Podstawowy podział rowerów treningowych obejmuje:
Poza wyborem jednego z wymienionych rodzajów rowerów stacjonarnych można znaleźć również dodatkowe funkcje takie jak: pomiar dystansu, prędkości, czasu bądź tętna. Warto także zwrócić uwagę na możliwość regulowania siodełka oraz kierownicy.
Przed zakupem należy zainteresować się opcją regulacji oporu, która zróżnicuje treningi oraz je zoptymalizuje. Najlepsze efekty osiąga się na zmiennym tempie.
Każdy sprzęt fitness należy dopasować do ciała oraz formy fizycznej ćwiczącego. W związku z czym przed rozpoczęciem ćwiczeń istotna jest regulacja siodełka i kierownicy. Zaleca się by siodełko w rowerze stacjonarnym sięgało kości biodrowej użytkownika stojącego przy urządzeniu. Kierownice natomiast trzeba ustawić na poziomie siodełka.
Rozpoczynając trening należy zacząć od mniejszej prędkości, po czym z rosnącym dystansem stopniowo ją zwiększać. Najszybsze spalanie tkanki tłuszczowej następuje przy pulsie od 120 do 140 uderzeń serca na minutę. Ważne by intensywny wysiłek przeplatać z mniejszym tempem do uspokojenia oddechu.
Rower mechaniczny nie posiada koła zamachowego, lecz rolkę bądź pasek odpowiadający za płynność oraz opór jazdy. Przy tym typie urządzenia pedałując trzeba włożyć większą siłę niż w rowerze magnetycznym. Zaletą jest za to niższa cena.
Rower magnetyczny jest droższy i cięższy od mechanicznego. Waga uwarunkowana jest masą koła zamachowego gwarantującego doskonałą płynność jazdy. Technicznie jest bardziej rozwinięty i wygodniejszy w użytkowaniu.
Decyzja o wyborze między rowerem magnetycznym a mechanicznym sprowadza się do ceny. Przy większym budżecie można kupić sprzęt magnetyczny, który umożliwi bardziej komfortową i ciągłą jazdę. Niemniej osoby mniej wymagające, które nie chcą zanadto inwestować w sprzęt, również nie będą miały problemu z jego zakupem w uproszczonej i tańszej wersji.
Oprócz wyżej wymienionych typów na rynku pojawił się także rower elektromagnetyczny z mikroprocesorem i silnikiem odpowiadającym za opór. Z racji użytej technologii jest to najdroższy i najbardziej zaawansowany z modeli, który perfekcyjnie kontroluje przebieg treningu.
Osoby ćwiczące sporadycznie mogą nabyć zwykły rower treningowy do kwoty 500 zł. Taki sprzęt jest prosty, bez dodatkowych i wymyślnych funkcji oraz zazwyczaj nie posiada koła zamachowego. Bardziej skrupulatni użytkownicy chcący maksymalnie zoptymalizować swój trening powinni się przygotować na wydatek rzędu co najmniej 1000 zł – rowery magnetyczne, lub elektromagnetyczne.
Przykładowe firmy mieszczące się w niższym budżecie to Sapphire bądź Zipro. Oferują one zarówno atrakcyjną cenę, jak i dobrą jakość roweru stacjonarnego, który spełnia swoje podstawowe funkcje.
Podsumowując, rower stacjonarny to doskonały sprzęt fitness, który dzięki odpowiedniej regulacji, obciążeniu i regularnym ćwiczeniom przynosi spektakularne efekty w poprawie kondycji. Wybór między mechanicznym, a magnetycznym modelem zależy od zasobności portfela. Chcąc zapłacić mniej należy wybrać mechaniczną opcję. Natomiast przy większej inwestycji można kupić nowocześniejszy i bardziej zaawansowany model.