Office 2016 czy 365? Jaki pakiet biurowy wybrać?

image
Obecnie użytkownicy mogą dowolnie przebierać pomiędzy różnymi pakietami biurowymi. Skupmy się jednak na najpopularniejszych z nich i zdecydujmy, który jest lepszy - Office 2016 czy Office 365?

Pakiet biurowy Office 2016

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że Office 2016 to najnowsza aktualizacja pakietu biurowego firmy Microsoft. Charakteryzuje go to, że sprzedawany jest jako jednorazowy zakup. Oznacza to, że klienci kupując Office 2016 i płacąc z góry otrzymują wszystkie aplikacje na jeden komputer. Jest to tzw. licencja wieczysta, która sprawia, że nabywca wraz z licencją otrzymuje niezbędne oprogramowanie. Wersja Office 2016 dostępna jest nie tylko dla użytkowników PC-tów ale także komputerów Mac.

Brak dostępnych aktualizacji

Wszystkie osoby, które staną się nabywcami oprogramowania z licencją wieczystą, nie będą mogły zaktualizować swojego pakietu biurowego. Kupno takiej wersji nie uprawnia użytkownika do przeprowadzenia aktualizacji w sposób bezpłatny. Wpływa to na brak dostępu do wszelkich nowych funkcji, jakie pojawią się w takich programach jak Word, Excel czy PowerPoint w przyszłości.

Udostępnione programy

Użytkownicy, którzy zaopatrzyli się w wersję pakietu biurowego Office 2016 mają ograniczony dostęp do programów. Pakiet zawiera bowiem jedynie te programy, które są najczęściej wykorzystywane. Należy do nich Word, Excel, PowerPoint, OneNote oraz Outlook. Co więcej, wersja wieczysta oprogramowania wiąże się z możliwością zainstalowania go jedynie na jednym wybranym komputerze.

Zmiany w Office 2016

Podobnie jak w poprzednich wersjach Worda, tutaj również użytkownik otrzymuje swoistego asystenta. Pojawia się puste pole, Powiedz mi, w którym można wpisywać problemy dotyczące konkretnych zadań. Po wpisaniu interesującego zagadnienia, pojawia się obok lista dopasowanych tematów oraz odpowiednie przyciski. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, gdyż pozwala na zaoszczędzenie czasu, który traciło się na przeszukiwanie menu. Po drugie, w Office 2016 można edytować w zespole dokumenty w Wordzie. Jedyne, co trzeba zrobić, to zaprosić znajomego do współpracy. Nasz znajomy nie musi posiadać własnego programu, wystarczy mu jedynie bezpłatne konto Microsoft. Po udostępnieniu pliku, współautor otrzyma link z łączem do pliku, który może edytować wykorzystując do tego Word Web App. Word 2016 posiada także możliwość bezpośredniego udostępnienia za pomocą przycisku Udostępnij. Kolejna zmiana to wprowadzenie możliwości śledzenia zmian dokonywanych w dokumencie przez innych użytkowników w czasie rzeczywistym. Zmiany dotyczą również innych programów w ramach pakietu Office 2016. Program Excel posiada teraz szablony, które w dużej mierze większość zadań, dotyczących ustawień i projektu, wykonują w sposób automatyczny. PowerPoint z kolei otrzymał między innymi funkcję wyrównania i dopasowywania kolorów. Outlook łączy się automatyczne z internetowym kontem poczty Microsoft, a w OneNote można rysować, pisać odręcznie i na klawiaturze, a potem przeglądać wszystko szybko przesuwając palcem po ekranie.

Wersje oprogramowania Office 2016

Pakiet biurowy, który trafił w ręce użytkowników PC oraz Mac występuje w kilku różnych wersjach. Pierwszą jest Office 2016 dla użytkowników domowych oraz uczniów. Pakiet ten został wyposażony w programy Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote. Jest przeznaczony tylko dla jednego komputera i kosztuje około 640 złotych. Druga opcja to wersja Office 2016 dla użytkowników małych i średnich firm, która składa się z tych samych programów co pakiet wyżej, ale dodatkowo posiada Outlook. Cena tego oprogramowania wynosi 1199 złotych. Ostatnia możliwa wersja oprogramowania do kupienia, to pakiet Office Professional 2016. W jego skład wchodzi dodatkowo Access i Publisher, a cena to 2299 złotych.

Office 365

W przeciwieństwie do Office 2016, wersja oprogramowania Office 365 to usługa na zasadzie subskrypcji, a nie licencji wieczystej. W tym przypadku, każdy zainteresowany wykupuje roczną subskrypcję- opłatę można wnieść jednorazowo za cały rok bądź płacąc miesięcznie. Wersja Office 365 zawiera w sobie aktualny pakiet Office 2016 do użytku domowego oraz osobistego. Zainteresowana Officem 365 firma, może wykupić roczną subskrypcję dla swoich konkretnych pracowników, którzy powinni mieć dostęp do odpowiedniego oprogramowania dla skutecznego wykonywania swojej pracy.

