Pralka głośno chodzi - co robić?

image
Wszyscy cenimy sobie ciszę i spokój. Głośno chodząca pralka może niestety skutecznie je zakłócić. Nadmierny hałas prowadzi także często do napięć z innymi domownikami lub sąsiadem mieszkającym piętro niżej. Co zrobić, jeśli nasza pralka chodzi zbyt głośno? Oczywiście nie można wyciszyć jej całkowicie, zawsze będzie generowała głośny dźwięk np. przy wirowaniu. W artykule podamy kilka sposobów, które pomogą ten hałas zmniejszyć.

Zlokalizuj i wyklucz usterkę

Jeśli Twój sprzęt wydaje nienaturalne dźwięki, trzeszczy i huczy, dzieje się z nim coś, co do tej pory nie miało miejsca - najprawdopodobniej jest to wina zepsutego łożyska. Gdy gumowa uszczelka na osi bębna jest nieszczelna, do łożyska dostaje się woda. Wtedy łożysko może zardzewieć. Traci ono swoją gładkość i powoduje hałas, który podczas wirowania jest największy. Wymiana zepsutych łożysk i wadliwej uszczelki powinna zlikwidować problem. Kolejną usterką, którą możesz spotkać, jest wada fabryczna - złe dopasowanie bębna wirującego do zbiornika. Oznacza to, że odległość między bębnem a ścianą zbiornika jest zbyt mała. Wtedy gumowy fartuch ściany ociera o bęben podczas obrotów i pralka hałasuje (w typowy sposób „piszczy”). „Piszczenie” może być też wywołane problemem z osią bębna i występuje u dłużej używanych pralek. Jeśli to wada fabryczna, należy zgłosić reklamację. W przypadku uszkodzenia osi bębna spowodowanego użytkowaniem trzeba wymienić oś. Zgłaszając pralkę na reklamację, często słyszy się, że to nic takiego, że sprzęt musi się „dotrzeć”, „pochodzi trochę i będzie w porządku”. Nic bardziej mylnego. Jest to zwyczajnie wadliwy towar i nadaje się do wymiany. Możliwe jest też, że głośne zachowanie pralki powoduje poluzowanie się śruby przy amortyzatorze lub obciążniku. Wystarczy ją wtedy mocno dokręcić. Oczywiście wszelkie prace tego typu zaleca się osobom już trochę obeznanym z majsterkowaniem. Jeśli słabo sobie z tym radzisz, oddaj pralkę do specjalisty.

Pieniążek zawadiaka

Bywa, że rozbieramy się w pośpiechu i rzucamy rzeczy do bieliźniarki. Wiele osób tak robi. Dlatego rutyną przed praniem powinno być sprawdzanie kieszeni spodni czy bluz. Większość zawartości będą stanowić paragony i inne papierki (czasami ważne - lepiej ich nie uprać), ale czasami zdarza się, że znajdziesz w kieszonce monetę, śrubkę lub inną rzecz. Wypadające z kieszeni monety i różne drobiazgi są klasykiem w zgłoszeniach na forach internetowych. Zgubę należy po prostu wyjąć, by następne pranie było dużo bardziej komfortowe dla naszych uszu. Przy okazji pralka nie „zje” nam zguby, tak, jak to czasami lubi robić ze skarpetkami (no bo jak wyjaśnić fenomen znikających skarpetek?). Przeszukując kieszenie przed praniem, unikniesz sytuacji, w której przez kilkadziesiąt minut o bęben obtłukuje się pieniążek. Być może opróżniasz je zawsze przed wrzuceniem do bieliźniarki - ale kto wie, czy Twój współlokator lub domownicy robią to samo?

Wybierz odpowiednie miejsce, w którym postawisz pralkę

Jeśli hałas podczas prania nie jest spowodowany usterkami lub dostaniem się do bębna drobnych przedmiotów z metalu, być może ma ona nieprawidłowe ustawienie. Sprawdź, czy Twoja pralka jest wystarczająco daleko od ściany i innych sprzętów, w które może uderzać podczas wirowania.

Sprzęt „na poziomie

Możliwe, że Twój sprzęt piorący jest źle wypoziomowany. Źle wypoziomowana pralka może „podskakiwać” w czasie wirowania. Żeby to sprawdzić, połóż poziomicę na górnej części pralki. Gdy okaże się, że pralka nie trzyma poziomu, będzie trzeba wyregulować jej nóżki. Potrzebny będzie Ci do tego klucz, którym będziesz je dokręcać. Co jakiś czas sprawdzaj poziomicą, czy Twoje wysiłki idą w dobrym kierunku. Odpowiednia regulacja nóżek i wypoziomowanie pralki w wielu przypadkach eliminuje hałas powodowany przez pralkę.

Moja pralka jest wypoziomowana i dalej się „tłucze” - co robić?

Pralka, która podskakuje, niekoniecznie musi być źle wypoziomowana. Jeśli sprzęt trzyma poziom, a mimo tego dalej jest źle, być może ma wytarte gumowe podkładki na nóżkach lub źle łączysz pranie (np. dając 2 ciężkie koce po jednej stronie bębna - nierównomiernie rozłożony ciężar może powodować silne drgania). Ze względu na równomierne rozłożenie prania, warto też zapełniać pralkę w takim stopniu, jaki rekomenduje producent. Mniejsza ilość prania sprawi, że pralka będzie chodzić głośniej, ponieważ ubrania będą się zbierały podczas wirowania po jednej stronie bębna.

Pralka może stać nie tylko na nóżkach

Rynek oferuje je w wielu kształtach i rozmiarach. O czym mowa? O podkładkach antywibracyjnych, które są świetnym sposobem na dodatkowe wyciszenie pralki. Nie kosztują zbyt wiele i są dostępne w dwóch wariantach: jako nakładki na nóżki, lub jako gumowe maty wsuwane pod pralkę. Guma ma za zadanie pochłanianie wibracji przenoszonych przez pralkę na podłogę. Dodatkową zaletą podkładek jest zniwelowanie problemu przemieszczającej się pralki. Zdarza się, że pralka wprawiona w drgania wirowaniem „ucieka” na środek łazienki lub przemieszcza się, obijając ścianę czy szafkę. Dzięki podkładkom nie tylko wyciszysz pralkę, ale także unikniesz powyższego problemu. Nakładkę lub matę można nabyć już od kilkudziesięciu złotych.

Ubrać pralkę - czyli co i jak

Wyżej wymienione sposoby są jak najbardziej przydatne. Twoja pralka już nie hałasuje tak bardzo, ale przydałoby się, żeby chodziła jeszcze ciszej, prawda? Ostatnim krokiem do dodatkowego wyciszenia pralki jest zbudowanie dźwiękoszczelnej obudowy. Wykonuje się je z drewna lub innych materiałów, przeznaczonych do tego celu. Musisz pamiętać, żeby nie zakrywać miejsc niezbędnych do zachowania funkcjonalności pralki. Możesz również zamknąć pralkę w gustownej szafeczce z tworzywa pochłaniającego dźwięki, jeśli masz odpowiednią ilość miejsca w łazience. Podobną rolę wyciszającą mogą pełnić też dźwiękoszczelne drzwi do łazienki; wykonane z materiałów akustycznych i z dobrej jakości uszczelkami gumowymi.

Polecane pralki ładowane od frontu