Ławeczka do ćwiczeń – jaką wybrać?

image

Dobrze dobrana ławeczka do ćwiczeń pozwala na trening różnych partii ciała, a w szczególności na różnorodne treningi siłowe. Funkcjonalność ławki zależy jednak od wybranego modelu. Jak wybrać ławkę treningową? Jak na niej ćwiczyć i czy warto po nią sięgnąć?

Ławka – jak ćwiczyć?

Trenowanie na ławeczce oraz dobór ćwiczeń zależą tylko i wyłącznie od celu treningowego oraz od rodzaju posiadanej ławki.

  • Na ławce prostej, płaskiej i bez regulacji można wykonywać głównie podstawowe ćwiczenia wzmacniające oraz siłowe.
  • Na ławce skośnej lub regulowanej, którą można ustawić na płasko oraz skośnie, można ćwiczyć zarówno siłowo, jak i wykonywać efektywne ćwiczenia na mięśnie brzucha.
  • Na ławce z uchwytami i linkami można ćwiczyć praktycznie mięśnie całej górnej partii ciała – bicepsy, plecy, brzuch, klatkę piersiową.
  • Na ławce dedykowanej pod sztangę można ćwiczyć ze sztangą, jak również wykonywać inne ćwiczenia siłowe i wzmacniające.

Kluczem do sukcesu w treningach na ławeczce jest systematyczność oraz dobór odpowiedniego obciążenia. Treningi warto wykonywać kilkakrotnie w tygodniu, ale nie każdego dnia, a przynajmniej nie każdego dnia na te same grupy mięśniowe, gdyż potrzebny jest także czas na regenerację.

W treningach na ławeczce kluczowa jest także staranność i liczba powtórzeń, która powinna wzrastać po pewnym czasie, by trening stanowił wyzwanie dla mięśni nawet u doświadczonej osoby.

Jaka ławka do brzuszków?

Najlepsza ławeczka do ćwiczeń na mięśnie brzucha to model skośny. Jeśli jednak trenujemy nie tylko brzuch, to warto rozważyć zakup ławki regulowanej, którą można ustawić zarówno na płasko (do ogólnych treningów wzmacniających i siłowych), jak również pod skosem.

Skośna płaszczyzna ławeczki stwarza idealne warunki do treningu brzucha, ponieważ wykonywanie brzuszków pod skosem wymaga większej siły i zdecydowanie intensywniej oddziałuje zarówno na górne, jak i na dolne mięśnie brzucha.

Jaka ławka pod sztangę?

Chcąc kupić ławeczkę do ćwiczeń ze sztangą, należy od razu skupić się na tych modelach, które dedykowane są właśnie do wyciskania ze sztangą. Ławki te mają zdecydowanie solidniejszą konstrukcję, a często również dodatkowe elementy w postaci modlitewnika albo wyciągu.

Ławki pod sztangę bardzo często są konstrukcjami regulowanymi w szerokim zakresie, dlatego doskonale sprawdzają się nie tylko w treningu siłowym, ale też podczas ćwiczenia mięśni brzucha i mięśni nóg.

Wybierając ławkę pod sztangę, warto zweryfikować jej całkowite wymiary oraz maksymalne obciążenie, jakiemu można ją poddawać. Warto zwrócić uwagę także na to, czy jest to ławka dedykowana na siłownię czy może do domu, gdyż rozwiązania domowe są zazwyczaj tańsze od profesjonalnych sprzętów na siłownię, które są tworzone z myślą o ciągłej i bardzo intensywnej eksploatacji.

Ławka czy atlas?

Treningi siłowe, wzmacniające i rozwojowe bardzo często wykonuje się nie tylko na ławeczkach, ale również na atlasach. To sprzęty cieszące się ogromną popularnością, ale co wybrać?

Ławka Atlas
Tańsze rozwiązanie. Ławkę regulowaną można kupić za około 200 zł. Droższe urządzenie – najtańsze modele to koszt ponad 500 zł.
Ograniczona funkcjonalność – zależna od wersji ławeczki. Atlas to urządzenie wielofunkcyjne, a szczególnie modele wielostanowiskowe, które posiadają wyciąg, modlitewnik, a także ławeczkę oraz inne elementy.
Zajmuje mniej miejsca, można wybrać nawet model całkowicie składany. Zajmuje sporo miejsca.

Atlas treningowy wydaje się urządzeniem bardziej zaawansowanym, a przez to atrakcyjnym dla osób trenujących całe ciało. Ławeczka jest, za to, niewielka, stosunkowo niedroga i dość funkcjonalna. Wybór nie jest prosty. Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem albo mamy niewiele miejsca na sprzęt do ćwiczeń, to ławeczka będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli natomiast szukamy sprzętu do wielu rodzajów ćwiczeń, a miejsce nie stanowi problemu, warto wziąć pod uwagę także atlas i to najlepiej wielostanowiskowy.