Obecnie wraz z nowymi dyrektywami Unijnymi moc odkurzacza oraz jego siła ssąca przestają być najważniejszymi parametrami. Co zatem jest decydującym czynnikiem warunkującym klasę odkurzacza, a tym samym jego cenę? Klasa efektywności (nie tylko energetycznej).
W tekście wyjaśnimy, co oznaczają klasy energetyczne odkurzaczy i etykiety klas energetycznych umieszczanych na tych urządzeniach. Poza tym określimy, czym różnią się poszczególne klasy energetyczne, a także, podpowiemy, czy faktycznie warto wybierać odkurzacze o najwyższych klasach energetycznych.
Klasy energetyczne odkurzaczy, o których dowiadujemy się za pomocą specjalnych etykiet znajdujących się na urządzeniach i opakowaniach pozwalają konsumentom lepiej zrozumieć wydajność oraz efektywność energetyczną urządzeń odkurzających.
Na etykietach znajdują się najważniejsze parametry odkurzaczy, w tym te, które w sumie składają się na klasę efektywności energetycznej. Na etykietach znajdują się między innymi kolorowe paski informujące o efektywności sprzętu. Obecnie wyróżniamy klasy energetyczne odkurzaczy od A do G, przy czym najpopularniejszymi na rynku są urządzenia o klasie A, B i C. Po prawej strony etykiety znajduje się strzałka informująca o klasie energetycznej urządzenia.
Jak wspomnieliśmy, na klasę energetyczną odkurzaczy składają się inne parametry sprzętu. Do najważniejszych z nich zaliczamy roczne zużycie energii elektrycznej przez odkurzacz, które podawane jest w kWh dzielonych na roczny okres użytkowania. Ten parametr obliczany jest przez producenta, biorąc pod uwagę 50-krotnego użycia odkurzacza do sprzątnięcia powierzchni 87 m2.
Na klasę efektywności energetycznej wpływa również skuteczność odkurzania. Skuteczność odkurzania dzielona jest na efektywność radzenia sobie odkurzacza ze zbieraniem kurzu z podłóg twardych oraz z dywanów. Klasa skuteczności odkurzania mierzona jest przez wskaźnik zbierania kurzu (DPU).
Różnice w klasach energetycznych odkurzaczy informują nas o energooszczędności sprzętu oraz jego wydajności energetycznej. Oznacza to, że urządzenie z wyższej klasy energetycznej może skuteczniej radzić sobie z kurzem i sprawniej wykonywać swoją pracę, przy jednoczesnym zmniejszonym poborze mocy w stosunku do odkurzaczy z niższych klas energetycznych.
Klasy energetyczne podawane są w oparciu o współczynnik AE (KwH/rok). Aby zakwalifikować się do klasy energetycznej A, odkurzacz musiał posiadać współczynnik AE poniżej 28 kWh/rok (od 1 września 2017 roku współczynnik AE od 22 do 28 kWh). Aby zakwalifikować odkurzacz do klasy energetycznej B, sprzęt powinien posiadać współczynnik AE większy od 28 i mniejszy lub równy 34 kWh, natomiast dla klasy C od współczynnik AE musi oscylować w granicach od 34 do 40 kWh.
Wybierając odkurzacz przykładowo o mocy 700 W, zamiast 1400 W, współczynnik AE, czyli roczne zużycie energii elektrycznej przez odkurzacz będzie różnić się o niecałe 25 kWh (przy odkurzaniu powierzchni 87 m2 raz na tydzień). Roczna różnica 25 kWh powoduje, że przez rok zaoszczędzimy na odkurzaczu o połowę mniejszej mocy około 15 złotych. Oszczędności będą wzrastać wraz z częstotliwością odkurzania oraz latami wykorzystywania odkurzacza.
Często jednak wybór najwyższej klasy energetycznej odkurzacza staje się nieopłacalny, zwłaszcza że średnio korzystamy z odkurzaczy około 3 – 5 lat, a ceny pomiędzy poszczególnymi klasami powodują, że musimy poczekać kilka lat, zanim faktycznie inwestycja się zwróci.
Polecane energooszczędne odkurzacze