Telewizory z High Dynamic Range (HDR) to obecnie nowość na rynku, która staje się w zasięgu ręki bardziej zamożnych kinomaniaków. Telewizory wyposażone w pełnoprawne HDR oferują nam niespotykane do tej pory wrażenia wizualne z oglądania filmów lub grania na konsolach najnowszej generacji.
W artykule napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na taki telewizor, jakie może być jego zastosowanie, na co zwrócić uwagę wybierając telewizor z HDR, a także jakimi parametrami powinien charakteryzować się dobry telewizor z HDR.
Telewizory z HDR oferują nam doskonały obraz. HDR oznacza szeroki zakres dynamiki. Najprościej rzecz ujmując, oferują one dużą rozpiętość między czernią a bielą, a także precyzję w przypadku odwzorowywania tonów pośrednich.
HDR jest sposobem na podwyższenie kontrastu treści, natomiast łącząc tę technologię z rozdzielczością 4K, otrzymujemy niesamowity wręcz obraz, który zdecydowanie zachwyci nawet największych sceptyków.
Warto wiedzieć, że telewizory z technologią HDR posiadają średnio kilkukrotnie więcej nitów niż standardowe telewizory LED. Dzięki temu obraz jest możliwie najbardziej zbliżony do zakresu widzenia ludzkiego oka. Aby jednak cieszyć się telewizorem HDR, należy wyświetlić na nim materiały w HDR. Możemy w tym celu posłużyć się odtwarzaczami Blu-Ray, na których uruchomimy filmy w HDR, lub podłączając konsole PS4, lub Xbox One S, które wspierają wyświetlanie treści w technologii HDR.
Jak wspomnieliśmy, telewizory HDR oferują doskonałe wrażenia wzrokowe. Wszystko dzięki kilkukrotnie większej jasności oraz kontraście między czernią i bielą. Poza tym oferują one o wiele głębszą gradację odcieni. Zwykłe odbiorniki TV w jakości HD pozwalają na wyświetlenie maksymalnie około 256 odcieni szarości. Telewizory, które obsługują HDR, są w stanie wyświetlić aż 1024 odcieni szarości. Różnica jest zauważalna gołym okiem i nawet kompletny laik zwróci na nią uwagę.
Decydując się na telewizor wyposażony w HDR, zwykle otrzymujemy urządzenie, które oferuje nam również jakość 4K oraz całą masę najnowszych technologii, które implementuje się w telewizorach. Możemy liczyć między innymi na ambient light, Smart TV, czy zakrzywione ekrany.
Pamiętajmy jednak, że najtańsze telewizory z HDR to koszt około 5 tysięcy złotych, podczas gdy standardowa cena zakupu takiego odbiornika waha się w granicach 12- 20 tysięcy złotych. Jeżeli nie wiemy, jaki telewizor obsługuje HDR, informuje nas o tym naklejka umieszczana na ekranie- logo UHD Premium.
Decydując się na telewizor z technologią UHD, należy zwrócić uwagę na kilka cech, które umożliwią nam lepsze dopasowanie urządzenia do osobistych preferencji oraz warunków.
Do najważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę, należą: typ telewizora, sposób montażu, obecność Smart TV, zakrzywienie ekranu, obsługiwane interfejsy.
Obecnie odbiorniki TV produkowane są jako LED lub OLED. Czym różnią się te dwie technologie? Telewizory LED to nieco zmodyfikowane matryce LCD. Możemy podzielić telewizory LED na podświetlane krawędziowo lub Full LED, które podświetlają obraz na całej powierzchni matrycy.
Telewizory OLED składają się z diod organicznych, które świecą światłem naturalnym wytworzonym ze związków organicznych. Dioda OLED składa się z 3-4 diod RGB i białej diody. Odbiorniki OLED oferują doskonałe odwzorowanie czerni oraz innych kolorów, poza tym posiadają lepsze kontrasty niż telewizory LED.
Obecnie każdy odbiornik TV będziemy mogli powiesić lub postawić na specjalnych nóżkach. To, w jaki sposób go powiesimy, uzależnione będzie od spełnianego standardu. Najpopularniejszy jest standard VESA, który dzięki tylnej płytce z wieloma dziurkami umożliwia nam sprawne umieszczenie TV na ścianie. Przed kupnem telewizora warto sprawdzić, czy sprzęt posiada standard VESA.
Smart TV oferuje nam znacznie rozszerzoną funkcjonalność telewizora. Pozwala na instalowanie dodatkowych aplikacji, korzystanie z mediów społecznościowych, czy używanie komunikatorów głosowych. Dzięki Smart TV bez problemu połączymy się z portalem YouTube, czy przejrzymy Facebooka. Obecnie w telewizorach HDR jest to niemal standard wyposażenia.
Telewizory z zakrzywionym ekranem to obecnie ciągle nowość na naszym rynku. Zakrzywiony ekran oferuje nam o wiele większy stopień imersji, czyli wczucia się w wyświetlane treści. Zakrzywienie jednak nie zawsze jest pożądane- jeżeli zamierzamy oglądać TV pod różnymi kątami lub naraz ogląda telewizję wiele osób naraz, wówczas zakrzywiony ekran może bardziej przeszkadzać, niż być pomocny.
Obecnie wiele telewizorów z HDR posiada wiele najnowocześniejszych interfejsów i portów. Za ich pomocą możemy połączyć się z domową siecią Wi-Fi lub spotkać się z najnowszymi standardami portów DisplayPort, HDMI, USB 3.0 lub USB typu C. DisplayPort i HDMI umożliwiają nam przesyłanie obrazu o wysokiej jakości. Bez nich niemożliwa byłaby obsługa technologii HDR.
Do najistotniejszych parametrów telewizorów należą przekątna ekranu, rozdzielczość, obsługiwany system operacyjny, odświeżanie obrazu.
Od przekątnej ekranu uzależniona jest wielkość telewizora. Oczywiście im większy telewizor, tym wrażenia z oglądanego filmu lub rozgrywanej na ekranie gry, będą lepsze. Obecnie wybierając telewizor z HDR, możemy przebierać między matrycami o przekątnych od około 50 do nawet 70 cali, przy czym najpopularniejsze są matryce 55, 65 i 50 cali. Takie ekrany całkowicie wystarczą do oglądania treści na najwyższym poziomie.
Ciężko znaleźć obecnie telewizor wspierający technologię HDR, który nie obsługuje jakości 4K Ultra HD). W tego typu telewizorach jest to standard.
Obecnie możemy wyróżnić trzy systemy operacyjne telewizorów wyposażonych w Smart TV. Należą do nich Tizen od firmy Samsung, który świetnie współpracuje z innymi urządzeniami od tego producenta oraz pozwala na streamowanie obrazu w jakości UHD.
Android TV jest jednym z popularniejszych systemów. Oferuje nam największą ilość aplikacji do zainstalowania, łatwość obsługi oraz intuicyjny interfejs.
WebOS jest systemem od firmy LG. Jest to system szybki oraz intuicyjny. Posiada jednak małą ilość aplikacji do wyboru.
Wybierając telewizor z HDR, będziemy w stanie zdecydować się na odbiorniki, które odświeżają obraz w największej częstotliwości. Częstotliwość odświeżania mówi nam o tym, jak dynamiczne treści TV może prezentować. Obecnie możemy spotkać telewizory z HDR, które taktują na poziomie 200, 300, a nawet 600 Hz.
Polecane telewizory HDR