Plecak turystyczny – jaki najlepszy?

image

Plecak turystyczny – jaki wybrać?

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze plecaka turystycznego, jest jego rodzaj. Wśród dostępnych na rynku opcji wyróżniamy:

  • plecak ze stelażem – to jeden z najpopularniejszych wariantów. Dzięki stelażowi ma sztywną konstrukcję, dzięki czemu jego ciężar równomiernie rozkłada się na plecach. Jest pojemny i ma sprytnie zorganizowaną przestrzeń. Wśród jego wad wymienia się jednak wyższą cenę w porównaniu ze standardowymi modelami,
  • plecak kabinowy – to model, który docenią osoby często podróżujące samolotem. Jest pojemny, a zarazem zajmuje niewiele miejsca, przez co z powodzeniem może być wykorzystywany jako bagaż podręczny. Przy jego wyborze zadbajmy przede wszystkim o to, by miał szerokie szelki. Wówczas nie będziemy mieć żadnych problemów z jego dźwiganiem,
  • plecak na kółkach – swym wyglądem przypomina walizkę, lecz dzięki szerokim szelkom z powodzeniem możemy go zarzucić na plecy, gdy wymaga tego sytuacja. To niezwykle praktyczna opcja.

Pamiętajmy także o tym, że niezależnie od modelu plecak turystyczny powinien być wodoodporny. Wówczas sprawdzi się w różnych warunkach atmosferycznych. Zadbajmy także o dużą liczbę kieszeni. Dzięki nim łatwiej nam będzie posegregować rzeczy, które zabieramy.

Plecak turystyczny – jaka pojemność?

Wybierając plecak turystyczny, powinniśmy wziąć pod uwagę także jego pojemność. Oczywiście im większa pojemność, tym więcej rzeczy do niego zmieścimy. Przekłada się to jednak na większe gabaryty sprzętu. W zależności od naszych potrzeb zdecydować możemy się na plecak turystyczny o pojemności:

  • 30l – w tym modelu z powodzeniem zmieścimy kurtkę przeciwdeszczową, termos, bluzę i prowiant w postaci kilku kanapek. Sprawdzi się on doskonale podczas jednodniowych wypadów w góry,
  • 40l – będzie odpowiedni w trakcie weekendowych wyjazdów w góry, zwłaszcza jeśli decydujemy się spędzanie nocy w schronisku lub hotelu,
  • 60l – sprawdzi się podczas wielodniowych wypraw, zwłaszcza jeśli cenimy sobie niezależność i stawiamy na własny prowiant. Z powodzeniem bowiem zmieścimy w nim nie tylko ubrania, ale i kanapki, napoje, karimatę oraz śpiwór. Jest to bowiem bardzo pojemny model.

To, na jaką pojemność plecaka się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, by nie kupować modelu „na zapas”. Trudno nam będzie bowiem przezwyciężyć pokusę dołożenia jeszcze jednej rzeczy, i kolejnej, i kolejnej… – mimo, że wcale nie będziemy ich potrzebować. Wymarzona podróż zamieni się w ten sposób w wyprawę nie do zniesienia.

Jaki plecak turystyczny dla dziecka?

Przy wyborze plecaka turystycznego dla dziecka powinniśmy kierować się tymi samymi względami co w przypadku wariantu dla dorosłych. Po pierwsze, należy dopasować model sprzętu do głównego rodzaju wycieczek, na których będzie on użytkowany. Jeżeli mają to być przede wszystkim piesze wędrówki, wówczas model ze stelażem i wytrzymałymi szelkami będzie odpowiednim wyborem. Gdy zaś szukamy rozwiązania uniwersalnego, dobrze sprawdzi się model wyposażony zarówno w szelki, jak i kółka.

Wybierając plecak turystyczny dal dziecka, zwróćmy uwagę także na pojemność modelu. Musi być ona odpowiednia. Wówczas nie tylko zmieszczą się wszelkie najpotrzebniejsze rzeczy, ale również nie będzie on zanadto ciężki. W tym przypadku wiele zależy od wieku dziecka. Inny model kupimy bowiem dla przedszkolaka, inny dla nastolatka.

Jak spakować plecak turystyczny?

Nie tylko wybór odpowiedniego modelu plecaka turystycznego jest nie lada wyzwaniem, ale i jego spakowanie. Jak to zrobić, by optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń? Oczywiście wiele zależy od tego, jak długo będzie trwała wycieczka, jaka ma być pogoda i po jakim terenie zamierzamy się poruszać. Niemniej zwykle bywa tak, że niezależnie od okoliczności plecak turystyczny jest niemal pełny. By zapobiec więc przemieszczaniu się rzeczy, warto skorzystać z pasków kompresyjnych.

Wyprawy jednodniowe nie wymagają dużego ekwipunku. Do kilkudniowych wędrówek trzeba będzie się solidniej przygotować, zabierając m.in. zestaw naczyń turystycznych czy też przenośną kuchenkę. Niezależnie jednak od rodzaju wycieczki na spód plecaka wkładamy duże, ale stosunkowo lekkie rzeczy, których nie będziemy używać przez cały dzień, np. śpiwór. Najcięższe elementy ekwipunku powinny znaleźć się z kolei w środkowej części plecaka – przy kręgosłupie. Dobrze będzie, jeśli owiniemy je czymś miękkim, np. kurtką. W górnej części plecaka należy umieścić te przedmioty, z których będziemy korzystać podczas marszu.

Podsumowując, na rynku znajdziemy szereg zróżnicowanych plecaków turystycznych. Z powodzeniem więc dobierzemy model, który sprosta naszym indywidualnym potrzebom. Przy wyborze optymalnego wariantu, zwróćmy uwagę przede wszystkim na pojemność. To ona bowiem determinuje to, jak wiele rzeczy będziemy w stanie zabrać ze sobą.