Xiaomi Redmi 4a specyfikacja techniczna, wady i zalety, opinia

image

Jeżeli szukamy niedrogiego telefonu z pojemnym akumulatorem, przyzwoitym aparatem za niezłą cenę, Xiaomi Redmi 4A może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Xiaomi Redmi 4A to urządzenie ze średniej półki cenowej, które pod paroma względami okazuje się całkowicie wystarczające, aby cieszyć się niedrogim telefonem, ale posiada także właściwości, które wyróżniają go na tle innych modeli za podobną cenę. Znając charyzmę producenta, nie mogło być inaczej, bowiem w urządzeniu Redmi 4A również kryje się sporo zalet, których być może nie widać na pierwszy rzut oka.

Xiaomi Redmi 4a specyfikacja techniczna

Stylistyka i jakość wykonania

Pod tym względem model nie zaskoczy nas niczym szczególnym, wygląda bowiem  jak typowy chiński smartfon, którego kształt wiele osób będzie starać się zapewne porównywać do iPhone'a.

Telefon ma zamkniętą konstrukcję z plastikowym korpusem i szkłem chroniącym 5-calowy ekran LCD IPS o rozdzielczości HD (1280x720 pikseli). Jeżeli nie będziemy dbać o nasz egzemplarz Redmi 4A, to dość szybko zauważymy pierwsze rysy pojawiające się na tylnym panelu – warto wyposażyć go w ochronne etui.

Wygoda obsługi i funkcjonalność

Mimo niepozornego kształtu i designu, smartfon pewnie leży w dłoni - tworzywo zapewnia stabilny chwyt, a pomagają w tym stosunkowo kompaktowe wymiary urządzenia i niewielka, przynajmniej w porównaniu z podobnymi modelami w tej cenie, masa telefonu. Panel dotykowy pewnie rozpoznaje komendy wydawane przez dotyk palca. Redmi 4A jest także telefonem typu Dual SIM, czyli obsługującym jednocześnie dwie kartu SIM. Niestety, typowo dla smartfonów produkcji chińskiej, gniazdo drugiej karty SIM jest hybrydowe, czyli wykorzystywane zamiennie do instalowania karty pamięci microSDXC.  Xiaomi obsługuje karty SIM o dwóch rozmiarach - główna to Micro SIM, a dodatkowa - Nano SIM.

Jakość zastosowanego ekranu i dodatkowe funkcje

O ile powłoka szkła chroniącego ekran zastosowanego w Redmi 4A nie jest powalająca, bo dość szybko „palcuje się” oraz nie wygląda na zaawansowane technicznie w kategorii obecności warstw rozpraszających światło odbijające się od ekranu. Za to już sam ekran jest bardzo dobrej jakości. Zastosowano tu panel LCD IPS, który jest w stanie wyświetlić 97,68 procenta barw wymaganych przez standard sRGB i został całkiem poprawnie, przynajmniej jak na smartfon tej jakości. Wszystko to sprawia, że zawartość ekranu Redmi 4A jest dobrze czytelna, również przy intensywnym oświetleniu.

Jeżeli zaś często korzystamy ze smartfonu nocą, to dodatkowo możemy aktywować Tryb czytania (smartfon minimalizuje ilość emitowanego światła niebieskiego - niebieska składowa niekorzystnie wpływa na nasz zegar biologiczny). Siłę efektu tego trybu można regulować od bardzo ciepłych 4928K do ustawienia standardowego oraz sprawić, że będzie aktywować się sam w zadanym przez nas przedziale godzinowym.

Wydajność akumulatora

Niewymienialny akumulator smartfonu ma pojemność 3190 mAh. Jest to wynik bardzo dobry na tle taniej konkurencji, która zwykle wyposażona jest w ogniwa o pojemności z zakresu jedynie 2000-2600 mAh. Przy typowym użytkowani Redmi 4A będzie wymagał zwykle ładowania co 1-2 dni. Smartfon jest też w stanie odtwarzać bez przerwy filmy HD (1280x720 pikseli) przez około 8 godzin.

Aparat i jego dodatkowe funkcje

Główny aparat o rozdzielczości 13 megapikseli, z pojedynczą, diodową lampą doświetlającą fotografowany obiekt oraz system autofocus – co podstawowe cechy tego modelu. Przednia kamera wykonuje zdjęcia z maksymalną dokładnością 5 megapikseli. Największa rozdzielczość rejestrowanego tylnym aparatem filmu wynosi 1920x1080Mpix przy płynności 30 klatek na sekundę. Aplikacja sterująca pracą aparatów jest bardzo prosta w obsłudze i intuicyjna. W trybie automatycznym kontrolujemy wyłącznie tryb pracy lampy błyskowej oraz funkcję wykonywania zdjęć HDR. Wśród pozostałych trybów pracy znajdziemy też ustawienie, które pozwala rejestrować panoramy, w którym otrzymujemy dodatkowo kontrolę nad czułością ISO oraz balansem bieli, ale jednocześnie tracimy też możliwość robienia ujęć w trybie HDR.

Podsumowując wszystkie za i przeciw, jeżeli szukamy niedrogiego telefonu z całkiem pojemnym akumulatorem (jak na te cenę), przyzwoitym aparatem oraz bogatą funkcjonalnie nakładką na system operacyjny Huawei Redmi 4A będzie idealnym wyborem. Jedynie plastikowa obudowa telefonu może nie przypaść do gustu osobom ceniącym ciekawą stylistykę i wysoką jakość wykonania.