Jaki smartfon wybrać - Samsung Galaxy S7 czy Galaxy S7 Edge?

image
Samsungi to na polskim rynku niezwykle popularne telefony, które Polacy darzą dużą łaską. Nic więc dziwnego, że nad Wisłę trafia coraz więcej aparatów telefonicznych tego południowokoreańskiego producenta. Często są to całe serie. Zdarza się też, że jest to model podstawowy i jego zmniejszony, zwiększony lub ulepszony następca. Tak było w przypadku Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge. Podobnie sprawa wygląda przy S7. Tak więc, jaki smartfon wybrać - Samsung Galaxy S7 czy Galaxy S7 Edge?

Obudowa

  Zacząć należy od obudowy tych smartfonów. Tak oto zarówno Samsung Galaxy S7 Edge oraz klasyczna wersja S7 zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. Ich obudowa to aż dwie tafle szkła Gorilla czwartej generacji, które przedzielone są metalową wstawką. Różnice widoczne są tutaj w wyglądzie. Samsung Galaxy S7 Edge posiada bowiem wyraziste zaokrąglenie krawędzi wyświetlacza oraz tylnej obudowy, co czyni go jednym z najbardziej oryginalnych designersko smartfonów, które dostępne są obecnie na rynku. Nie sposób nie zauważyć, że oba modele tej serii są również wodoodporne. Dla wielu minusem może być brak dostępu do baterii, choć to znamy z całej serii S7.

Wyświetlacz

Różnice pomiędzy modelami Samsung Galaxy S7 czy Galaxy S7 Edge odnoszą się również do samego wyświetlacza. W podstawowym modelu ten ma rozmiar 5.1 cala i stworzono go w technologii Super Amoled o rozdzielczości QHD. Podobnie ma to miejsce w modelu Galaxy S7 Edge, choć ekran jest tu większy i ma 5.5 cala. Dodatkowo w przypadku modelu S7 Edge gęstość pikseli plasuje się na poziomie 534 punktów na cal. Gwarantuje to nieskończony kontrast oraz rewelacyjne kąty widzenia niezależnie od stopnia i poziomu nasłonecznienia.

Wnętrze

Oba modele są w czołówkach testów benchmarkowych. Wszystko dzięki swojej specyfikacji technicznej. Jednym z głównych tego powodów są niezwykle wydajne procesory. Na polski rynek trafiły modele z ośmiordzeniowym procesorem Exynos 8890 wspierane przez 4 GB pamięci RAM. Są one zbudowane tak, że cztery ich rdzenie zawsze pracują intensywniej. Dzięki temu można je "podkręcić" do prędkości 2.3 GHz. Cztery pozostałe są wolniejsze i pracują w taktowaniu 1.6 GHz. Wydajny procesor oraz nowoczesne oprogramowanie Android 6.0 Marshmallow to gwarancja szybkiej i wydajnej pracy niezależnie od liczby aplikacji, na których użytkownik aktualnie pracuje.

Aparat fotograficzny

Aparat zastosowany w modelach S7 oraz S7 Edge to kamerka o matrycy 12 Mpix w stosunku do 16 Mpix matrycy, jaka była wykorzystana w serii S6. Warto zauważyć, że pełne 12 MPix aparat wykorzystuje tu tylko w aspekcie 4:3. Przy aspekcie 16:9 rozdzielczość spada do 10 Mpix, co początkowo wielu niepokoi. Przesłona użytego tutaj aparatu 1,7 sprawia natomiast, że zdjęcia są jaśniejsze, co oczywiście jest sporą zaletą. Dodajmy również, że Samsung Galaxy S7 czy Galaxy S7 Edge posiadają optyczną stabilizację obrazu. Przydaje się również wyjątkowo szybka detekcja fazy, dzięki czemu nie ma obaw, że zrobione zdjęcie będzie rozmazane. Odnośnie aparatu obu smartfonów serii Galaxy S7 wielu zastrzeżeń mieć nie można. Nawet pomimo mniejszej rozdzielczości matrycy zdjęcia są wyraziste, jaśniejsze i naprawdę doskonałe. Nagrywanie filmów tym aparatem to natomiast wideo w rozdzielczości 4K.

Podsumowanie

Który smartfon wybrać, mając do wyboru dwa powyższe? Odpowiedź na pytanie "Jaki smartfon wybrać - Samsung Galaxy S7 czy Galaxy S7 Edge?" nie jest prosta. W zasadzie trzeba zauważyć, że oba modele są do siebie bardzo podobne. Przynajmniej jeżeli weźmiemy tu pod uwagę ich specyfikację techniczną. Na pewno wiele zależy tutaj od indywidualnych preferencji. Ceniąc sobie design czy większy wyświetlacz, na pewno lepiej wypada tutaj model Galaxy S7 Edge. Poza wyglądem pod uwagę warto wziąć jednak balans i ułożenie smartfona w dłoni. Pod tym względem wersja Edge znacznie odbiega od klasycznego modelu Galaxy S7, a przyzwyczajenie się do niej zajmie kilka tygodni. Na koniec nie mniej ważny czynnik, a więc cena. Standardowa wersja to koszt około 1800-1900 zł. Samsung Galaxy S7 Edge jest o 300-400 zł droższy.