Plecak rowerowy – jaki wybrać? Który najlepszy?

image

Sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy jednośladów powinni zadbać nie tylko o sam sprzęt, na którym się poruszają, ale i o odpowiednie wyposażenie. Zalicza się do niego m.in. plecak rowerowy. W jakich sytuacjach jest on niezastąpiony i na który model warto się zdecydować?

Kiedy plecak rowerowy jest niezbędny?

Plecak rowerowy to nieodzowny element wyposażenia w przypadku każdej rowerowej wyprawy. Z powodzeniem schowamy w nim bowiem wszelkie niezbędne narzędzia, części i akcesoria, takie jak gogle. Jest on na tyle pojemny, że bez trudności zmieścimy w nim także ubrania i prowiant.

To rozwiązanie idealne dla każdego miłośnika rowerowych wycieczek. Doskonale bowiem dopasowuje się do sylwetki kolarza, zapewniając bardzo dobrą aerodynamikę. Dzięki specjalnej konstrukcji, a dokładnie wysoko umieszonemu pasowi biodrowemu, nie będziemy mieć żadnych trudności z pedałowaniem.

Dodatkowo dostępne na rynku rozwiązania zwykle wyposażone są w pas piersiowy, który stabilizuje plecak nawet przy dużych prędkościach. Fabrycznie zamontowany bukłak na wodę pozwala zaś ugasić pragnienie bez odrywania rąk od kierownicy. Z kolei elementy odblaskowe poprawiają widoczność rowerzysty po zmroku. Wszystko to sprawia, że w dłuższą podróż warto zabrać ze sobą plecak rowerowy.

Klasyczny plecak sportowy czy rowerowy?

Plecaki sportowe i rowerowe są do siebie podobne pod wieloma względami – ważą niewiele, bardzo dobrze przylegają do ciała i zazwyczaj wyposażone są bukłak na wodę. Oprócz tego mają dużo kieszonek, do których możemy włożyć portfel, telefon czy też klucze.

Tym, co odróżnia plecak rowerowy od sportowych odpowiedników, jest nieco wyżej umieszczony pas biodrowy. To odpowiedź producentów na mechanikę ruchów podczas jazdy na rowerze. Dzięki takiej konstrukcji pas nie ogranicza ruchomości bioder. Jeżeli więc wiemy, że plecak ma nam posłużyć głównie do jazdy na rowerze, wybierzmy wariant typowo rowerowy. Gdy zaś potrzebujemy uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się także podczas codziennego użytkowania, zdecydujmy się na plecak sportowy.

Plecak rowerowy – jaki wybrać?

Oferta rynkowa plecaków rowerowych jest niezwykle zróżnicowana. Z jednej strony pozwala to na wybór rozwiązania optymalnie dostosowanego do naszych potrzeb. Z drugiej zaś mnogość wariantów utrudnia podjęcie decyzji. Warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które przesądzają o tym, czy dany sprzęt jest funkcjonalny.

Pojemność. To podstawowa kwestia, której należy się przyjrzeć przy wyborze plecaka rowerowego. W tym celu warto przeanalizować nasze realne zapotrzebowanie. Na rynku dostępne są następujące opcje:

  • plecaki małe – mają do 5 litrów pojemności. Sprawdzą się podczas codziennego użytkowania i w trakcie krótkich wypraw rowerowych. Zmieścimy w nim bowiem najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak rękawiczki rowerowe, zapasowe dętki czy też klucze,
  • plecaki średnie – mają od 5 do 15 litrów pojemności. Oprócz najpotrzebniejszych przedmiotów, takich jak zestaw kluczy, portfel, dokumenty, zmieścimy w nich kurtkę przeciwdeszczową i prowiant. To dobre rozwiązania dla osób, które dojeżdżają na rowerze do pracy,
  • plecaki duże – mają od 15 do 30 litrów pojemności. Bez żadnych trudności zmieścimy w nim narzędzia, ubrania oraz prowiant. Modele te szczególnie dobrze sprawdzają się podczas rodzinnych wypraw rowerowych. W jednym plecaku zmieścimy bowiem akcesoria dla całej rodziny,
  • plecaki bardzo duże – mają więcej niż 30 litrów. Są przeznaczone do turystyki rowerowej. Sprawdzą się nawet podczas kilkudniowej podróży. Wystarczy odpowiednio ułożyć w nich zabierane przedmioty.
  1. Płeć. Z uwagi na fakt, że kobiety i mężczyźni różnią się budową ciała, na rynku znajdziemy zarówno plecaki rowerowe damskie, jak i męskie. Pozwala to na optymalne dopasowanie sprzętu do sylwetki.
  2. Bukłak. Jeżeli chcemy mieć możliwość korzystania z napojów bez odrywania rąk od kierownicy, warto wybrać plecak rowerowy z bukłakiem. Już nawet najmniejsze 5-cio litrowe modele są w niego wyposażone. Wystarczy więc poszukać.
  3. Wodoodporność. To szczególnie istotny parametr, jeżeli chcemy korzystać z plecaka rowerowego w trudnych warunkach atmosferycznych i podczas kilkudniowych wypraw. Na szczęście na rynku dostępne są modele, które łączą w sobie pełną nieprzemakalność z doskonałą wentylacją. Zazwyczaj jednak są to warianty nieco droższe niż klasyczne plecaki rowerowe.
  4. Regulacja długości szelek, pada biodrowego i pasa piersiowego. Plecak sportowy na rower powinien zapewniać regulację powyższych elementów, dzięki czemu z łatwością dopasujemy go do naszej sylwetki.
  5. Regulacja długości szelek, pada biodrowego i pasa piersiowego. Plecak sportowy na rower powinien zapewniać regulację powyższych elementów, dzięki czemu z łatwością dopasujemy go do naszej sylwetki.
  6. Liczba kieszeni. Im więcej, tym lepiej. Pozwoli to na łatwe podzielenie rzeczy, które zabieramy ze sobą w podróż.

Na rynku znajdziemy szereg zróżnicowanych modeli plecaków rowerowych. By wybrać najlepszy, należy go dostosować do naszego realnego zapotrzebowania i preferencji. Wówczas na pewno nie przepłacimy.