Jaki laptop pod Ubuntu?

image
Producenci notebooków nieco po macoszemu traktują dystrybucję i kompatybilność swoich urządzeń z darmowymi systemami operacyjnymi. Ubuntu to najpopularniejsza w naszym kraju dystrybucja systemu Linux. Odpowiednie dopasowanie sprzętu do systemu zagwarantuje płynne, wydajne i bezawaryjne działanie. W artykule skupimy się na wyborze laptopa pod Ubuntu. Napiszemy, jakie może być zastosowanie tego typu sprzętu, na co zwrócić uwagę wybierając laptop pod Ubuntu, a także jakimi istotnymi parametrami powinien cechować się taki notebook.

Zastosowanie laptopa do Ubuntu

Laptopy wypuszczane pod kątem Linuxa stają się obecnie coraz popularniejsze. W dalszym ciągu rynek cierpi na brak dedykowanych maszyn do tych systemów, jednak sytuacja powoli się zmienia, a wielcy gracze, tacy jak Dell, Asus, Lenovo, czy HP, zamierzają skupić się na tej nieco niszowej części rynku. Laptopy do Linuxa z reguły nie wymagają najnowocześniejszych i najlepszych podzespołów, jednak do pracy z tym systemem operacyjnym, a zwłaszcza z Ubuntu, wymagany jest sprzęt kompatybilny. Brak wsparcia niektórych sterowników może powodować, że nawet nowe laptopy nie będą w pełni współgrać z systemem. Preinstalowany lub samodzielnie montowany system Ubuntu, lub inne dystrybucje Linuxa sprzyjają zwiększonemu bezpieczeństwu oraz lepszej wydajności w porównaniu do najpopularniejszego Windowsa. Decydując się na Ubuntu, możemy sprawniej i lepiej wykorzystać podzespoły laptopów, niż w przypadku, gdybyśmy działali na obszernym i powolnym systemie Windows.

Na co zwrócić uwagę wybierając laptop do Ubuntu?

Wybierając notebooki do Ubuntu, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Przede wszystkim sprawdźmy, czy laptop posiada już preinstalowany system, czy sprzedawany jest z Windowsem lub całkowicie bez żadnego systemu. Poza tym należy zwrócić uwagę na to, czy sprzęt spełnia wymagania sprzętowe Ubuntu, oraz czy do Ubuntu dostępne są sterowniki danych podzespołów. Na rynku możemy spotkać konfiguracje laptopów sprzedawanych z zainstalowanym już systemem operacyjnym. Jest to rozwiązanie najlepsze z punktu widzenia użytkownika. Laptop z zainstalowanym już systemem posiada odpowiednie sterowniki i mamy pewność, że całość będzie ze sobą współgrała. Oczywiście większy wybór laptopów znajdziemy wśród urządzeń z preinstalowanym systemem Windows lub bez systemu operacyjnego. W tego typu przypadkach należy sprawdzić, czy notebook spełnia wymagania zarówno systemu Windows, jak i Ubuntu.

Istotne parametry laptopów pod system Ubuntu

Podczas wybierania notebooka do Ubuntu należy zwrócić uwagę na te same podzespoły, które sprawdzamy przy wyborze laptopów z Windowsem. Różnica polega jednak na sprawdzeniu innych, istotnych pod kątem Linuxa elementów.

Procesor

Wybierając laptop do Ubuntu, możemy pokusić się nawet na najsłabsze CPU. Obecnie bez problemu z Ubuntu poradzą sobie nawet procesory Atom. Jeżeli zależy nam na większej wydajności i zamierzamy uruchamiać skomplikowane programy lub wykonywać zaawansowane działania na systemie, warto wybrać procesory z rodziny Intel Core 2 Duo, albo Intel Core i3 lub i5.

Pamięć RAM

Ubuntu oraz inne dystrybucje Linuxa nie są „pamięciożerne”. Wybór ilości pamięci operacyjnej powinien być uzależniony od tego, w jaki sposób zamierzamy korzystać z laptopa. Obecnie rozsądnym minimum wydaje się 4 GB pamięci RAM. Do 64-bitowych systemów Ubuntu w zupełności wystarczy 4 GB, natomiast do 32-bitowych złotym środkiem może okazać się 3 GB pamięci RAM.

Karta graficzna

Przed wyborem laptopa, warto sprawdzić, czy zaimplementowany układ wspiera systemy Linux. Sprawdźmy jak z dostępnością sterowników do danej grafiki. Oczywiście należy dobrać kartę do sposobu korzystania z laptopa. Jeśli zależy nam na obróbce wideo lub grafiki albo do grania w kompatybilne z Ubuntu gry, musimy zaopatrzyć się w odpowiednio mocne karty, np. Nvidia Quadro FX, GeForce 93xx, czy Ati Fire Pro M7xxx.

Wsparcie Wi-Fi

Wiele systemów Linux miewało problemy z pełnym wsparciem dla sieci bezprzewodowych. Obecnie sytuacja ta zmienia się dzięki wypuszczaniu na rynek lepszych sterowników, które wesprą systemy Linux, w tym dystrybucję Ubuntu we współpracy z nowymi standardami Wi-Fi 802.11.

Karta dźwiękowa

Systemu Ubuntu bez problemu poradzi sobie ze zintegrowanymi układami dźwiękowymi. Linux odtwarza niemal wszystkie popularne formaty dźwiękowe. Jeżeli zależy nam na maksymalnej jakości dźwięku lub laptop będzie służył produkcji muzyki, lub innym profesjonalnym rozwiązaniom, wówczas należy sprawdzić kompatybilność karty oraz dostępność jej sterowników do Ubuntu.

Polecane laptopy z Linuxem