Wybór pakietu biurowego wbrew pozorom nie musi ograniczać się do propozycji od Microsoftu. Ilość oraz różnorodność rozwiązań zarówno dla firm, jak i użytku prywatnego zdecydowanie zachęca do szerszych poszukiwań.
W tekście podpowiemy, jaki pakiet biurowy wybrać. Wymienimy najważniejsze z nich, oraz krótko je scharakteryzujemy.
Pakiet biurowy to paczka programów służących do zastosowań biurowych. Poza programem do tworzenia i obróbki dokumentów tekstowych, w pakiecie biurowym znajdziemy również programy umożliwiające modyfikowanie arkuszy kalkulacyjnych, czy tworzenie prezentacji lub sprawne współdzielenie plików wśród innych użytkowników z firmowej sieci.
To tylko nieliczne zastosowania, a wszystkich programów obecnych w pakietach jest o wiele więcej. W tekście jednak skupimy się na dwóch podstawowych programach – umożliwiających tworzenie i modyfikację plików tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych.
Wybór kompletnego pakietu biurowego umożliwia sprawniejszą integrację działań wykonywanych przez firmę lub połączenia działań między programami z pakietu przez użytkownika indywidualnego.
O wiele lepiej pracuje się na komputerze, mając do dyspozycji uzupełniające się programy z jednej „linii produkcyjnej”, odpowiednio ustandaryzowane i połączone.
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz wymagań stawianych programom biurowym. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze pakiety do wyboru.
Nikomu nie trzeba przedstawiać tego najpopularniejszego na całym świecie pakietu biurowego. Jego zaletą są ogromne możliwości i rozbudowane narzędzia. W związku z tym, że jest to najpopularniejszy pakiet na świecie, jest on kompatybilny z większością komputerów, systemów i innych programów.
Ogromną wadą na tle konkurencji jest fakt, że za pakiet Microsoft Office przyjdzie nam zapłacić niemałe pieniądze. Co więcej, za każdą nową wersję programu zapłacimy dodatkowo – producent nie wspiera darmowych aktualizacji do nowszych odsłon Office. W skład pakietu wchodzą: Microsoft Office, Excel, PowerPoin, OneNote i wiele innych narzędzi.
Produkt z darmową licencją, który obecnie jest jednym z największych rywali oprogramowania od Microsoftu. Pakiet ten posiada niemal identyczne funkcje i narzędzia. Razić może nieco odmienny interfejs oraz jego nieco uboga szata graficzna. Może to powodować, że program staje się nieintuicyjny dla wszystkich, którzy korzystali wcześniej z Microsoft Office. Wystarczy jednak kilka godzin pracy z pakietem Libre Office i z łatwością można się przyzwyczaić.
W skład pakietu LibreOffice wchodzą narzędzia: Writer, Calc, Impress, Draw, Math i Base. W zasadzie jedynym problemem, jaki możemy napotkać, korzystając z LibreOffice i innych pakietów z darmową licencją są rzadko występujące problemy z kompatybilnością z Microsoft Office.
Kolejny darmowy pakiet, który wywodzi się z tego samego źródła, i jest oparty na tym samym kodzie co LibreOffice. OpenOffice różni się kompozycją wizualną oraz nieznacznie posiadanymi funkcjami. OpenOffice stawia na podstawowe funkcjonalności, wobec czego idealnie nada się dla mniej wymagających użytkowników.
Ten pakiet biurowy przeznaczony jest dla użytkowników urządzeń od firmy Apple. Współpracuje z autorskim systemem MAC OS. W skład pakietu wchodzą narzędzia: Pages, Numbers, Keynote. Dokumenty tworzone w iWork są kompatybilne z formatami Microsoft Office. Jego podstawowymi wadami są: nieco ograniczona funkcjonalność oraz to, że nie jest darmowy.
Ciekawe rozwiązanie online. Pakiet ten oferuje sporą ilość darmowych narzędzi wypuszczonych spod skrzydła Microsoftu. Oznacza to, że korzystając z niego, otrzymujemy pełną kompatybilność z większością najpopularniejszych pakietów i formatów plików.
W skład Dysku Google wchodzą: Dokumenty Google, Prezentacje Google, Arkusze Google, Formularze Google. Niezbędnym do korzystania z tego rozwiązania jest stabilne połączenie sieciowe. Jego największą zaletą jest uproszczone udostępnianie plików innym użytkownikom. Pakiet ten dostępny jest dla każdego użytkownika konta Gmail.
Nieco mniej popularny pakiet oferujący podstawowe narzędzia. Rozwiązanie to oferuje dobrą integrację z plikami i formatami Microsoft Office oraz wyposażone jest w edytor tekstowy, arkusz kalkulacyjny, edytor prezentacji. Jego możliwości – porównując do LibreOffice lub Microsoft Office – są znacznie okrojone, jednak, w przypadku niewymagających użytkowników sprawdzi się bardzo dobrze.
Polecane pakiety biurowe