Latarki czołowe – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

image

Bezproblemowa orientacja w terenie zależy, w sporej mierze od dysponowania odpowiednim oświetleniem. Gdy zapada zmrok, poruszanie się, wędrówki lub uprawianie sportu to czynności utrudnione, ale dobrej jakości latarki czołowe sprawi, że poradzimy sobie po zmroku zarówno podczas powrotu ze szlaku, jak również podczas biegania lub spaceru po bezdrożach. Kluczem do sukcesu jest jednak wybranie odpowiedniej latarki czołowej.

Jaka latarka czołowa do biegania?

Latarki czołowe są coraz częściej stosowane przez osoby, które biegają i trudno się temu dziwić. Wielu biegaczy pokonuje odcinki słabo oświetlone, leśne lub wzdłuż ulic, co wiąże się z koniecznością zadbania o własną widoczność, jak również o to, by być widzianym przez innych uczestników ruchu drogowego i właśnie z tego względu wybór często pada na czołówki.

Wybierając czołówkę do biegania, należy wziąć pod uwagę specyfikę tej aktywności i zadbać o to, by:

  • Latarka była wodoszczelna – nigdy nie wiadomo, czy podczas treningu nie zaskoczy nas mżawka lub nawet niespodziewana burza, dlatego warto sięgnąć po czołówkę, która będzie odporna na warunki atmosferyczne, a w szczególności na wilgoć i zalanie.
  • Lampka czołowa była lekka, wygodna i dobrze trzymała się na swoim miejscu. Zapewnić to może odpowiedni system mocowania oraz regulacji, który pozwoli dopasować opaskę do obwodu głowy użytkownika.
  • Latarka czołowa zapewniała odpowiednią widoczność – jest to nie tylko kwestia odpowiednio wysokiej mocy, ale też szerokości strumienia świetlnego. Czołówki, które świecą wąskim strumieniem światła można polecić raczej do pracy precyzyjnej, a do biegania lepiej sprawdzi się model zapewniający szerszy kąt widzenia.

Jaka latarka na ryby?

Czołówki bywają popularne nie tylko wśród biegaczy, ale także i wśród wędkarzy. Wędkowanie często wiąże się z koniecznością wstawania przed świtem, by od jak najwcześniejszych godzin porannych rozpocząć wędkowanie. Niektórzy przesiadują nad wodą głównie wczesnym rankiem (często zaczynają jeszcze przed wschodem słońca), inni preferują wędrowanie późnym popołudniem lub wieczorem, a w każdej z tych sytuacji przyda się dobra latarka czołówka, która ułatwi dotarcie na miejsce, ale też uważne oglądanie złowionych ryb.

Dobre latarki czołowe na ryby powinny być wodoszczelne i dobrze trzymać się na swym miejscu. Ważne jest również to, by można było błyskawicznie włączyć ją i wyłączyć, gdy zajdzie taka potrzeba. Powinna to być, oczywiście, latarka na akumulator o wysokiej wytrzymałości, a szczególnie wówczas, gdy preferujemy kilkudniowe wypady na ryby z dala od cywilizacji.

Jaka latarka czołowa w góry?

Trudno wyobrazić sobie wieczorne powroty ze szlaku albo opuszczanie schroniska jeszcze przed świtem bez odpowiedniego oświetlenia, a żadna latarka nie sprawdza się tak dobrze podczas trekkingu, jak akumulatorowa latarka czołowa. Latarka tego typu pozostawia wolne ręce, a zapewnia mocny strumień świetlny, który rozjaśnia drogę i ułatwia orientację w terenie.

By wybrać dobrą latarkę czołową w góry, warto postawić na model zapewniający długi czas pracy na baterii oraz duży zasięg strumienia światła. Istotną kwestią jest także wodoodporność czołówki, która powinna być jak najwyższa, jeśli to latarka wybierana w góry, a nie do czytania. Warto postawić na sprzęt znanych i renomowanych marek, które specjalizują się w akcesoriach tego typu, gdyż najczęściej to właśnie w ich asortymencie można znaleźć czołówki wygodne w użytkowaniu i o wyśrubowanych parametrach technicznych.

Ile lumenów?

Wybierając latarkę czołową LED nie można pominąć kwestii tak istotnej, jak jej zasięg świetlny oraz moc podana w lumenach. To, ile lumenów powinna mieć czołówka, zależy od tego, do jakich zadań będzie wykorzystywana.

  • Do użytku na biwaku wystarczy najprostsza czołówka z krótszym zasięgiem. Wiązka światła powinna być szeroka, zasięg krótszy, a moc raczej poniżej 100 lumenów.
  • Do użytku w górach warto wybrać czołówkę z nieco węższym strumieniem światła, a także wysokim zasięgiem oraz mocą kilkuset lumenów (nie mniej niż 100). Latarkę tego typu można kupić do 100 zł, ale sporo jest też droższych modeli, które oferują zdecydowanie lepsze parametry.
  • Do jazdy na rowerze warto wybrać czołówkę o mocy nie niższej niż 200 lumenów.

Dobre latarki czołowe sprawdzą się w wielu sytuacjach. Warto porównywać różne dostępne rozwiązania, weryfikować parametry techniczne i dobierać oświetlenie do użytku sportowego, turystycznego i rekreacyjnego tak, by zapewniało maksymalny komfort użytkowania.