Jaki router LTE wybrać? Polecane modele

image
Obecnie powszechne staje się użytkowanie Internetu za pomocą technologii LTE. Następca technologii 3G okazuje się być doskonałą alternatywą dla sieciowego Internetu. Jeśli zdecydowałeś się na zakup nowego urządzenia, ale nie wiesz jaki router LTE wybrać, przychodzimy z pomocą w formie mini-poradnika.

Rodzaj routera

W pierwszej kolejności warto zastanowić się czy router LTE będzie używany przez nas w domu czy jako urządzenie mobilne. Kiedy zdecydujemy się na odpowiedni rodzaj routera, zdecydowanie zawęzi nam to możliwości wyboru. Router LTE mobilny cechuje się tym, że można go ze sobą wszędzie zabrać, gdyż do działania nie potrzebuje żadnego zasilacza. Posiada wbudowaną baterię, która pozwala na pracę urządzenia średnio od 6 do 10 godzin przy jednym ładowaniu. Jeśli zamierzamy korzystać z Internetu LTE w domu, wybór okazuje się prosty, bowiem musimy wybrać w takim wypadku router stacjonarny. W zależności od modemu mogą to być urządzenia podłączane za pomocą kabla bądź sieci Wi-Fi.

Obsługiwane porty w routerze LTE

Routery LTE dostępne na rynku obsługują wiele portów. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę, kiedy decydujemy się na zakup routera LTE:
  • RJ-45- port Registered Jack typu 45 stosowany jest do podłączenia modemów. Jego wtyczka podobna jest do 8P8C, jednak została wyposażona w dodatkową wypustkę. Dzięki niej nie można włożyć wtyczki do zwykłego gniazdka. Występuje jako pojedyncze gniazdo- RJ-45S oraz wykorzystywana do ośmiu gniazd- RJ 45M.
  • SIM- karta SIM, którą można umieścić w routerze LTE pozwala na korzystanie z Internetu mobilnego jednego z dostępnych na rynku operatorów komórkowych. Wystarczy, że umieścimy kartę SIM w routerze LTE oraz ją skonfigurujemy w prosty sposób i możemy cieszyć się szybkim Internetem 4G (LTE).
  • RJ-11- port Registered Jack typu 11 jest sześciopozycyjny. To wtyk telefoniczny, który posiada dwa styki oraz przeznaczony jest dla zarejestrowanego gniazda 11. Służy między innymi do podłączenia analogowego modemu komputerowego z gniazdem telefonicznym.
  • SFP- jest to niewielki moduł kompaktowy używany do podłączenia kabli światłowodu zarówno w aplikacjach telekomunikacyjnych oraz transmisji danych. Można go dostosować do różnych standardów sieci.

Obsługiwane standardy bezprzewodowe

Bezprzewodowe sieci lokalne obsługują standardy z podgrupy IEEE 802.11. Stanowią one podstawę certyfikatów Wi-Fi. Obejmują cztery protokoły, które są od siebie niezależne, a skupiają się na kodowaniu. Pierwszy akceptowany powszechnie standard to 802.11 b, następnie pojawiły się rozszerzenia a, g oraz n. W routerach LTE występują standardy:
  • 11a- szybkość do 54 Mb/s i częstotliwości 5 GHz.
  • 11b- szybkość 11 Mb/s i częstotliwości 2,4 GHz, posiada 30-metrowy zasięg w pomieszczeniu oraz 120-metrowy zasięg na zewnątrz. Na obniżenie prędkości sygnału mają wpływ woda, beton czy metal.
  • 11g- 54 Mb/s i częstotliwości 2,4 GHz.
  • 11n- 300 Mb/s i częstotliwości 5 GHz, a także 150 Mb/s i częstotliwości 2,4 GHz.
  • 11ac- szybkość przesyłania przy wykorzystaniu kanałów o szerokości 160 MHz może wynosić ok. 7 Gb/s. Większość routerów wykorzystuje jednak kanały o szerokości 40 lub 80 MH, co pozwala na uzyskanie 1,3 Gb/s.

Router z modemem LTE

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na rynku dostępne są dwie grupy routerów. Pierwszą z nich są routery, które do prawidłowego działania potrzebują zewnętrznego modemu LTE (za pomocą gniazda USB). Drugą natomiast są urządzenia, które posiadają wbudowany modem LTE. Takie modele wyposażone zostały w slot na kartę SIM, za jej pomocą router odbiera Internet od operatora oraz rozsyła za pomocą Wi-Fi po całym domu do wszystkich urządzeń. Pierwszy typ urządzeń sprawdza się dla użytkowników posiadających już jeden modem. Z kolei drugi jest idealną opcją dla osób, które posiadają modem ale chcą dokupić abonament na Internet u jednego z operatorów.

