Orbitrek magnetyczny to jedno z najpopularniejszych urządzeń treningowych. Jak ćwiczyć, by osiągnąć wymierne efekty?
Ćwiczenia na orbitreku cieszą się ogromną popularnością. Sprzęt ten jest chętnie użytkowany w klubach fitness i siłowniach, a coraz więcej użytkowników decyduje się na zakup orbitreka do użytkowania w domu. Popularność tego urządzenia wynika z jego funkcjonalności, ale też specyfiki treningu i efektów, jakie można uzyskać.
Orbitrek bywa również określany mianem trenażera eliptycznego. Jest to urządzenie, które angażuje do działania nawet do 90% mięśni! |
Ćwiczenia na orbitreku nie należą do technicznie trudnych i skomplikowanych, a ich skuteczność wynika ze specyfiki treningu. Orbitrek magnetyczny angażuje do działania nawet do 90% mięśni – zarówno dolne, jak i górne partie ciała pracują intensywnie podczas treningu. Nic dziwnego, że efektem bywa zarówno wzmocnienie kondycji i wysmuklenie sylwetki, jak i utrata kilogramów.
Ogromnym atutem trenażera eliptycznego jest nikłe obciążenie stawów podczas treningu. W odróżnieniu od wielu ćwiczeń siłowych, treningu na bieżni albo biegania, orbitrek niemal nie obciąża stawów, dlatego może być użytkowany nawet przez osoby, które muszą uważać na te partie ciała. |
Jak ćwiczyć na orbitreku?
Skuteczność treningu zależy nie tylko od wyboru odpowiedniego urządzenia, ale też od stosowanego planu działania, poprawnego wykonywania ćwiczeń i ich częstotliwości. Nie inaczej jest w przypadku orbitreka magnetycznego. By ćwiczenia były skuteczne i bezpieczne, warto zadbać o kilka kluczowych kwestii:
- Zapoznać się z konstrukcją urządzenia i instrukcją użytkowania – producenci często dołączają nawet plany treningowe do swoich urządzeń albo odsyłają do konkretnych stron internetowych i aplikacji o tej tematyce.
- Ćwiczyć po uprzedniej rozgrzewce – zanim rozpoczniemy interwały na orbitreku, warto rozgrzać mięśnie całego ciała. Rozgrzewka nie musi być długa, ale powinna zawierać ćwiczenia rozciągające mięśnie i przygotowujące je do intensywniejszego wysiłku.
- Trenować regularnie – nawet najlepszy orbitrek magnetyczny nie zagwarantuje dobrych efektów przy braku systematyczności. Warto ćwiczyć przynajmniej dwa lub trzy razy tygodniowo, a program ćwiczeń dobierać do bieżącego stopnia zaawansowania i kondycji.
- Dbać o właściwą postawę podczas ćwiczeń – garbienie się i niestaranne ruchy to działania, których należy unikać. Trening będzie skuteczny, gdy ćwiczenia będą wykonywane w odpowiedni sposób. Kluczową kwestią jest wyprostowana sylwetka, proste plecy i wyprostowana głowa. Uchwytów nie należy ściskać zbyt mocno ani się o nie wspierać.
Ćwiczenia na orbitreku
Trenażer eliptyczny to urządzenie, które umożliwia wykonywanie określonych ćwiczeń, a ich zróżnicowanie polega głównie na zmienianiu tempa ćwiczeń i stosowaniu różnego stopnia oporu. Na orbitreku można ćwiczyć:
- W pozycji standardowej – korzystając z drążków. Ten rodzaj ćwiczeń angażuje zarówno dolne, jak i górne partie ciała – z mięśniami ramion i pleców włącznie. Trening tego rodzaju polecany jest szczególnie do wzmacniania całej sylwetki i redukcji wagi.
- Z dłońmi opuszczonymi wzdłuż tułowia – bez korzystania z drążków. Na orbitreku można trenować także w ten sposób, a wówczas nieco mocniej pracują mięśnie nóg oraz brzucha.
