Trampolina dla dzieci i dorosłych - jak wybrać?

image

Rodzaje trampolin

Podstawowy podział obejmuje przeznaczenie, jakie ma spełniać dana trampolina. Na rynku wyróżnia się następujące rodzaje:

  • trampolina dla dziecka – to typowa mała, trampolina domowa. Idealna do zabawy i ćwiczeń dla najmłodszych użytkowników.
  • trampolina fitness – przeznaczona do ćwiczeń i coraz częściej wykorzystywana podczas treningów w klubach sportowych.
  • trampolina do ogrodu – służy dla dzieci oraz dorosłych. Zazwyczaj jest większych rozmiarów i posiada siatki zwiększające bezpieczeństwo.

Jaka trampolina dla dziecka?

W przypadku zakupu trampoliny dla dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo sprzętu. Zaleca się zakup urządzeń posiadających certyfikat jakości (ISO, TUS, lub GS) i specjalne zabezpieczenia sprężyn i stelażu.

Kupując trampolinę dla kilku dzieci należy wybrać większy rozmiar (średnica ponad 2 metry). W ten sposób zminimalizuje się ryzyko kontuzji spowodowane wpadaniem na siebie jednocześnie skaczących dzieci. Do większego urządzenia powinno dobrać się odpowiednio wyższą siatkę zabezpieczającą. Przy dużych modelach niezbędna jest także drabinka, która umożliwi dziecku wejście na urządzenie.

Model z siatką wewnętrzną

Trampolina dla dzieci może być wyposażona również w siatkę wewnętrzną, chroniącą przed wskoczeniem na sprężyny bądź stelaż. Ta opcja zapobiega wielu bolesnym kontuzjom i urazom.

Jaka trampolina fitness?

Trampolina fitness (inaczej fit and jump) przeznaczona jest do intensywnych ćwiczeń. Nie posiada siatki, lecz często ma specjalne rączki pozwalające na wykonywanie bardziej zróżnicowanego treningu. Średnica trampoliny ma około metra i nadaje się wyłącznie do pojedynczego korzystania przez dziecko, lub osobę dorosłą. Należy pamiętać o dobrej macie i stelażu, które zniosą nawet najbardziej dynamiczne i szybkie skoki.

Ile kalorii spala?

Podczas solidnego treningu można spalić nawet od 500 do 800 kcal. Skakanie świetnie kształtuje sylwetkę, wzmacnia mięśnie oraz poprawia kondycję organizmu.

Jaka trampolina do ogrodu?

Trampolina ogrodowa powinna posiadać solidne i osłonięte sprężyny oraz zabezpieczony stelaż, aby ochronić sprzęt przed warunkami atmosferycznymi. Ważne jest również przechowywanie trampoliny podczas zimy w pomieszczeniu zamkniętym, a nie na zewnątrz – zbyt wiele elementów mogłoby ulec zniszczeniu w kontakcie z zimnem, deszczem, czy śniegiem.

Przy zakupie trampoliny do ogrodu należy pamiętać o odpowiednim rozmiarze i maksymalnym obciążeniu, ponieważ niejednokrotnie na takim urządzeniu pojawia się w jednym czasie więcej skaczących osób. Do większej trampoliny zaleca się wyższą siatkę by żaden z uczestników nie wypadł poza matę.

Jak bezpiecznie skakać na trampolinie?

Najistotniejszą kwestią jest skakanie w obszarze bliskim środka trampoliny, co pozwoli zmniejszyć ryzyko wpadnięcia nogą w sprężyny. Zaleca się też korzystanie z urządzenia, które jest suche, czyste i bez zbędnych przedmiotów na powierzchni maty. Co więcej, im mniej osób na trampolinie tym większe bezpieczeństwo użytkowników. Podczas wspólnego skakania należy zachować odpowiedni dystans chroniący przed kontuzją.

Polecane trampoliny

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest również sposób w jaki się skacze – najlepiej w pozycji prostej na obu stopach przy lekko ugiętych kolanach. Trzeba starać się zachować równowagę i bez doświadczenia unikać wykonywania akrobacji w powietrzu. Przy wszelkich próbach przewrotu na kontuzje szczególnie narażony jest kręgosłup, a jego uszkodzenie może na trwałe wyrządzić uszczerbek na zdrowiu. W związku z czym odradza się zostawiania na trampolinie dzieci bez opieki.

Podsumowując, wybór trampoliny uzależniony jest od jej przeznaczenia, ilości osób skaczących i miejsca, w którym ma się znaleźć. Podczas skakania bardzo ważne jest bezpieczeństwo, dlatego też należy zwrócić uwagę na jakość urządzenia – zwłaszcza na solidny stelaż, matę i sprężyny. Na domowe potrzeby najlepszym rozwiązaniem będzie trampolina ogrodowa, która nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Natomiast w przypadku treningów lepiej sprawdzi się trampolina fitness.