Jaki laptop do internetu, który wybrać?

image
Nie każdy potrzebuje super wydajnego komputera mobilnego. Wielu użytkowników nad osiągi i podzespoły przedkłada ergonomię, ekonomię i wygodę korzystania. Laptopy służące głównie do surfowania po sieci lub prac biurowych idealnie wpisują się w te kanony. W artykule skupimy się na wyborze laptopa do przeglądania sieci. Napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na tego typu sprzęt, jakie może mieć on zastosowanie, a także, na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając tego typu komputery.

Dlaczego warto wybrać komputer do Internetu?

Przede wszystkim z racji skromnych cen. Urządzenia tego typu mają stosunkowo słabe podzespoły, które jednak doskonale radzą sobie z dwoma podstawowymi zastosowaniami – pracą biurową i prezentowaniem Internetowych treści. Decydując się na tego typu urządzenie, mamy spore pole do popisu. Możemy zdecydować się na netbooki, uniwersalne-multimedialne notebooki, czy konwertowalne tablety. Każda z tych grup w zupełności spełni stawiane przed nią wymagania. Dobry laptop do surfowania po sieci kupimy już za niecały tysiąc złotych. W dobie drogich gamingowych maszyn, czy uniwersalnych mobilnych kombajnów takie ceny prezentują się naprawdę dobrze. Inną zaletą urządzeń do surfowania po sieci jest ich ergonomia. Zwykle komputer tego typu posiada wyświetlacz o przekątnej od 11 do 15,6-cali. Z racji słabszych podzespołów, mogą one zaoferować o wiele mniejszą wagę i resztę gabarytów. Dzięki temu znacznie wzrasta ich mobilność. Kolejną zaletą tego typu urządzeń jest kultura pracy. Dzięki temu, że laptopy do przeglądania Internetu nie są wysilone, pracują odpowiednio cicho, a osiągane przez nie temperatury nie powodują topienia się obudowy. Innym niewątpliwym plusem wynikającym z niewysilonych podzespołów jest stosunkowo długi czas pracy na baterii. Dobry laptop do surfowania po sieci nie powinien pracować krócej niż 5 godzin na jednym cyklu ładowania.

Na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając laptop do surfowania Internecie?

Wybierając laptop do Internetu, należy zwrócić uwagę na standardowe podzespoły i parametry, na które zwracamy uwagę, wybierając każdy inny komputer mobilny. Do najważniejszych kwestii należą: ogólna jakość komputera, matryca, procesor, pamięć RAM i pamięć wewnętrzna. Poza tym warto zwrócić uwagę na obsługiwane interfejsy i porty, a także czas pracy na baterii.

Ogólna jakość komputera

Laptop do surfowania po sieci z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno w domu, jak i w terenie. Jeżeli maszyna będzie służyć nam głównie poza domem, należy wybrać komputer odznaczający się solidnym wykonaniem i odpowiednią jakością materiałów. Warto zwrócić uwagę na materiał pokrywy oraz pulpitu roboczego, spasowanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych, a także solidność zawiasów. Warto wybierać laptop o chropowatej lub innej niegładkiej powierzchni. Dzięki temu nie uświadczymy na nim tak szybko zabrudzeń, rys oraz innych uszkodzeń mechanicznych. Prawidłowe spasowanie elementów zapobiegnie skrzypieniu oraz dziwnym dźwiękom wydawanym przez konstrukcję laptopa podczas jego użytkowania.

Matryca

Wielkość całego laptopa determinować będzie wielkość matrycy. W przypadku komputerów do przeglądania sieci warto zdecydować się na urządzenia z matrycą od 13 do 15,6-cali. Są to wartości oferujące najlepszy stosunek między mobilnością a komfortem korzystania z komputera. Rozdzielczość sprzętu do Internetu nie jest aż tak istotna. Warto wybrać notebook lub netbook, które umożliwią konsumowanie treści w jakości minimum HD. Jeżeli zależy nam na lepszej jakości, dobrym pomysłem jest wybór laptopa z ekranem Full HD. Warto zwrócić uwagę również na powłokę ekranu. Zdecydowanie polecamy powłoki matowe, które zaoferują o wiele lepszą widoczność w słoneczne dni i przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Matowe matryce są również łatwiejsze do czyszczenia i nie widać na nich tak bardzo zabrudzeń, jak na powłokach błyszczących.

Procesor

W przypadku maszyny do przeglądania sieci nie potrzebujemy mocnej jednostki. W zupełności wystarczy standardowe CPU czterordzeniowe, a nawet dwurdzeniowe. Przykładowo mogą być to procesory Intel Celeron, czy AMD E1.

Pamięć RAM

Od pamięci RAM uzależniona jest ogólna sprawność przetwarzania danych. Im więcej jej będzie, tym ogólnie rzecz biorąc, lepiej. Laptopy do Internetu z powodzeniem mogą mieć zaimplementowane od 2 do 4 GB pamięci operacyjnej.

Pamięć wewnętrzna

Ten parametr powinien być uzależniony od osobistych preferencji użytkownika. Jeżeli lubimy składować na dysku dużą ilość danych, wówczas warto pomyśleć o dużym dysku wewnętrznym. Do Internetowych zastosowań wystarczy nam 500 GB pamięci HDD. Jeżeli chcemy przyśpieszyć szybkość dostępu do danych oraz tempo ich zapisu, warto pomyśleć o mniej pojemnym, jednak szybszym i bezpieczniejszym dysku SSD. W przypadku gdy często korzystamy z laptopa w transporcie, dysk SSD będzie mniej podatny na uszkodzenia wynikających z wibracji oraz uszkodzeń mechanicznych, niż dysk HDD.

Interfejsy i porty

Od obsługiwanych interfejsów w pewnym stopniu uzależniona jest funkcjonalność komputera. Jeżeli zamierzamy podpinać do niego zewnętrzny monitor, czy korzystać z dużej ilości urządzeń peryferyjnych, warto zadbać o prawidłową ilość portów. Nowe standardy w przypadku np. portów HDMI, czy USB zagwarantują szybszy przesył danych oraz stabilność połączenia. Interfejsy bezprzewodowe również znacząco wpłyną na komfort użytkowania laptopa. Warto zwrócić uwagę na obsługiwany standard Wi-Fi oraz Bluetooth. Polecamy urządzenia wyposażone w minimum Wi-Fi w standardzie n (lub lepiej ac), a także Bluetooth 4.0 i wyżej.

Czas pracy na baterii

Im dłużej, tym lepiej. Komputery do surfowania po sieci nie są zbyt wysilone, wobec tego warto wybrać sprzęt, który będzie w stanie popracować minimum 5 godzin na jednym cyklu ładowania.

System operacyjny

W rozsądnej cenie możemy zaopatrzyć się w laptop, który będzie posiadał preinstalowany system operacyjny. Dzięki temu odejdą nam koszta związane z zakupem systemu oraz strata czasu wynikła z konieczności jego zainstalowania. Jeżeli szukamy rozwiązań budżetowych, warto wybrać system Windows 8.0/8.1, który do tej pory możemy zaktualizować do systemu Windows 10. Jeżeli stawiamy na nowoczesne rozwiązania, dobrym pomysłem jest kupno laptopa z najnowszym systemem od Microsoftu.

Polecane laptopy do internetu