Jazda na rolkach to jedna z najzdrowszych, a zarazem najprzyjemniejszych aktywności fizycznych. Daje nie lada frajdę, wzmacnia organizm oraz pozwala utrzymać nienaganną sylwetkę. Nic więc dziwnego, że jest chętnie uprawiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. By jednak sport ten był w pełni bezpieczny i dawał jak najwięcej korzyści, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości rolki. Jak je wybrać?
Jazda na rolkach należy do grupy sportów aerobowych, inaczej mówiąc kardio. Oznacza to, że wzmacnia serce i ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego i krążenia. To jednak nie wszystko. Regularne treningi poprawiają kondycję fizyczną i koordynację ruchową, a uwalniane w trakcie jazdy endorfiny sprawiają, że mamy dobry humor, zapominamy o stresie oraz odzyskujemy równowagę psychiczną.
Uprawianie tego sportu ma również pozytywny wpływ na naszą figurę. Przede wszystkim skutecznie spala tkankę tłuszczową, dzięki czemu możemy się pozbyć nadprogramowych kilogramów – i to bez zbędnych wyrzeczeń. W trakcie godziny jazdy na rolkach można spalić nawet do 700 kalorii, czyli więcej niż podczas klasycznych treningów fitness i prawie tyle samo co w trakcie biegania.
Co więcej, jazda na rolkach wzmacnia mięśnie nóg, łydek i pośladków, jednocześnie nie obciążając stawów. Jest zatem bezpieczna nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci oraz osób starszych. Jeżeli więc chcemy wysmuklić dolne partie ciała i nadać im jędrności, nie pozostaje nam nic innego, jak założyć rolki.
Jazda na rolkach nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności należy jednak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Ochraniacze i kask to konieczność, a swe pierwsze szlify warto zdobywać na mało uczęszczane trasach w parkach. Wówczas zminimalizujemy ryzyko wypadku z udziałem osób postronnych.
Rozpoczynając jazdę na rolkach, musimy zadbać nie tylko o odpowiednie akcesoria, ale i odpowiednią postawę. Nogi uginamy lekko w kolanach, pochylamy się do przodu tak, by czubki palców, kolano oraz barki były w jednej linii, pośladki zaś wypinamy. Taka postawa pozwoli nam kontrolować tor ruchu i zmniejszy prawdopodobieństwo wywrotki do tyłu.
Co więcej, w trakcie jazdy nie należy imitować chodzenia, a ślizgać się, odpychając się do boku. Kolana warto trzymać blisko siebie i robić długie wymachy nogą. To najefektywniejszy sposób poruszania się na rolkach.
Podczas jazdy na rolkach nie możemy zapomnieć także o hamowaniu. Początkowo możemy korzystać z hamulca, w który wyposażone są rolki. Z czasem jednak efektywniejsze będzie hamowanie całą rolką.
Podstawową kwestią, jaką należy się kierować podczas doboru rolek jest ich rozmiar. Oczywiście na rynku dostępne są warianty regulowane, jednak są one przeznaczone głównie dla dzieci. Zazwyczaj pozwalają one na regulację w zakresie 4 rozmiarów. Są to modele, których używać mogą także początkujący rolkarze. Jeżdżą one bowiem dosyć wolno, dzięki czemu są bezpieczne i idealne do nauki.
By dopasować rozmiar rolek, warto zmierzyć swoją stopę. Pamiętajmy jednak o dołożeniu kilku milimetrów – w zależności od tego, jak grube będą skarpetki, w których zamierzamy jeździć. Przed dokonaniem wyboru należy przymierzyć obuwie rolkowe. Po zapięciu nie może ono uwierać, obcierać ani uciskać stopy. Podczas jazdy dyskomfort ten będzie bowiem dodatkowo spotęgowany.
Oprócz wspomnianych wcześniej rolek regulowanych, w przypadku osób dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z tą aktywnością fizyczną dobrze sprawdzą się również modele rekreacyjne. To uniwersalne rozwiązania, które są przeznaczone do spokojnej jazdy. Będą również odpowiednie jako rolki dla dzieci, a to z uwagi na szeroki wybór rozmiarów.
Zupełnym przeciwieństwem rolek rekreacyjnych są warianty agresywne. Pamiętajmy jednak – nie nadają się one zupełnie do nauki jazdy i są przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. Podobnie jak rolki szybkościowe czy też freestylowe.
Początkujący rolkarze mogą również zdecydować się na rolki z wymienną płozą. Modele te dedykowane są głównie dzieciom, a to za sprawą ograniczeń w rozmiarze – zwykle do numeru 41 – oraz w dopuszczalnej wadze osoby poruszającej się na rolkach – ciężar ciała nie może przekraczać 60 kg.
Jeżeli obawiamy się, że jazda na rolkach może okazać się za trudna, na początek wybierzmy wrotki. Wyposażone są one w cztery kółka, ułożone równolegle do siebie. Taka konstrukcja sprawia, że nie będziemy mieć problemu z zachowaniem równowagi podczas poruszania się.
Podsumowując, oferta rynkowa rolek jest niezwykle zróżnicowana. Z pewnością więc znajdziemy model, który odpowiada naszym potrzebom, preferencjom i możliwościom finansowym. Przy wyborze optymalnego wariantu zadbajmy o to, by był on dobrze dopasowany do naszej stopy. Wówczas jazda na rolkach będzie komfortowa.