Lenovo ThinkPad czy Dell XPS – który laptop lepszy?

image

Która marka ma więcej do zaoferowania, jeśli chodzi o laptopy, ultrabooki i mobilne stacje robocze?

Wybór odpowiedniego laptopa warto poprzedzić dokładnym rozeznaniem się w ofercie wiodących marek. Popularnym wyborem są urządzenia Lenovo, a szczególnie notebooki ThinkPad, ale też laptopy marki Dell. Którą firmę wybrać?

Laptopy Lenovo ThinkPad

Laptopy ThinkPad to kultowa gama różnorodnych urządzeń, które łączy nie tylko wspólny szyld i marka, ale też doceniane rozwiązania technologiczne oraz konstrukcyjne. W obrębie rodziny urządzeń ThinkPad znajdziemy kilka różnych serii, które obejmują laptopy budżetowe, biznesowe, premium, mobilne stacje robocze, a także laptopy domowe oraz 2w1. Cechą rozpoznawczą laptopów ThinkPad od Lenovo jest ergonomiczna i niezwykle wygodna klawiatura z czerwonym manipulatorem punktowym (TrackPoint). Wśród urządzeń z tej gamy warto wymienić:

  • ThinkPad Yoga – niezwykle popularna, doceniana i chętnie wybierana seria laptopów 2w1 do użytku mobilnego, domowego i biznesowego. Cechą rozpoznawczą serii ThinkPad Yoga są elastyczne zawiasy, które umożliwiają obracanie ekranu do 360 stopni.
  • ThinkPad Seria X – seria profesjonalnych, wydajnych i wszechstronnych laptopów o wyśrubowanych parametrach. Modele ThinkPad X1 Carbon to urządzenia dedykowane dla biznesu, a model ThinkPad X1 Extreme zapewnia odpowiednie parametry do obróbki materiałów VR/MR.
  • ThinkPad Seria T – obejmuje szereg laptopów klasy premium. To urządzenia dedykowane do pracy i zastosowań mobilnych. Urządzenia te są testowane w ekstremalnych warunkach i wyposażone w bardzo pojemną baterię. Szczególną popularnością w tej serii cieszy się model ThinkPad T470 oraz ThinkPad T480.
  • ThinkPad Seria P – to kolekcja obejmująca wydajne, mobilne stacje robocze. Urządzenia te są oficjalnie certyfikowane przez producentów oprogramowania dla specjalistów, a także są wyposażone w wydajne podzespoły do profesjonalnych zastosowań. Dużą popularnością w tej serii cieszy się model ThinkPad P1, który jest zaskakująco smukły, lekki i kompaktowy, ale zachowuje wydajność mobilnej stacji roboczej. Popularnym wyborem jest także model ThinkPad P51 oraz ThinkPad P52, które są często kupowane przez profesjonalnych projektantów i grafików.

Gama urządzeń ThinkPad od Lenovo potrafi zaskoczyć swą różnorodnością i dopasowaniem do zróżnicowanych potrzeb. Wśród notebooków spod szyldu ThinPad znajdziemy bowiem zarówno stosunkowo niedrogie laptopy multimedialne, urządzenia 2w1, jak również mobilne stacje robocze do zastosowań profesjonalnych. Każdy z nich jest wyposażony w docenianą klawiaturę ThinkPad oraz w solidną konstrukcję, która powoduje, że można bez obaw użytkować laptopa w domu, biurze, na mieście i w plenerze.

Seria laptopów Dell XPS

Oferta notebooków marki Dell jest również bardzo szeroka, a seria Dell XPS to tylko jej fragment, ale za to dość znaczący. Seria XPS obejmuje laptopy dla wymagających użytkowników – są to urządzenia zoptymalizowane pod kątem zastosowania mobilnego. Wśród nich warto wymienić:

  • Dell XPS 13 i 13 2w1 – kompaktowy i subtelny notebook z wyświetlaczem InfinityEdge (niemal bez ramek). Laptop ten zapewnia wysoki komfort użytkowania mobilnego – jest lekki, poręczny i wydajny. Zastosowano w  nich procesory Intel i5 oraz i7 ósmej generacji oraz zintegrowaną grafikę. Ceny tych urządzeń to około 7 tysięcy zł.
  • Dell XPS 15 i 15 2w1 – nieco większy, ale wciąż lekki i subtelny notebook do pracy i multimediów. Można kupić go z opcjonalnym wyświetlaczem 4K oraz z ekranem dotykowym, a nawet w wariancie 2w1 z dedykowanym układem graficznym Radeon Vega M.

Seria laptopów Dell XPS nie jest tak szeroka, jak gama notebooków ThinkPad od Lenovo, ale to nie oznacza, że nie są to urządzenia godne uwagi. Laptopy te nie są jednak tak specjalistyczne i specyficzne, jak poszczególne serie ThinkPadów. Serię Dell XPS wybrać mogą natomiast ci, którzy stawiają głównie na mobilność oraz multimedia.

Laptop Lenovo czy Dell – który wybrać?

Porównanie urządzeń marki Lenovo oraz Dell powinno ułatwić ostateczne podjęcie decyzji. Obie firmy mają szeroki asortyment, ale trudno nie zauważyć, że prym wśród profesjonalistów i najbardziej wymagających użytkowników wiedzie marka Lenovo. Na którego laptopa się zdecydować?

  • Serię laptopów XPS Dell można polecić tym, którzy szukają ekstremalnie lekkich, smukłych, ale zaawansowanych laptopów multimedialnych. Szczególnie ciekawie prezentuje się model Dell XPS 13 i 13 2w1, który jest niewielki, poręczny, ale zapewnia znakomite wrażenia podczas użytkowania multimediów.
  • Gamę laptopów ThinkPad Lenovo można polecić tym, którzy szukają zaawansowanych laptopów biznesowych, mobilnych oraz mobilnych stacji roboczych. To urządzenia, które cechuje najwyższy komfort użytkowania, ale też doskonałe dopasowanie do realnych potrzeb, a szczególnie zaawansowanych i profesjonalnych użytkowników.