenia wykonuje sprawnie, nie ma tu mowy o jakichkolwiek spowolnieniach – ogółem płynność pracy jest bardzo zadowalająca. Niestety, koszmarne zarządzanie pamięcią operacyjną, psuje całe wrażenie na temat tego modelu.

Jakość dźwięku

Pojedynczy głośnik multimedialny. Te trzy słowa nie dają nadziei na zbyt dużo. Na niższych poziomach głośności głośnik sprawuje się całkiem dobrze. Im głośniej, tym gorzej. Na słuchawkach jest już lepiej. Chociaż czy za taką cenę powinniśmy oczekiwać w tym temacie więcej?

Aparat

Xiaomi Redmi 4X został wyposażony w dwa aparaty. Główny z 13 Mpix i pojedynczą diodą doświetlająca oraz przedni 5 Mpix. Całość obsługuje bardzo przyjazna użytkownikowi aplikacja, która oferuje wiele trybów dodatkowych. Warto tu wspomnieć o mocno ograniczonym trybie manualnym - regulujemy jedynie ISO i balans bieli. Do dyspozycji jest również komplet filtrów oraz HDR. Co ważne, praca autofokusa zasługuje na dużą pochwałę tzn. ostrzy szybko i bez większych problemów (nawet obiekty znajdujące się bardzo blisko).

Redmi 4X w dzień radzi sobie więcej niż zadowalająco. Progres względem starszych modeli jest bardzo widoczny.

Bateria

Producent wybrał akumulator o pojemności 4100 mAh, który pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych wyników czasu pracy (przy LTE rezultat na włączonym ekranie wahał się od 5,5 do 8,5 godziny). W praktyce oznacza to spokojnie dzień intensywnej pracy na urządzeniu lub dwa dni przy mniejszym wykorzystaniu smartfona. Ładowanie od zera do 100% zajmuje w okolicach 150 minut.

Podsumowanie i pełna specyfikacja w dużym skrócie

Smartfon Xiaomi Redmi 4X to dopracowany model ze średniej półki cenowej z paroma przeciętnymi cechami, ale w ogólnym rozrachunku wypada bardzo dobrze. Model ten oferuje wszystko to, czego można by oczekiwać od urządzenia za mniej niż 1000 złotych. Należy jednak pamiętać, że w jego segmencie cenowym znajdziemy wiele równie ciekawych propozycji, które w pewnych aspektach przewyższają produkt Chińczyków. Decyzja więc zależy od indywidulanych preferencji użytkownika. Na koniec w skrócie specyfikacja techniczna tego modelu.

Specyfikacja techniczna Xiaomi Redmi 4x:

  • 5-calowy ekran IPS o rozdzielczości HD (1280×720 pikseli, 294 ppi),
  • procesor Qualcomm Snapdragon 435 (8 x ARM Cortex A53 1,4 GHz) z grafiką Adreno 505,
  • 3 GB RAM,
  • 32 GB pamięci wbudowanej (dostępne ok. 24,2 GB),
  • Android 6.0.1 Marshmallow (MIUI 8.2),
  • slot kart microSD (hybrydowy),
  • LTE,
  • Dual SIM,
  • Wi-Fi,
  • Bluetooth 4.2,
  • GPS, A-GPS, Glonass,
  • złącze słuchawkowe 3,5 mm,
  • port microUSB 2.0 z USB OTG,
  • czytnik linii papilarnych,
  • aparat 13 Mpix z f/2.0 i pojedynczą diodą doświetlającą,
  • kamerka 5 Mpix z f/2.2,
  • bateria 4100 mAh,
  • wymiary: 139,24×69,96×8,65 mm,
  • waga: 150 g.