Dostępne aktualizacje

Office 365 wyróżnia się tym, że w ciągu całego okresu ważności subskrypcji, użytkownik ma możliwość korzystania z programów wchodzących w skład pakietu biurowego. Otrzymuje on zawsze dostęp do najnowszych aktualizacji poszczególnych programów. Dzięki temu, w przeciwieństwie do użytkowników pakietu Office 2016, tutaj użytkownicy nie zostaną pozbawieni dostępu do nowych funkcji programów, które pojawią się w przyszłości. Posiadają oni dostęp do najnowszej wersji oprogramowania, która poprawia bezpieczeństwo, wydajność oraz efektywność pracy w oparciu o programy. Doskonałym udogodnieniem okazuje się fakt, że użytkownicy pakietu Office 365 nie muszą przychodzić osobiście do punktu, w którym zakupili usługę. Aktualne oprogramowanie można bowiem pobrać bezpośrednio ze strony producenta. Co więcej, użytkownik otrzymuje automatycznie powiadomienie o dostępnych aktualizacjach. Nie musi więc śledzić wiadomości ani żadnych specjalistycznych portali.

Programy znajdujące się w pakiecie Office 365

Kolejna niewątpliwa zaleta tej usługi to zakres udostępnianych programów. W przeciwieństwie do użytkowników Office 2016, tutaj do dyspozycji są wszystkie możliwie programy. Podobnie, jak w wersji Office Professional 2016, tak i w Office 365 dostępne są Access (tworzenie i zarządzanie bazami danych) oraz Publisher (składanie publikacji, ulotek czy innych projektów).To nie wszystko, domowy Office 365 można bowiem zainstalować aż na 15 urządzeniach: 5 komputerach, 5 tabletach i 5 smartfonach.

OneDrive

Office 365 udostępnia swoim użytkownikom ogromy dysk internetowy o pojemności 1 TB (1024 GB). Można w nim zapisywać dowolne pliki osobiste, które są wynikiem pracy na poszczególnych programach. Wszystkie dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, zdjęcia i wiele innych można udostępniać na dysk oraz uzyskiwać do nich dostęp z dowolnego, podłączonego do Internetu urządzenia. Jeśli zapiszemy pliki na dysku OneDrive, to nawet awaria komputera nie będzie nam straszna.

Wersje pakietu 365

Poszczególne wersje różnią się od siebie jedynie liczbą licencji, jakie otrzymujemy na poszczególne urządzenia. Wszystkie posiadają bowiem te same programy, bezpłatne 60 minut na rozmowy prowadzone za pomocą Skype, a także pamięć dysku OneDrive 1 TB. Wersja z dostępem na jeden komputer, smartfon i tablet to wydatek rzędu 300 zł/rok (30zł/msc). Opcja z licencją na 5 poszczególnych urządzeń to koszt 430 złotych na rok czyli 43 złote na miesiąc. Natomiast wersja Office 365 z dostępem obejmującym 2 komputery, tablety i smartfony kosztuje 340 złotych na 4 lata.

Zalety i wady poszczególnych pakietów

OFFICE 2016 OFFICE 365
ZALETY Wersja pudełkowa oznacza nieograniczony dostęp do oprogramowania latami Niższa cena rocznej subskrypcji w stosunku do wersji pudełkowej Dostępne wszystkie programy w pakiecie Darmowe aktualizacje Automatyczne powiadamianie o aktualizacjach Udostępnianie pakietu nawet na 15 urządzeń (komputery, tablety i smartfony)
WADY Licencja wyłącznie na jeden komputer Zdecydowanie wyższa cena Nie ma możliwości aktualizowania poszczególnych programów Brak dostępu do wprowadzonych w przyszłości nowych funkcji Brak możliwości prowadzenia rozmów Skype Brak dysku OneDrive Brak wszystkich programów w pakiecie Roczne ograniczenie subskrypcji

Które oprogramowanie okazało się bezkonkurencyjnym zwycięzcą?

Zwycięstwo bezsprzecznie należy się oprogramowaniu Office 365. Nie tylko udostępnia wszystkie możliwe programy, ale jeszcze idzie to w parze z niską ceną miesięcznej subskrypcji. Wybór pomiędzy Office 2016 czy Office 365 okazuje się być bardzo prosty. Office 365 to duch nowoczesności, umożliwia swoim użytkownikom ciągłe rozwijanie się przez stałe udostępnianie aktualizacji. Wszystkie efekty naszej ciężkiej pracy w końcu znajdą swoje miejsce na dysku OneDrive, który zagwarantuje im bezpieczeństwo, nawet kiedy nasze urządzenie odmówi nam posłuszeństwa.

Polecane pakiety Office