Lenovo ThinkPad czy Dell Latitude – który laptop lepszy?

image

Szukając niezawodnego laptopa, warto zerknąć na serię ThinkPad Lenovo oraz Dell Latitude. Która z nich jest lepsza?

Zakup laptopa, a szczególnie wydajnego modelu do zastosowań biznesowych, to spore wyzwanie. Wybór kupujących pada często na urządzenia z gamy Lenovo ThinkPad lub Dell Latitude – które z nich będzie lepszym rozwiązaniem?

Laptopy Lenovo ThinkPad

Gama laptopów Lenovo ThinkPad jest niezwykle szeroka i obejmuje kilka różnych serii urządzeń, które łączy wspólny szyld oraz sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne. Wśród laptopów Lenovo ThinkPad znajdziemy zarówno urządzenia multimedialne, mobilne, jak i laptopy biznesowe klasy premium oraz mobilne stacje robocze dla najbardziej wymagających użytkowników. Wśród laptopów Lenovo ThinkPad warto wymienić szczególnie popularne serie:

  • ThinkPad Seria X – niezwykle popularna seria urządzeń marki Lenovo. Znajdziemy w niej, przede wszystkim, ultra lekkie, smukłe i mobile laptopy o doskonałych parametrach multimedialnych i bardzo wytrzymałych bateriach. Urządzenia te są dedykowane profesjonalistom, użytkownikom biznesowym i najbardziej wymagającym użytkownikom indywidualnym. Szczególnie ciekawie prezentuje się model Lenovo ThinkPad X1 Extreme, który zapewnia znakomite parametry do pracy nad materiałami VR, a opcjonalnie może być wyposażony w dotykowy ekran o rozdzielczości 4K. Popularnością cieszy się także laptop Lenovo ThinkPad X230 oraz ThinkPad X270, który jest dedykowany do zastosowań profesjonalnych, spełnia restrykcyjne normy wojskowe i posiada szereg zabezpieczeń, jak choćby czytnik linii papilarnych.

  • ThinkPad Seria T – to seria laptopów biznesowych klasy premium. Urządzenia te oferują pełną mobilność i niezawodne działanie, ale też odpowiednią wydajność do wymagających zastosowań. Popularnością cieszą się szczególnie tańsze modele z tej serii, jak Lenovo ThinkPad T470 oraz ThinkPad T480, który jest wyposażony w procesor i7 ósmej generacji, a także może dysponować opcjonalną grafiką dedykowaną GeForce MX150. Urządzenia z tej serii dysponują również bardzo wytrzymałą baterią.

 • ThinkPad Seria P – obejmuje mobilne stacje robocze, czyli laptopy dla projektantów, architektów, grafików i użytkowników pracujących w wiodących programach projektowych. Laptopy Lenovo ThinkPad z serii P są oficjalnie certyfikowane przez producentów oprogramowania dla profesjonalistów.
 • ThinkPad Seria E – to laptopy biznesowe z przystępnej półki cenowej. Jak wszystkie laptopy ThinkPad, także urządzenia z serii E dysponują kultową klawiaturą ThinkPad z TrackPointem. Popularnością w tej gamie cieszy się model ThinkPad E470, który jest urządzeniem lekkim, wydajnym i solidnie wykonanym. Laptop ten może być wyposażony w procesor Intel Core i3, i5 lub i7 siódmej generacji oraz w opcjonalną grafikę dedykowaną GeForce 940MX.

Jak widać, laptopy ThinkPad od Lenovo stanowią mocno zróżnicowaną grupę urządzeń. Są wśród nich zarówno budżetowe urządzenia biznesowe, jak i laptopy klasy premium. Są to jednak sprzęty dla wymagających użytkowników, a w szczególności dla tych, którzy cenią ergonomię, solidną konstrukcję oraz niezawodną baterię.

Seria laptopów Dell Latitude

Alternatywą dla serii ThinkPad od Lenovo może być seria Dell Latitude, która obejmuje cała gamę urządzeń dla użytkowników biznesowych. Wśród nich znajdziemy notebooki biurowe, do użytku szkolnego, urządzenia 2w1 oraz szczególnie poręczne i kompaktowe modele. Przy przeglądaniu oferty tej marki, warto zwrócić uwagę na:

  • Dell Latitude 7490 – czternastocalowy notebook biznesowy, który może być wyposażony w procesor Intel Core ósmej generacji. O jego popularności decyduje także solidna konstrukcja, a także wytrzymała bateria.

  • Dell Latitude 5490 – niewielki, ale popularny notebook biznesowy. W jego wnętrzu kryje się procesor Intel Core siódmej lub ósmej generacji. Urządzenie dysponuje szeregiem zabezpieczeń dla biznesu (dotykowy czytnik linii papilarnych, funkcja Windows Hello czy też czytnik kart SmartCard z NFC).

 • Dell Latitude E7240 – to ultrabook o smukłej i lekkiej konstrukcji i długim czasem pracy na baterii. Urządzenie ma zaledwie 12.5 cala i może być wyposażone w dotykową matrycę.

Jak widać, seria urządzeń Dell Latitude jest również dość różnorodna. Trudno nie zauważyć, że są to zarówno laptopy ze średniej oraz budżetowej półki cenowej (jak choćby niedrogi model Dell Latitude E7440 lub Dell Latitude E6430). Ciekawym rozwiązaniem są również modele Dell Latitude Rugged oraz Rugged Extreme, które mogą być alternatywą dla modeli Lenovo ThinkPad, które spełniają normy wojskowe.

Laptop Lenovo czy Dell – który wybrać?

Wybór dobrego laptopa do zastosowań biznesowych nie jest łatwy, a wiele zależy od tego, jakie są dokładne oczekiwania kupującego.

 • Na laptopy z serii Dell Latitude (na przykład na model 3190 Education 2w1 albo Latitude 5280) warto zdecydować się, jeśli priorytetem jest ultra mobilność, lekkość, poręczny format i niska cena.
 • Na laptopy z serii ThinkPad marki Lenovo warto zdecydować się, jeśli szukamy urządzenia biznesowego klasy premium oraz laptopa do profesjonalnego projektowania.