Walizki na kółkach – która najlepsza?

image

Jednym z najpopularniejszych sposobów pakowania bagażu jest umieszczenie go w foremnej walizce na kółkach. To komfortowe i praktyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się podczas wojaży samochodem, pociągiem, autokarem lub samolotem. Walizka tego typu jest nie tylko wyposażona w kółka, które umożliwiają jej przewożenie zamiast dźwigania w ręce, ale też w uchwyt, który przydaje się w sytuacji, gdy trzeba ją podnieść do góry lub przez jakiś czas nieść w ręce.

Oferta walizek na kółkach jest, z resztą, bardzo szeroka i różnorodna, co umożliwia dopasowanie jej wielkości, koloru i materiału wykonania do własnych potrzeb, jak również gustu. Zasadniczą kwestią nie jest jednak estetyka walizki, ale jej konstrukcja, rozmiar oraz jakość wykonania.

Jaka walizka lepsza na 2 czy 4 kółkach?

Kółka na spodzie walizki umożliwiają jej wygodne przewożenie – szczególnie na równych i twardych nawierzchniach. W sprzedaży znajdziemy jednak dwa rodzaje walizek na kółkach, a różnią się one od siebie właśnie pod względem liczby kół, w jakie zostały wyposażone. Którą wybrać?

  • Walizka na dwóch kółkach – posiada dwa koła umieszczone wzdłuż tylnej krawędzi dna. By wygodnie wieźć walizkę tego typu, należy przechylić ją i ciągnąć ją za sobą, trzymając za rączkę. Jest to popularne rozwiązanie, gdyż walizka wieziona w tej pozycji łatwiej pokonuje nierówności podłoża. Mankamentem tego rozwiązania jest fakt, że ciężar bagażu opartego jedynie na 2 kółkach jest bardziej wyczuwalny.

Dla kogo? Walizka na 2 kółkach to uniwersalny wybór niemal dla każdego.

  • Walizka na czterech kółkach – posiada cztery koła rozmieszczone w narożnikach dna. Można ciągnąć ją za sobą, pchać przed sobą lub lekko przesuwać po podłożu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że wszelkie nierówności są dla tej konstrukcji większym wyzwaniem, a walizki tego typu są nieco cięższe i mniej wygodne w przenoszeniu.

Dla kogo? Walizka na 4 kółkach to dobry wybór dla dzieci, gdyż trudniej ją przewrócić.

Walizka czy torba na kółkach?

Walizka na kółkach nie jest jedynym rozwiązaniem, jeśli chodzi o bagaż, który można przewozić po podłożu. Innym rodzajem bagażu na kołach jest torba. Co wybrać?

  • Walizka na kółkach – twarda walizka zachowuje swe pierwotne wymiary, nie wypycha się i nie deformuje. Walizka miękka także jest dość podatna na deformacje, a z pewnością bardziej niż torba. Jest to rozwiązanie bardziej eleganckie i wskazane w charakterze bagażu podręcznego do samolotu. Ubrania w walizkach mniej się zaginają, gdyż można spiąć je pasami zabezpieczającymi, a sztywna konstrukcja bagażu także je unieruchamia. Dodatkowym atutem wielu walizek jest wyższa odporność na uszkodzenia: rozdarcia, wytarcia, przemoczenie.
  • Torba na kółkach – miękka torba na kółkach może zastąpić klasyczną torbę podróżną, ma sportowy charakter. Ze względu na konstrukcję, może się deformować, co może być przeszkodą, gdy wymiary bagażu są ściśle określone przez przewoźnika – na przykład bagaż kabinowy w samolotach wielu linii można mieć przy sobie bagaż o wymiarach maksymalnych 55 x 40 x 23. Torby na kółkach bywają jednak tańsze, a często oferują również komfortowy podział wnętrza (więcej komór i kieszeni).

Ostateczny wybór warto uzależnić od charakteru podróży i wymogów, co do bagażu ze strony przewoźnika. Do własnego samochodu można spakować dowolny bagaż, ale już w samolocie są pewne ograniczenia, a szczególnie wówczas, gdy nie chcemy dopłacać do biletu.

Jaka pojemność?

Oferta walizek na kołach jest bardzo szeroka także pod względem pojemności. Walizka na kółkach mała (na przykład we wspomnianym już rozmiarze 55 x 40 x 23) to świetny wybór na bagaż podręczny, a nawet na krótki wyjazd. Walizka na kółkach duża dobrze sprawdzi się na dłuższą podróż.

Rozmiary walizek są mocno zróżnicowane, a do popularnych rozwiązań należą:

  • Walizki spełniające kryteria linii lotniczych – to małe egzemplarze, które doskonale nadają się właśnie na bagaż podręczny. Kupując walizkę określaną mianem „kabinowa” warto jednak upewnić się, czy spełnia aktualne kryteria linii lotniczych, którymi zwykle podróżujemy, gdyż przepisy wewnętrzne przewoźników czasami się zmieniają.
  • Walizki o pojemności od kilkudziesięciu do ponad 100l – to rozwiązania dedykowane na dłuższe wyjazdy, gdy trzeba spakować więcej rzeczy. Jeśli jednak podróżujemy drogą lotniczą, to warto sprawdzić kryteria, co do bagażu głównego.

Wybierając walizkę na kółkach warto zwrócić uwagę na jej jakość wykonania i ewentualne zabezpieczenia – niektóre są wyposażone w kłódkę, inne w zamek szyfrowy. Nie bez znaczenia jest także to, czy walizka posiada wytrzymałą konstrukcję i jest odporna na szybkie wycieranie się oraz deformacje. Tylko tak starannie dobrany bagaż będzie spełniał swoją rolę przez długi czas.