Roller do masażu to idealne uzupełnienie ćwiczeń relaksujących po odbytym treningu. Poprzez rolowanie napiętych mięśni można je rozluźnić oraz poprawić ich elastyczność. Wałek do ćwiczeń najbardziej docenią osoby po zbyt intensywnym treningu z ciągnącym bólem mięśni. Prawidłowo rozmasowane mięśnie przyśpieszą proces regeneracji organizmu po aktywności fizycznej.
Dzięki rollerowi można zbić zgrubienia powstałe na tkance łącznej i uelastycznić powieź (czyli tkankę otaczającą mięśnie, stawy i kości). Automasaż wzmaga również produkcję kolagenu, zwiększa ruchomość stawów i poprawia kurczliwość mięśni.
Przyrząd ten mający formę piankowego walca, polecany jest szczególnie przez fizjoterapeutów do rehabilitacji osób z bólami kręgosłupa. Rolowanie pleców pozwala na rozluźnienie spiętych mięśni przykręgosłupowych, które przez ucisk na nerwy są przyczyną występowania bólu.
Piankowy roller do masażu jest to bardzo bezpieczny przyrząd. Należy jednak pamiętać, by nie rolować kości i stawów. Poza tym nie powinno się wykonywać masażu w miejscach, gdzie występują świeże urazy bądź siniaki.
Przed zakupem pierwszego rollera powinno zdefiniować się swoje potrzeby. Na rynku dostępne są różne modele wałków do ćwiczeń, które w zależności od cech oferują inne możliwości. W związku z czym można wybierać spośród odmiennej:
Wielkości :
Kształtu:
Twardości:
Ceny:
Dla osób zaczynających przygodę ze sportem i rollerami optymalnym zakupem będzie standardowy wałek do ćwiczeń o miękkiej twardości. Opcjonalnie można wybrać wersję z wypustkami, by nadać rolowaniu większej intensywności.
Wybór twardości jest kluczowym czynnikiem przy zakupie rollera. Zbyt twardy wałek do ćwiczeń może spowodować duży dyskomfort i brak oczekiwanych efektów. Osoby początkujące powinny wybrać miękki roller do masażu, a zaawansowane najtwardszy. W przypadku dużego bólu mięśni również sprawdzi się bardziej miękka opcja. Z kolei wałki o średniej twardości są przeznaczone dla trenujących regularnie (około 3-4 razy w tygodniu).
Obsługa rollera wymaga jedynie podłożenia wałka pod wybrany mięsień, by zacząć rolowanie podłużne. Zaleca się rolowanie wzdłuż mięśnia na całej jego długości przez około 10-30 sekund. Masaż na dany mięsień należy powtórzyć kilka razy. Istotne by wykonywanie masażu nie przekraczało 3 minut na daną partie ciała. Co więcej, w przypadku mniejszych mięśni rolowanie może być krótsze.
Podczas rolowania może wystąpić niewielki ból mięśni oznaczający, że rozmasowywane mięśnie wracają do swojej elastyczności po zesztywnieniu, które powstało w wyniku treningu.
Podsumowując, roller do masażu to idealny przyrząd do przyśpieszenia procesu regeneracji mięśni po odbytym treningu. Wybór wałka do ćwiczeń uzależniony jest od osobistych preferencji i potrzeb. Dla osób początkujących zaleca się piankowy wałek o miękkiej twardości i standardowych wymiarach.