Decydując się na orbitrek do domu, warto zastanowić się też nad optymalnym planem treningowym. Poniższa propozycja to jedynie sugestia, gdyż ćwiczenia należy dobrać do własnej kondycji oraz sylwetki.
Przykładowy trening interwałowy na orbitreku dla osoby początkującej
Ćwiczenia powinna poprzedzać dziesięciominutowa rozgrzewka z naciskiem na ćwiczenia rozciągające, trucht, pajacyki i tym podobne działania. Mięśnie muszą zostać rozgrzane i odpowiednio uelastycznione przed treningiem. Sam trening powinien składać się z 10 interwałów, a każdy z nich z 2 etapów:
- Intensywny trening przez 15 sekund – należy utrzymać maksymalne możliwe tempo ćwiczeń.
- Spokojny trening przez 60 sekund – kluczowe jest utrzymywanie umiarkowanego tempa i tętna.
Fazy należy wykonywać na przemian i trenować 2 lub 3 razy tygodniowo. Po około 2 tygodniach ćwiczeń można przejść do intensywniejszego wysiłku i podwoić czas trwania intensywnej fazy przy tej samej liczbie interwałów (10) – czyli intensywny trening przez 30 sekund i faza spokojna przez 60 sekund. W kolejnych tygodniach można zwiększać liczbę interwałów, jak również odwracać proporcje (dłuższa faza intensywna, a krótsza faza odpoczynku).
Oczywiście orbitrek do domu stwarza o wiele szersze możliwości niż tylko ćwiczenia interwałowe. Trenować można także bardziej jednostajnie, swobodnym tempem, ale za to dłużej lub częściej – w zależności od obranej metody działania i od tego, jakie są cele treningu.
Orbitrek efekty
Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego urządzenia treningowego, wielu użytkowników kieruje się właśnie efektami, jakie można dzięki niemu uzyskać. Orbitrek magnetyczny jest, pod tym względem, niezwykle wszechstronnym sprzętem, ale warto pamiętać o tym, że ostateczne efekty zależą, przede wszystkim, od rodzaju treningów, ich częstotliwości, czasu trwania, jak również od stosowanego oporu i wielu innych parametrów. Można jednak przyjąć, że ćwiczenia i interwały na orbitreku dadzą wymierne efekty w postaci:
- Wzmocnienia mięśni – trening na orbitreku wzmacnia całe ciało, wysmukla je, poprawia posturę i wzmacnia niemal 90% mięśni, co owocuje zarówno lepszą kondycją, jak i efektem redukcji wagi.
- Spalania tkanki tłuszczowej – intensywne treningi na tym urządzeniu są bardzo skuteczne, jeśli chodzi o wysmuklanie sylwetki. To jedno z lepszych urządzeń treningowych dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy.
- Poprawy kondycji – regularne ćwiczenia na orbitreku poprawiają sylwetkę oraz wydolność organizmu.
Orbitrek magnetyczny to jedno z najskuteczniejszych urządzeń treningowych, a przynajmniej jeśli chodzi o treningi cardio i interwałowe. To sprzęt, który angażuje do działania niemal 90% mięśni całego ciała, a w szczególności:
- Mięśnie nóg – pracują najbardziej intensywnie, ale bez obciążania stawów. Ćwiczenia na orbitreku przypominają ruchy, jakie wykonuje się podczas narciarstwa biegowego. Podczas treningów na orbitreku wzmacniane są głównie mięśnie czworogłowe ud, ale też łydek i pośladków.
- Mięśnie rąk – oczywiście pod warunkiem trenowania wraz z użyciem drążków.
- Mięśnie tułowia – a w szczególności klatki piersiowej i brzucha.
Trenowanie na orbitreku magnetycznym ma niezwykle wiele zalet, a trudno dostrzec szczególnie wyraźne mankamenty tego urządzenia. Jeśli tylko mamy odpowiednią ilość miejsca, warto kupić orbitrek do domu i trenować w swobodnych warunkach, bez konieczności dojeżdżania na siłownię czy też do klubu fitness.