Kółka do rolek – czym się różnią?

image

Jazda na rolkach zyskuje coraz szersze grono wielbicieli. Nie ma w tym nic dziwnego. Pozytywnie wpływa bowiem na nasze zdrowie i samopoczucie, daje nie lada frajdę i pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. By jednak była w pełni bezpieczna, płynna i komfortowa, warto zadbać o jakość zamocowanych kółek. Na jakie warianty warto się zdecydować?

Jak dobrać kółka do rolek?

Kółka do rolek decydują o szybkości i płynności, z jaką poruszamy się. Wpływają również na komfort i stabilność jazdy, stąd też ich optymalny dobór jest tak ważny. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, musimy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Wśród najistotniejszych wymienić można rozmiar kółek, ich twardość, rodzaj łożyska, rodzaj profilu czy też rodzaj materiału, z jakiego zostały wyprodukowane.

Ważne jest także to, aby kółka były dostosowane do typu jazdy, jaki najczęściej zamierzamy uprawiać. Wówczas spełnią wszystkie nasze oczekiwania.

Jaki rozmiar kółek do rolek?

Kółka do rolek to produkty charakteryzujące się sporym zróżnicowaniem rozmiarowym. Co do zasady, możemy je jednak podzielić na trzy kategorie:

  • kółka małe – to warianty w rozmiarze od około 45 do 70 milimetrów. Przeznaczone są one dla osób początkujących. Są bowiem zwrotne i stabilne, a także nie rozwijają zbyt dużych prędkości. Ich zaletą jest również bardzo dobre pochłanianie drgań, co przekłada się na większy komfort jazdy,
  • kółka średnie – osiągają rozmiary od 71 do 84 milimetrów. Są zwrotne i pozwalają na rozwijanie większych prędkości. Sprawdzają się doskonale podczas codziennej jazdy rekreacyjnej,
  • kółka duże – do tej kategorii zalicza się modele o rozmiarach od 85 do 100 milimetrów. Są mniej zwrotne i mniej stabilne, jednak szybkie – pozwalają jeździć z prędkością przekraczającą nawet 30 km/h. Będą doskonałe do jazdy po prostych trasach.

Ważne jest również to, by dostosować rozmiar kółek do typu jazdy, który najczęściej będziemy uprawiać. Na przykład do slalomu dobrze sprawdzają się kółka o rozmiarze 72mm i mniejszym. Są bowiem bardzo zwrotne. Z kolei w przypadku jazdy rekreacyjnej dobrym rozwiązaniem będą kółka do rolek 80 mm. Do rolek agresywnych zaś sprawdzą się duże warianty, np. 90mm.

Jak zmierzyć kółka do rolek?

Informacja o rozmiarze kółek zwykle podana jest na opakowaniu produktu. Wyrażona jest ona w milimetrach, np. 72 mm. Jeżeli jednak nie mamy go pod ręką, a np. chcemy wymienić zużyty element, wystarczy odkręcić sprawny element i za pomocą metra lub linijki zmierzyć jego średnicę. Prawda, że proste?

Jaka twardość kółek do rolek?

Wybierając kółka do rolek, warto zwrócić uwagę także na ich twardość. Parametr ten wpływa na profil jazdy. Uwzględniając go, dostępne na rynku rozwiązania możemy podzielić na dwie kategorie:

  • kółka miękkie – osiągają twardość w przedziale 74-82A. Przeznaczone są dla osób początkujących i miłośników jazdy rekreacyjnej. Rozwijają bowiem ograniczone prędkości. Bardzo dobrze jednak pochłaniają drgania, dzięki czemu poruszanie się na nich jest komfortowe, a nogi i stopy nie męczą się zbyt szybko. Wśród wad kółek miękkich wymienia się ich stosunkowo niską wytrzymałość,
  • kółka twarde – osiągają twardość w przedziale 83 do ponad 100A, w związku z czym są niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie zużywają się więc tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku kółek miękkich. Co więcej, pozwalają na rozwijanie dużych prędkości. Słabiej pochłaniają jednak drgania, przez co poruszanie się na nich jest mniej komfortowe. To warianty przeznaczone m.in. do rolek agresywnych.

Jakie kółka do rolek wybrać? Pozostałe parametry

Decydując się na zakup kółek do rolek, warto zwrócić uwagę także na rodzaj łożysk, jakie zostały zamontowane wewnątrz elementu. Poszczególne warianty oznacza się za pomocą symboli, np. ABEC, ILQ czy też SG. Ważna jest również cyfra, która widnieje obok liter. Im jest ona wyższa, tym mniejszy opór stawiają dane kółka, co przekłada się na ich wyższą prędkość. Dla osób początkujących przeznaczone są łożyska 1 oraz 3. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą zdecydować się na 5 i 7, profesjonaliści zaś na 9.

O tym, jak kółka do rolek będą się zachowywały podczas jazdy, decyduje także ich profil. Kółka o płaskim profilu charakteryzują się doskonałą przyczepnością. Są więc odpowiednie do jazdy technicznej i wyczynowej. Z kolei kółka o ściętym profilu będą odpowiednie dla osób lubujących się w osiąganiu dużych prędkości. Profil okrągły zaś to rozwiązanie dla freestyle’owców.

Jak widać, by optymalnie dopasować kółka do rolek, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Liczy się przede wszystkim ich rozmiar, twardość oraz budowa łożysk. By jednak w pełni cieszyć się z jazdy na rolkach, kółka należy dopasować także do indywidualnego poziomu umiejętności i swojego stylu jazdy.