Jaki laptop do 3500 zł? Polecane laptopy do 3500 złotych.

image
Wybór laptopa do 3500 zł to dość trudne zadanie biorąc pod uwagę szeroki wachlarz dostępnych na rynku urządzeń. Ogromny wybór konfiguracji poszczególnych modeli laptopów stawia przyszłego konsumenta przed trudnym wyborem. W tej cenie możemy dostać urządzenie z porządnymi komponentami. W artykule podpowiemy czym się kierować przy wyborze laptopa do 3500 zł oraz na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę.

Laptop do biznesu czy do gier?

Na wstępnie należy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego ma nam służyć poszukiwany laptop. Czy ma to być urządzenie do pracy biurowej, które będzie nam często towarzyszyło w podróży, czy może ma nam służyć do grania w najświeższe tytuły. W przypadku, gdy laptop ma stanowić narzędzie biznesowe sprawa jest dosyć prosta. Należy bowiem skupić się na takich aspektach, jak jakość wykonania, mobilność i bezawaryjność. Warto również w tym wypadku zwrócić uwagę na podzespoły, takie jak procesor, karta graficzna i pamięć RAM, ale poszukując urządzenia o przeznaczeniu biznesowym nie jest to aż tak ważne. Gdy jednak zależy nam na wysokiej mocy obliczeniowej, a samo urządzenie kupujemy z myślą, że ma ono posłużyć do najnowszych gier, należy wziąć pod uwagę wszystkie zmienne.

Podzespoły laptopa

Czyli wszystko co znajdziemy wewnątrz laptopa. Szeroka gama konfiguracji sprzętowych urządzeń mobilnych na rynku może skutecznie wprowadzić w zakłopotanie przyszłego konsumenta. Na jakie więc parametry zwrócić uwagę?

Procesor

Na rynku prym wiodą układy AMD oraz Intel. Procesory AMD dominują wśród tańszych produkcji, choć możemy je również znaleźć w droższych konfiguracjach. Układy AMD Odznaczają się niskim poborem energii elektrycznej. Procesory Intela obecnie zdominowały rynek jeśli chodzi o laptopy gamingowe. Do 3500 zł dostaniemy urządzenie wyposażone w procesory Intel Core i5 bądź Intel Core i7 wykonane w architekturach Skylake oraz Broadwell.

Karta graficzna

Największymi graczami wśród producentów grafiki na rynku jest firma Nvidia, AMD oraz Intel. Oprócz podziału kart graficznych na te, od ww. producentów możemy wyróżnić karty zintegrowane oraz dedykowane. Te pierwsze gwarantują obsługę podstawowych funkcji, a ich głównym zadaniem jest zmniejszenie poboru energii i wydłużenie czasu pracy na baterii. Układy dedykowane, czyli fizycznie osobny układ na płycie głównej, odpowiedzialny za wyświetlanie treści w jak najlepszej jakości.

Dyski

Coraz częściej oprócz dysków HDD dużej pojemności możemy spotkać dyski oparte na pamięci Flash czyli SSD. Wysoka trwałość, niska waga oraz szybki dostęp do danych to zalety dysku SSD. Używa się go najczęściej przy instalacji systemu. Laptop wyposażony w dysk SSD przeznaczony do zapisu systemu oraz standardowy HDD do przechowywania danych stanowi świetne rozwiązanie.

Ekran

Wśród urządzeń mobilnych do 3500 zł znajdziemy najczęściej ekrany o przekątnej 15,6 cali lub 17”. Taki rozmiar daje stosunkowo dobrą czytelność, komfort pracy oraz mobilność na dostatecznym poziomie. Oczywiście znajdziemy na rynku laptopy z ekranami o większych przekątnych – 19”, lecz w tej cenie stracimy na mocy parametrów. Należy również zastanowić się nad preferowaną rozdzielczością ekranu. Możemy wybrać ekran o rozdzielczości Full HD oraz 4K. Kolejnym aspektem jest rodzaj preferowanej matrycy. Matryce matowe mniej męczą oczy, a do tego gwarantują wysoką czytelność nawet przy mocnym i nierównomiernym oświetleniu ekranu przez, na przykład promienie słoneczne. Kolejną zaletą jest to, że matryce te trudniej się brudzą - nie widać odcisków palców. Oczywiście tego typu rozwiązanie posiada też wady. W porównaniu do matryc błyszczących odznaczają się mniejszym kontrastem, a barwy mogą wydawać się wypłowiałe. Jeśli chodzi o matryce błyszczące to wyświetlane przez nie treści posiadają żywe kolory oraz głęboką czerń i wysoki kontrast. Ze względu na powłokę typu glare utrudniają korzystanie z laptopa przy nierównym i ostrym oświetleniu. Również, ze względu na wysoki kontrast dłuższe korzystanie z laptopa męczy wzrok.

Inne cechy

Wybierając laptop 3500 zł należy zwrócić uwagę również na szereg innych cech charakteryzujących urządzenie i jego przydatność do pracy. Jednym z takich aspektów jest wyposażenie laptopa. Warto się zastanowić czy kupno laptopa wraz z zainstalowanym systemem jest dla nas dobrym rozwiązaniem oraz czy zależy nam na dodatkowych akcesoriach, takich jak mysz czy torba. Kolejną cechą, na którą należy zwrócić uwagę jest ilość portów w urządzeniu. Minimum dwa porty USB w standardzie 3.0, VGA, HDMI, RJ-45 oraz czytnik kart pamięci to obecnie minimum. Warto mieć na uwadze ilość tych wejść, gdyż stanowią one o ergonomii pracy. Ważnym aspektem jest również jakość wykonania urządzenia. Stosowanie dobrych jakościowo materiałów i odpowiednie spasowanie elementów obudowy zagwarantują wysoką odporność laptopa na urazy mechaniczne. Polecane laptopy do 3500 złotych