Jak działa roller?
Zarówno roller do twarzy, jak i do masażu ciała działają w podobny sposób – choć ich konstrukcja, estetyka i cena mogą być szalenie rozbieżne. Roller masuje, rozluźnia mięśnie, poprawia elastyczność skóry. Masaż przy użyciu rollera poprawia krążenie limfy, zwiększa metabolizm tkanek, redukuje obrzęki i przynosi uczucie ulgi.
O ile roller do twarzy wykonany jest z kamienia (najczęściej jadeitu) i może być używany wraz z kosmetykami (na przykład kremem), o tyle roller do masażu ciała wykonany bywa z pianki lub innego tworzywa i raczej nie powinien mieć kontaktu z żadnymi substancjami kosmetycznymi, by nimi nie nasiąkał.
Wałek do masażu może być stosowany w fizjoterapii, ale też w ćwiczeniach fitness i pilates. Świetnie sprawdza się też w rehabilitacji, a nawet w zwalczaniu cellulitu. W zależności od zastosowania, może ułatwiać rozmasowanie spiętych mięśni, poprawiać krążenie limfy i działać relaksująco. To przydatny, niewielki i stosunkowo niedrogi gadżet, który warto posiadać, by urozmaicić ćwiczenia i masaże.
Jaki roller wybrać?
Oferta rollerów do masażu jest bardzo szeroka. Znaleźć można wałki o różnorodnych średnicach, w różnych kolorach i o zróżnicowanym wykończeniu. Stosowanie wałka do masażu jest często polecane przez fizjoterapeutów, gdyż gadżet ten świetnie uzupełnia ćwiczenia rozgrzewające i rozciągające, a poza tym może być stosowany także do relaksującego masażu po ćwiczeniach. By wybrać odpowiedni model rollera, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:
- Średnica – dość uniwersalnym wyborem będzie roller do masażu o średnicy około 15 cm (świetnie sprawdzi się jako przyrząd do ćwiczeń i gadżet do masażu pleców, ud, czy też łydek). Rollery o mniejszej średnicy mogą być użytkowane do masażu dłoni oraz stóp.
- Szerokość wałka – dość standardowym wymiarem jest wałek do masażu o szerokości od 30 do 40 cm. To wymiar, który sprawdzi się zarówno w ćwiczeniach, jak i podczas rozmasowywania ciała.
- Twardość – w sprzedaży znaleźć można wałki o różnorodnym stopniu twardości. Miękkie rollery polecane są osobom początkującym i odczuwającym silne bóle mięśniowe. Rollery o średnim stopniu twardości są uniwersalne, a najtwardsze polecane są zaawansowanym użytkownikom i sportowcom.
- Wykończenie – w sprzedaży znajdziemy rollery gładkie, wykończone delikatnym żłobieniem lub wyposażone w wyraźne wypustki. Im bardziej niejednorodna powierzchnia rollera, tym mocniejsze działanie masujące.
Roller – jak ćwiczyć?
Wałek do masażu może być wykorzystywany zarówno w ćwiczeniach fitness i pilates, jak i w relaksującym i rozluźniającym masażu. Oto kilka ćwiczeń, jakie można wykonać z jego pomocą:
- Masaż łydek – roller pomoże rozmasować zmęczone i spięte łydki (na przykład po treningu, bardzo długim marszu lub wycieczce rowerowej). Ćwiczenie to jest proste do wykonania. Pozycja wyjściowa to siad prosty z rękami wspartymi o podłoże (za plecami). Roller należy umieścić pod ścięgnami Achillesa i nie odrywając pośladków od podłogi, wysuwać nogi i biodra do przodu, przesuwając się po rollerze aż znajdzie się on pod kolanami i z powrotem. Osoby zaawansowane mogą oderwać pośladki od podłoża i wykonywać to ćwiczenie wspierając się jedynie na dłoniach.
- Masaż mięśni czworogłowych ud – można wykonywać go dla rozluźnienia i relaksu, a także dla poprawy krążenia limfatycznego. Pozycja wyjściowa to leżenie na brzuchu z lekko uniesionym tułowiem (ręce zgięte w łokciach, przedramiona płasko na podłożu). Roller należy umieścić pod udem lub pod obydwoma udami (zależy od szerokości wałka do masażu, jakim się dysponuje) i przesuwać się w górę i dół, masując mięśnie ud.
- Brzuszki z rollerem – są bardzo skuteczne z uwagi na lepsze napięcie mięśni brzucha, nie obciążają za bardzo karku. Pozycja wyjściowa to siad z nogami lekko ugiętymi w kolanach (jak do standardowych brzuszków). Roller należy umieścić pod lędźwiową częścią kręgosłupa, a dłonie spleść na karku. Ćwiczenie polega na unoszeniu górnej części tułowia i opuszczaniu jej (nie należy kłaść się całkowicie na płasko, a tylko lekko odchylać, cały czas opierając się o roller).
- Pompki z rollerem – czyli pompki z podwyższeniem. Wykonuje się je identycznie, jak klasyczne, ale dłonie oprzeć należy na powierzchni wałka.
- Unoszenie bioder z rollerem – ćwiczenie odpowiednie na uda i miednicę, by je wykonać należy położyć się na plecach z rękoma wzdłuż tułowia. Kolana należy ugiąć, stopy oprzeć o podłoże. Roller powinno umieścić się w zgięciach kolanowych (dobrze sprawdzi się więc wałek do masażu o mniejszej średnicy). Ćwiczenie polega na unoszeniu bioder w górę i przytrzymywanie ich przez kilka sekund w tej pozycji. Roller przez cały czas powinien pozostawać przytrzymywany pod kolanami.
To tylko kilka z wielu ćwiczeń i sposobów masażu, jakie można wykonać użytkując roller do masażu. Kluczem do sukcesu jest jego prawidłowy dobór, a także użytkowanie z odpowiednią częstotliwością.
Roller – jak często używać?
Stosowanie rollera może mieć niemal dowolną częstotliwość, jeśli jest to tylko gadżet do masażu i dodatek do ćwiczeń, a nie główny przyrząd, na którym wykonywane są wszystkie ćwiczenia. Zbyt częste masaże antycellulitowe, rozluźniające i limfatyczne mogą bowiem przynosić odwrotne skutki od zamierzonych, a szczególnie wówczas, gdy wykonywane są na bardzo twardym i strukturalnym rollerze.
Wałek do masażu może być więc użytkowany regularnie, niekoniecznie każdorazowo, ale na przykład 2 lub 3 razy w tygodniu. Jeśli wykonywane są na nim wyłącznie pojedyncze ćwiczenia, to można sięgać po niego częściej.