Lenovo ThinkPad czy MacBook Air – który laptop lepszy?

image

Zarówno seria ThinkPad od Lenovo, jak i MacBook Air to urządzenia cieszące się ogromną popularnością. Które wybrać?

Lekkie i smukłe laptopy o wysokiej wydajności to obiekt zainteresowania wielu użytkowników. Mobilność nie wyklucza dobrych podzespołów, a najlepszym dowodem na to są zarówno MacBooki Air, jak i cała gama laptopów innych marek. Wśród chętnie wybieranych urządzeń o smukłej konstrukcji znajdziemy jednak nie tylko propozycje marki Apple, ale również serię ThinkPad od Lenovo. Którą opcję wybrać? Jakie laptopy ThinkPad będą dobrą alternatywą dla MacBooka Air?

Laptopy ThinkPad od Lenovo

Pula urządzeń marki Lenovo, która jest sprzedawana pod znakiem ThinkPad jest naprawdę imponująco szeroka, ale też bardzo mocno zróżnicowana pod względem cen i parametrów technicznych. Jeśli szukamy laptopa lekkiego, smukłego i będącego faktyczną alternatywą dla MacBooka Air, to warto przyjrzeć się seriom:

ThinkPad X1

Seria Lenovo ThinkPad X1 to szeroka gama wydajnych i niezwykle funkcjonalnych laptopów dla wymagających użytkowników. Szukając sprzętu do zaawansowanych zastosowań mobilnych, warto zerknąć na:

  • ThinkPad X1 Carbon 6 – smukły i bardzo lekki laptop dla wymagających użytkowników. Jego waga to zaledwie 1.13 kg przy czternastocalowym ekranie o rozdzielczości do WQHD z HDR-em. Za wydajność urządzenia odpowiadają procesory Intel Core ósmej generacji oraz do 16 GB pamięci RAM. Bateria zapewnia działanie nawet do 15 godzin.
  • ThinkPad X1 Extreme – smukły i mobilny laptop dla grafików i projektantów. Urządzenia te dysponują ekranem o przekątnej 15.6 cali, procesorem Intel Core ósmej generacji oraz dedykowaną grafiką NVIDIA GeForce 1050 Ti Max-Q. Maksymalna pojemność pamięci RAM to aż 64 GB, a bateria zapewnia urządzeniu nawet do 15 godzin zasilania.
  • ThinkPad X1 Yoga 3 – niezwykle lubiana i popularna seria, która oferuje wysoką wydajność oraz bardzo funkcjonalne zawiasy 360 stopni. Laptopy ThinkPad X1 Yoga 3 zachwycają również opcjonalnym, czternastocalowym wyświetlaczem WQHD z HDR-em.

ThinkPad T470

Lekki i mobilny, czternastocalowy laptop marki Lenovo może być dobrą alternatywą dla MacBooka Air. Urządzenie waży 1.6 kg, jest dość smukłe i kompaktowe. Za jego wydajność odpowiada procesor Intel Core siódmej generacji oraz fakt, że obsługiwana pamięć może mieć pojemność do 32 GB. Zintegrowana grafika jest wystarczająca do codziennych zastosowań, a nie stanowi dodatkowego obciążenia dla baterii. Na korzyść laptopa ThinkPad T470 na tle MacBooka Air przemawia również niższa cena sprzętu Lenovo.

ThinkPad T480

Czternastocalowy laptop biznesowy, który dysponuje procesorem Intel Core ósmej generacji. Laptop ten jest oferowany w wersji ze zintegrowaną lub dedykowaną (GeForce MX150) grafiką, a jego waga to 1.58 kg. Nie jest to laptop tak lekki i smukły, jak MacBook Air, ale nadrabia wydajniejszymi podzespołami. Urządzenie posiada cały szereg zabezpieczeń, jak czytnik linii papilarnych, opcjonalna kamera IR czy też gniazdo Kensington.

ThinkPad E470

Wydajny, ale mobilny i dość smukły laptop biznesowy, który można polecić także ze względu na stosunkowo niską cenę zakupu. Urządzenie może być wyposażone w procesor i3, i5 lub i7 siódmej generacji, a także w maksymalnie 32 GB pamięci RAM. Uzupełnieniem konfiguracji może być również opcjonalna karta dedykowana NVIDIA GeForce 940MX lub 920MX. Laptop ten ma elegancki i ponadczasowy design charakterystyczny dla całej rodziny urządzeń ThinkPad.

ThinkPad X270

Ciekawym rozwiązaniem dla użytkowników mobilnych i biznesowych będzie ThinkPad X270, który dysponuje wyświetlaczem o przekątnej 12.5 cala przy rozdzielczości HD lub Full HD. Zintegrowany układ graficzny świetnie sprawdzi się w codziennych zastosowaniach, a do 16 GB pamięci RAM zapewni wysoką wydajność urządzania. Bateria może zapewnić działanie nawet do 21 godzin, co jest naprawdę imponującym wynikiem.

ThinkPad X230

Kolejny kompaktowy laptop biznesowy o przekątnej 12.5 cala. Urządzenie posiada ergonomiczną i docenianą klawiaturę ThinkPad i wyświetlacz IPS. Jego waga to zaledwie 1.34 kg, a we wnętrzu znajdziemy jeden z wydajnych procesorów Intel Core i3, i5 lub i7 oraz do 16 GB pamięci RAM.

Jak na tle powyższych urządzeń wypada Apple MacBook Air?

Bogata oferta marki Lenovo robi wrażenie, ale popularność MacBooków Air także jest ogromna. Urządzenia te mają trzynastocalowy wyświetlacz (opcjonalnie może to być wyświetlacz Retina) i są wyposażone w procesory Intel Core i5 i do 16 GB pamięci RAM, a także w zintegrowany układ graficzny. Na ich popularność wpływa elegancki i stylowy design, smukła konstrukcja i niska masa urządzenia (1.25 kg), ale też intuicyjny system operacyjny macOS. Mimo tych zalet, trudno nie dostrzec jednak, że MacBook Air nie może konkurować pod względem wydajności z topowymi jednostkami innych marek – nawet tymi ultra mobilnymi.

Laptop Lenovo czy Apple – który wybrać?

Zakup laptopa do użytku mobilnego, a szczególnie do profesjonalnych i zaawansowanych zastosowań nie jest łatwy. Ogromną popularnością cieszą się kultowe MacBooki Air, ale wiele osób skłania się raczej w kierunku propozycji innych marek, a szczególnie Lenovo. Co wybrać?

  • Na MacBooka Air warto zdecydować się, jeśli nade wszystko cenimy systemy operacyjne macOS i nie chcemy przestawiać się na inne rozwiązania, a także wówczas, gdy parametry, estetyka i cena MacBooka Air są dla nas w pełni satysfakcjonujące. To niezawodne i komfortowe urządzenia oferujące jednak ograniczoną wydajność w porównaniu z topowymi jednostkami Lenovo ThinkPad.
  • Na laptopa Lenovo ThinkPad warto zdecydować się w wielu sytuacjach, a szczególnie wówczas, gdy szukamy laptopa do profesjonalnych i zaawansowanych prac albo wtedy, gdy nie chcemy przepłacać (w cenie MacBooka Air znajdziemy wydajniejszego laptopa ThinkPad, a za urządzenie Lenovo o parametrach zbliżonych do MacBooka zapłacimy mniej).