Kamera internetowa Full HD - jaką wybrać?

image
Kamerka internetowa to obecnie coraz popularniejsze peryferium, które dokupujemy zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i mobilnych. Kamerka internetowa dobrej jakości pozwoli na komfortowe i bezproblemowe przeprowadzanie wideo-rozmów i wideo-konferencji wśród rodziny i współpracowników. W artykule podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na kamerkę internetową FHD. Poza tym napiszemy, jakie może mieć zastosowanie, na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając kamerkę internetową Full HD.

Dlaczego warto wybrać kamerkę Full HD?

Głównym powodem, dla którego warto zainteresować się kamerką Full HD, jest oferowana przez nią jakość. FHD zdecydowanie wystarczy nam do przeprowadzania wideo-rozmów, czy nagrywania obrazu w świetnej jakości obrazu i dźwięku. Kamerki tego typ nie należą do najdroższych na rynku, a ich cena wraz z rozpowszechnianiem się urządzeń umożliwiających przechwytywanie klatek obrazu o jakości 4K znacząco topnieje. Właśnie dlatego jest to doskonały czas na zakup kamerek internetowych właśnie o jakości Full HD. Solidną kamerkę internetową oferującą jakość Full HD kupimy już za około 100 złotych. Jak widać, cena nie jest wygórowana, a w ramach niej będziemy w stanie zaopatrzyć się w solidny sprzęt od takich firm, jak: HP, Logitech, A4 Tech, czy Genius.

Zastosowanie kamer internetowych Full HD

Podstawowym zastosowaniem, na które pozwalają nam kamerki Full HD, jest przeprowadzanie wideo-rozmów w ramach wideo-komunikatorów, takich jak np. Skype, Hangouts, czy przez usługi typu SaaS. Poza tym kamerki internetowe pozwalają na nagrywanie filmików w odpowiednio wysokiej jakości, pracę jako rejestrator dźwięku, co umożliwia przechwytywanie wyłącznie sygnału audio z otoczenia. Zastosowanie kamerek internetowych Full HD w dobie dynamicznego rozwoju techniki jest bardzo szerokie. Przykładowo możemy z nich korzystać w ramach monitoringu IP naszego mieszkania, gdy nie ma nas w domu, skorzystać z nich jako wirtualnej niańki rejestrującej obraz w pokoju dziecka, czy do gier wykorzystujących nasze ciało jako kontroler.

Na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając kamerkę internetową Full HD?

Podstawowym kryterium doboru kamerek jest oczywiście rozdzielczość, która w naszym przypadku jest już odgórnie ustalona. Szukając kamerki internetowej Full HD, powinniśmy zwrócić uwagę na takie cechy, jak: sposób mocowania, jakość konstrukcji, ilość klatek na sekundę, regulację ostrości, obracanie obiektywu, czy dodatkowe funkcje.

Sposób mocowania

Większość kamerek internetowych FHD mocowana jest za pomocą specjalnego klipsa lub podstawkę. Nie wszystkie kamerki możemy zamocować do ekranu monitora lub pokrywy ekranu w przypadku urządzeń mobilnych. Przede wszystkim mocowanie powinno oferować stabilne umieszczenie kamerki. Niestabilną kamerkę internetową łatwo zrzucić i uszkodzić.

Jakość konstrukcji

Użyte materiały do produkcji kamerki internetowej również są istotne. Solidnie wykonana kamerka z mocnych tworzyw sztucznych będzie mogła być użytkowana o wiele dłużej. Kiepskie materiały i ogólna słaba jakość spasowania elementów będzie powodowała opadanie obiektywu, trzeszczenie przy regulacji kamerki i ogólny niski komfort i wygodę użytkowania.

Ilość klatek na sekundę

Oczywiście im więcej klatek na sekundę będzie w stanie przechwycić kamerka, tym bardziej płynny i lepszy jakościowo obraz nią przechwycimy. Duża ilość fpsów jest szczególnie przydatna, gdy zamierzamy nagrywać krótkie wideo. Kamerka powinna nagrywać obraz w jakości powyżej 24 klatek na sekundę. Obecnie najlepsze kamerki internetowe FHD są w stanie przechwycić obraz w 60 fpsach.

Obrót obiektywu

Jedna z funkcji znacznie wpływająca na komfort użytkowania kamerki. Obracany obiektyw pozwoli na lepsze, skuteczniejsze i szybsze dopasowanie kadru do potrzeb i warunków przestrzennych.

Regulacja ostrości

Regulacja ostrości to kolejna ważna cecha kamerki internetowej. Ostrość może być dopasowywana ręcznie, automatycznie lub bez możliwości regulacji. Ręczne dopasowywanie ostrości jest nieco męczące i obniża komfort użytkowania sprzętu. Tego typu rozwiązanie znajdziemy głównie w tańszych kamerkach internetowych. Znacznie bardziej wygodne jest automatyczne regulowanie ostrości (autofokus), jednak z reguły kamerki z autofokusem oferują nieco gorszą jakość przesyłanego obrazu.

Dodatkowe funkcje

Dzięki dynamicznemu rozwojowi techniki, kamerki internetowe Full HD często doposażane są w dodatkowe funkcje znacznie ułatwiające i podnoszące komfort korzystania ze sprzętu. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć np. detekcję i śledzenie twarzy, co pozwala na koncentrowaniu ostrości bezpośrednio na facjacie rozmówcy. Tryb nocny, który doświetla wnętrze i pozwala na rejestrowanie w miarę widocznego obrazu w ciemnych miejscach. Ciekawą funkcjonalnością jest również przycisk do robienia zdjęć, dzięki któremu możemy w prosty sposób cyknąć sobie selfie wprost z obiektywu kamerki internetowej. Producenci sprzętu dołączają również do niego całkiem obszerne i ciekawe oprogramowanie wpływające na poszerzenie zastosowań kamerek internetowych.

Polecane kamery internetowe Full HD