Kubek termiczny – jaki wybrać?

image

Temperatura napojów dość szybko ulega zmianie pod wpływem temperatury otoczenia. Latem, gdy jest gorąco, zimna woda się ociepla, a zimą gorąca herbata schładza się zdecydowanie zbyt prędko. Jednym ze sposobów na to, by podtrzymać temperaturę napoju jest stosowanie kubków termicznych. Jak ich używać? Jak wybrać najlepszy?

Jak używać kubka termicznego?

Kubek termiczny to naczynie na napój, które pozwala odizolować płyn od temperatury otoczenia. To sprawia, że kubek ten nie tylko zapobiega wyziębianiu się gorących napojów, ale też chroni chłodne płyny przed ocieplaniem się. Wszystko to za sprawą odpowiedniej konstrukcji. Kubki termiczne dobrej jakości posiadają podwójne ścianki, pomiędzy którymi znajduje się przestrzeń próżniowa, która sprawia, że właściwości termiczne naczynia są jeszcze wyższe.

Użytkowanie kubka termicznego jest bardzo proste:

  • Nowy kubek należy starannie umyć przed pierwszym użyciem.
  • Kubek termiczny można stosować do ciepłych lub zimnych napojów.
  • Po nalaniu napoju do kubka, warto od razu zakręcić jego pokrywkę, by ograniczyć wpływ temperatury zewnętrznej na zawartość kubeczka.
  • Podczas picia z kubka termicznego nie trzeba zdejmować wieczka, można jedynie uchylać specjalny element, by móc się napić.
  • Kubek należy umyć po każdym użyciu. Większość modeli dobrej jakości można myć w zmywarce. Pokrywkę najlepiej czyścić ręcznie, dokładnie wypłukując wszystkie jej zakamarki, a szczególnie rowki gwintu.

Jaka pojemność kubka?

Wybór kubka termicznego najczęściej sprowadza się właśnie do wyboru naczynia o odpowiedniej pojemności. Trudno jednak wskazać jeden rozmiar kubka, który byłby uniwersalny i dobry dla każdego. Wielkość kubka najlepiej dobrać w zależności od jego przeznaczenia:

  • Kubki turystyczne, które zabiera się ze sobą na trekking lub biwak nie powinny być zbyt duże, by nie zajmowały miejsca w plecaku. Dobrym wyborem wydaje się kubek o pojemności 300 ml, 350 lub 400, ale raczej nie większy.
  • Kubki do samochodu powinny być dobierane w zależności od miejsca w aucie, jak również od preferencji użytkownika. W takim zastosowaniu świetnie sprawdzają się kubki 250 ml (w sam raz na małą kawę w drodze do pracy) albo większe (na przykład 500 ml), które są doskonałe na dużą kawę na dłuższych trasach.
  • Kubki do pracy można dobrać już wyłącznie do własnych preferencji. Osoba pracująca na zewnątrz (na przykład kierownik budowy) może nosić ze sobą kubek 750 ml lub 500 ml. Osoba pracująca przy biurku, od którego rzadko się odrywa, także może sięgnąć po model o dużej pojemności, by nie musieć zbyt często uzupełniać zapasu napoju.

Pojemność to, oczywiście, nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę. Przy zakupie kubka termicznego warto zwrócić uwagę również na materiał wykonania (plastikowe są niedrogie i popularne, ceramiczne sprawdzają się głównie w domu lub biurze, a stalowe uchodzą za najbardziej wytrzymałe). Nie mniej istotny jest kształt kubka (większość przypomina kubki na kawę na wynos, ale są też modele z uchwytem, rurką do picia i tak dalej), a także jego szczelność – kubeczki z nakładaną pokrywką nie nadają się do noszenia w plecaku, kubki z ustnikiem w formie rurki świetnie nadają się dla dzieci, a kubki całkowicie szczelne (z zakrętką) można nosić w bagażu i użytkować niemal tak samo, jak termos, gdyż nie przeciekają.

Czy można myć w zmywarce?

Zmywanie automatyczne jest wygodne i skuteczne, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany kubek można będzie myć w zmywarce i to jeszcze przed zakupem, gdyż nie każdy model się do tego nadaje.

By upewnić się, czy kupiony bądź wybrany do zakupu kubek można będzie umyć w zmywarce, warto sprawdzić, czy na jego opakowaniu, w opisie produktu lub na samym kubeczku (na przykład na dnie) znajduje się ikonka symbolizująca zmywarkę. Jeśli nie mamy pewności, lepiej nie ryzykować. Kubki plastikowe, na ogół, mogą być myte w zmywarce. Kubki ceramiczne także, ale różnie to bywa w przypadku kubków stalowych.

Pokrywkę najlepiej umyć ręcznie, a szczególnie, gdy posiada gumowe elementy.

Ile trzyma ciepło?

Czas utrzymywania temperatury napoju jest bezpośrednio związany z rodzajem kubeczka, a także jego poprawnym użytkowaniem. Kubek termiczny z przestrzenią próżniową oraz zakrętką z ustnikiem ma najlepsze właściwości termiczne, za to kubek, który trzeba całkowicie otwierać, by się z niego napić nie podtrzyma temperatury napoju zbyt długo.

By mieć pewność, jaki kubek termiczny ma dokładne właściwości termiczne kubeczka, warto sprawdzić informacje podane przez producenta. Kubki dobrej jakości są testowane, a informacje o wynikach testów są podawane w opisie lub specyfikacji produktów. Z tego właśnie względu najbezpieczniejszym wyborem są kubki renomowanych marek.