Obsługa VPN

VPN jest wirtualną siecią prywatną, czyli swoistym tunelem, przez który płynie ruch sieci prywatnej w ramach sieci publicznej. Umożliwia to całkowite zabezpieczenie przesyłanych danych. Jeżeli użytkownik nie zostanie podłączony do sieci VPN, wtedy nie będzie w stanie zobaczyć transmisji. Dzięki możliwości obsługi VPN w routerze, dane przesyłane za pomocą tej transmisji stają się bezpieczne i zdecydowanie nikt ich nie wykradnie. Domowy router z możliwością obsługi VPN pozwala na zachowanie bezpieczeństwa na najwyższym poziomie.

Ważne funkcje

Kiedy decydujemy się na zakup routera LTE warto sprawdzić kilka ważnych funkcji. Część z routerów posiada antenę wbudowaną, której nie da się wymienić, podobnie jak urządzenia posiadające antenę nieodkręcaną. Niekiedy antena może ulec awarii czy może mieć problemy z prawidłowym odbieraniem sygnału, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie antena zewnętrzna, którą dodatkowo można odkręcać. Oczywiście sprawdzamy także jaką liczbę portów LAN czy USB posiada router. Dzięki nim będziemy mogli podpiąć więcej urządzeń. Wiele urządzeń, które korzystają z jednego łącza internetowego, wpływa na obciążenie sieci oraz jakość korzystania z usług internetowych. W celu stworzenia osobnego połączenia internetowego dla takich urządzeń, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które zostało wyposażone w funkcję QoS. Zarządza ona dostępnym pasmem łącza, umożliwiając podział pasma. Funkcja QoS polega na wyznaczeniu konkretnym urządzeniom sieciowym, maksymalnych wartości korzystania z danego kanału wysyłania danych. Wybierając router LTE, warto również sprawdzić, jakie bezpieczeństwo sieci oferuje. Zdecydowaną podstawą jest szyfrowanie sieci. Mogą jednak występować dodatkowe zabezpieczenia jak filtrowanie adresów MAC, zapora czy kontrola rodzicielska.

Popularne urządzenia

Powyższe parametry wskazują na to, czym powinniśmy się kierować przy zakupie routera LTE. Jeśli w dalszym ciągu nie jesteś pewny czy Twój wybór będzie właściwy, przedstawiamy Ci najpopularniejsze modele routerów LTE.
  1. Router TP-LINK TL-MR3420 PL- bezprzewodowy router LTE działa w standardzie N oraz umożliwia współdzielenie łącza sieciowego przez kilku użytkowników. Pozwala na udostępnianie szybkiego połączenia 4G, a także dzięki niemu można obsługiwać starsze modemy 3G. Zgodnie z zapewnieniami producenta, router jest kompatybilny z modemami, które dostarczane są przez różnych operatów usług internetowych. Urządzenie zapewnia ciągłą transmisję danych, a w sytuacji, kiedy wystąpią jakiekolwiek błędy transmisji, połączenie nie ulega zerwaniu. Zgodnie z obsługiwanym standardem IEEE 802.11n, urządzenie umożliwia tworzenie sieci bezprzewodowych o prędkości transmisji do 300 Mb/s. Cena tego modelu wynosi niecałe 100 złotych.
  2. Router Huawei B525s-23a- router umożliwia nawiązanie połączenia z siecią LTE o prędkości maksymalnej do 300Mb/s, bez względu na intensywność oraz rodzaj przeglądanych materiałów, korzystanie z Internetu jest niezwykle komfortowe oraz bardzo szybkie. Kiedy zostanie podpiętych kilka urządzeń, połączenie nie zostanie zerwane. Jedną z zalet urządzenia jest to, że posiada dwie anteny zewnętrzne, które dla poprawy sygnału można ustawiać w dowolnych kierunkach. Można do niego podpiąć aż cztery urządzenia za pomocą standardowego portu LAN. Konfiguracja routera jest niezwykle prosta, wystarczy, że użytkownik będzie kierował się wskazówkami, jakie są dołączone pod nazwą „szybka konfiguracja”. Router marki Huawei pozwala na korzystanie z połączenia Wi-Fi przez maksymalnie 64 osoby jednocześnie. Cena tego modelu wynosi niecałe 620 złotych.
  3. Router TP-LINK Archer MR200- router marki TP-LINK, zgodnie z informacją podaną od producenta, udostępnia sieć o prędkości łącznej 733 Mb/s jednocześnie na dwóch pasmach. Dzięki dwóm różnym pasmom można zoptymalizować funkcjonowanie sieci i zredukować pojawiające się zakłócenia. Stabilne połączenie zostaje uzyskane przez zastosowanie zaawansowanych anten oraz najnowszych technologii. Urządzenie posiada zintegrowany modem LTE oraz slot na kartę SIM, dzięki temu nie występuje konieczność konfiguracji routera. Jedyne, co użytkownik musi zrobić to umieścić wewnątrz kartę SIM oraz włączyć urządzenie, router sam łącząc się z siecią od operatora udostępni użytkownikom sieć bezprzewodową. Koszt tego modelu wynosi prawie 470 złotych.

Ranking 5 routerów bezprzewodowych 3G i LTE