Orbitrek – czym się sugerować podczas wyboru?

image

Jak orbitrek wpływa na sylwetkę?

Orbitrek to sprzęt, który może zastąpić zarówno siłownie, jak i fitness. W relatywnie krótkim okresie czasu, przy regularnych treningach, pozwala przyspieszyć metabolizm, zwiększyć wydolność organizmu oraz wzmocnić mięśnie nóg, ramion, czy brzucha. Dodatkowo skutecznie spala tkankę tłuszczową i pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

Orbitrek to urządzenie łączące cechy rowerka treningowego oraz bieżni. Zapewnia zalety ćwiczeń siłowych oraz kardio, a przy tym nie obciąża stawów i poprawia pracę układu krążenia.

Orbitrek - ile kcal?

Trening na orbitreku pozwala spalić około 380-500 kcal w ciągu 30 minut. Skuteczność zależy od obciążenia, intensywności i rodzaju wykonywanych ćwiczeń.

Orbitrek jak ćwiczyć?

Podstawą ćwiczeń na orbitreku jest zapoznanie się z instrukcją urządzenia. W celu zaplanowania optymalnego treningu warto wykonać test na wydolność i dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej. Sprawdzenie kondycji ciała pozwoli na wybór odpowiedniego obciążenia.

Istotą ćwiczeń jest ich regularność oraz właściwe rozgrzanie mięśni przed treningiem. Zaleca się korzystanie ze sprzętu 3-4 razy w tygodniu po 30 minut. Do mierzenia efektów warto pamiętać o sprawdzaniu czasu, dystansu, jak i spalonych kcal. Ważnym czynnikiem jest również kontrola pulsu, który nie może być zbyt wysoki.

Prawidłowa pozycja podczas korzystania z orbitreku:

  • proste plecy
  • wciągnięty brzuch
  • wzrok przed siebie
  • dłonie na ramionach urządzenia
  • odrywanie pięt w trakcie jazdy

Jakich błędów nie popełniać?

Najpopularniejszym błędem osób zaczynających ćwiczyć na orbitreku jest zbyt szybka jazda na minimalnym obciążeniu. Ponadto uważa się, że trening o jednostajnym tempie trwający ponad godzinę czasu jest mało skuteczny. W związku z tym zaleca się zastosowanie zróżnicowanej prędkości przy krótszym odcinku czasu.

Orbitrek magnetyczny czy mechaniczny?

Orbitrek magnetyczny posiada system hamowania działający na bazie magnesów rozmieszczonych wokół koła zamachowego, oddziałujących z różną siłą. Siła ta wytwarzając opór pozwala na hamowanie. Sprzęt magnetyczny można regulować zarówno za pomocą pokrętła (manualnie), jak i przycisków (elektronicznie). Model magnetyczny jest precyzyjny, cichy oraz płynny w działaniu.

W orbitreku mechanicznym siłę oporu dostosowuje się przy pomocy hamulca, który reguluje się manualnie – używając pokrętła.

Wybór między sprzętem magnetycznym a mechanicznym zależy od potrzeb treningowych użytkownika oraz środków, jakie planuje przeznaczyć na zakup urządzenia.

Orbitrek elektromagnetyczny

Poza mechanicznym i magnetycznym orbitrekiem na rynku dostępny jest także orbitrek elektromagnetyczny, w którym opór magnetyczny regulowany jest poprzez silnik elektryczny. Wbudowany komputer pozwala na ustawienie obciążenia, wybór planu treningowego, czy skorzystanie z dodatkowych opcji.

Orbitrek – jaki wybrać?

Orbitrek to sprzęt fitness, który może być świetną alternatywą dla siłowni. Osoby na nim ćwiczące mają możliwość wyboru spośród różnych typów urządzeń. Sprzęty różnią się:

  • systemem hamowania – mechaniczny, magnetyczny, lub elektromagnetyczny
  • wagą koła zamachowego – od 2 do 36 kg
  • funkcjami komputera – system pomiaru pulsu, czasu, czy wyboru indywidualnego treningu
  • wagą całkowitą urządzenia – od 22 do 180 kg
  • nośnością – maksymalne obciążenie, czyli waga użytkownika z przedziału 100-200 kg

W zależności od osobistych wymagań można dobrać orbitrek odpowiadający spersonalizowanym potrzebom. Wbudowany komputer i program treningowy sprzyjają optymalizacji wykonywanych ćwiczeń, a model z uchwytem na bidon podnosi komfort użytkowania.

Podsumowując, orbitrek to urządzenie do ćwiczeń łączące zalety roweru treningowego z bieżnią. Pozwala na poprawę kondycji, kształtowanie sylwetki oraz intensywne spalanie kcal. Kluczem do osiągnięcia widocznych efektów jest regularny trening na dobrze dobranym obciążeniu. Wybór urządzenia uzależniony jest od osobistych preferencji i opcji, które oferują poszczególne modele.