Lenovo ThinkPad czy Lenovo IdeaPad – który laptop lepszy?

image

Dwie najpopularniejsze gamy laptopów marki Lenovo to ThinkPad oraz IdeaPad – czym się różnią? Którego laptopa wybrać?

Urządzenia mobilne marki Lenovo cieszą się ogromną popularnością, a ich różnorodność umożliwia dopasowanie laptopa do konkretnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Dwie serie, które stanowią bazę asortymentu tej marki to Lenovo ThinkPad oraz Lenovo IdeaPad. Jakie laptopy znajdziemy wśród nich? Na którą serię się zdecydować?

Laptopy Lenovo IdeaPad

Kolekcja urządzeń Lenovo IdeaPad jest szeroka oraz mocno zróżnicowana. To gama urządzeń dedykowanych użytkownikom indywidualnym. Wśród sprzętów oferowanych pod szyldem Lenovo IdeaPad znajdziemy zarówno laptopy budżetowe, jak i ze średniej półki cenowej, a także konstrukcje 2w1 oraz laptopy gamingowe. Jak widać możliwości jest wiele, wybór jest szeroki, a cechą nadrzędną serii jest dostosowanie do potrzeb konsumentów oraz rozsądny poziom cenowy. Wśród laptopów IdeaPad można wyodrębnić kilka serii, a szczególną popularnością cieszą się:

  • Laptopy Lenovo IdeaPad 100 – to cała gama urządzeń o różnorodnych parametrach, które są dedykowane do pracy i multimediów. Seria IdeaPad 100 obejmuje laptopy w przystępnych cenach, które będą odpowiednim wyborem do podstawowych zastosowań.
  • Laptopy Lenovo IdeaPad 300 – niezawodne urządzenia do pracy, rozrywki oraz multimediów, a szczególnie w zastosowaniu mobilnym. Wśród laptopów z tej serii, chętnie wybierany jest model Lenovo IdeaPad 320 (multimedialny laptop z procesorem Intel lub AMD, z systemem Windows 10 i z opcjonalną grafiką dedykowaną NVIDIA GeForce 920 MX) oraz Lenovo IdeaPad 330 w wersji standardowej lub gamingowej.
  • Laptopy Lenovo IdeaPad 700 – to urządzenia ze zdecydowanie wyższej półki cenowej niż IdeaPad 100 lub 300. Urządzenia IdeaPad 700 to nowoczesne, wydajne i ekskluzywne notebooki z procesorami Intel Core i7, a także z dedykowanym układem graficznym w standardzie.

Seria Lenovo IdeaPad jest na tyle zróżnicowana, że bez problemu znajdziemy w niej zarówno laptopy do multimediów, jak również do zastosowań biurowych, a nawet do gier komputerowych. Są to laptopy konsumenckie, a jeśli poszukujemy sprzętu dla profesjonalistów, to lepszym rozwiązaniem mogą okazać się modele z gamy Lenovo ThinkPad.

Laptopy Lenovo ThinkPad

Laptopy Lenovo ThinkPad, w odróżnieniu od serii IdeaPad, są dedykowane użytkownikom profesjonalnym, biznesowym oraz najbardziej wymagającym konsumentom. Urządzenia te są zauważalnie droższe od laptopów IdeaPad, ale wyższa cena idzie w parze z lepszymi parametrami  bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami. Wśród laptopów Lenovo ThinkPad znajdziemy kilka podkategorii, spośród których warto wymienić:

  • ThinkPad Seria X – jedna z kluczowych serii marki Lenovo. Wśród laptopów ThinkPad X1 znajdziemy modele dedykowane do pracy przy multimediach, a także do długotrwałej i profesjonalnej pracy w terenie. Popularnością cieszy się szczególnie model Lenovo ThinkPad X1 Extreme, który jest dedykowany do pracy przy materiałach VR. Często wybierane są również laptopy ThinkPad X230 oraz ThinkPad X270, które spełniają wyśrubowane kryteria militarne i są idealnie przystosowane do pracy w trudnym terenie (posiadają certyfikaty wojskowe, są odporne na wilgoć, wstrząsy i zabrudzenia).
  • ThinkPad Seria E – to urządzenia, które są najbliższą alternatywą dla konsumenckich laptopów IdeaPad. Laptopy z tej serii są jednak wyposażone w kultową klawiaturę ThinkPad, a także w solidną konstrukcję i we wszelkie kluczowe zabezpieczenia. Laptopy te bazują na nowoczesnych podzespołach i zapewniają wysoki komfort pracy. Popularnością w tej serii cieszy się szczególnie model Lenovo ThinkPad E470, który jest wyposażony w procesor Intel Core siódmej generacji (i3, i5 lub i7), a także może dysponować dedykowanym układem graficznym NVIDIA GeForce 940MX, a wszystko to przy kompaktowych wymiarach i rozsądnej cenie.
  • ThinkPad Seria T – jedne z najpopularniejszych laptopów biznesowych ThinkPad. Urządzenia te spełniają wyśrubowane normy wojskowe, są poddawane ponad 200 testom jakościowym w warunkach ekstremalnych. Laptopy Lenovo ThinkPad z serii T doskonale spisują się więc w terenie i to w naprawdę skrajnych warunkach zewnętrznych. Jest to seria dość szeroka, a popularnością cieszą się w niej zarówno najnowsze i najbardziej zaawansowane modele, jak T580, ale też ThinkPad T470 i ThinkPad T480, które zapewniają bardzo wytrzymałą baterię, szereg zabezpieczeń sprzętowych oraz poręczny, kompaktowy rozmiar urządzenia, co przekłada się na wysoki komfort użytkowania w terenie.

Wśród laptopów ThinkPad znajdziemy, oczywiście, także inne serie urządzeń – na przykład serię dedykowaną profesjonalistom i projektantom (ThinkPad seria P), a także uczniom i studentom i użytkownikom indywidualnym.

Laptop ThinkPad czy IdeaPad – który wybrać?

Zarówno laptopy z serii ThinkPad, jak i IdeaPad są bardzo dobrym wyborem. Obie serie cieszą się dużą popularnością, a ostateczny wybór warto uzależnić od przeznaczenia urządzenia.

  • Do użytkowania multimediów, codziennego korzystania z laptopa i do prostszych prac biurowych, do gier i internetu można wybrać jeden spośród modeli Lenovo IdeaPad. Na korzyść tej serii przemawia niższa cena.
  • Do tworzenia multimediów, zaawansowanych prac, do użytkowania w terenie, a nawet w ekstremalnych warunkach zdecydowanie rekomendowane są laptopy Lenovo ThinkPad, które wyróżniają się również znakomitą ergonomią oraz bezpieczeństwem.