Jaki laptop dla dziecka wybrać? Polecane modele

image
Świat techniki i elektroniki rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego nie można dopuścić do tego, aby dziecko nie miało do niego dostępu. Wszelkie wiadomości i umiejętności, jakie zdobędzie w określanym wieku, później będą procentować – w dalszej edukacji i pracy.

Dlaczego warto kupić laptop dla dzieci

Oczywiście nie należy przesadzać, pozwalając dziecku na wielogodzinne spędzanie czasu przy komputerze, tym bardziej, jeśli jego ulubionym zajęciem są gry. Mądre rozdysponowanie czasu dziecka, pomoże mu podejmować zadania, rozwijające wiedzę praktyczną i teoretyczną z różnych dziedzin wiedzy. Kiedyś liczyły się jedynie książki i czasopisma, teraz jest wielkie udogodnienie – laptopy, tablety, notebooki. Dlaczego warto kupić laptop dla dzieci? Ponieważ umiejętne korzystanie z niego bardzo pomaga w przyswajaniu nowych wiadomości, nauce języków obcych i rozwijaniu zdolności percepcyjnych. Jedyny kłopot, jaki się pojawia w momencie zakupu komputera dla dziecka, to wybór odpowiedniego sprzętu i aplikacji, które najlepiej spełnią swoje zadania, w określonym etapie rozwoju dziecka. Jaki laptop dla dziecka wybrać, aby w pełni zadowolił rodzica i dziecko? Przyjrzyjmy się kilku ważnym kwestiom, które pozwolą Ci wybrać dobry i funkcjonalny sprzęt.

Laptop dla dziecka 7 lat

Laptop dla siedmiolatka nie musi być sprzedażowym hitem, a nawet nie powinien nim być. Dziecko w tym wieku wchodzi dopiero w świat szkolnej edukacji i oswaja się z ogromem wiedzy, którą musi przeanalizować i przyswoić. Z tego też powodu powinno dostać najprostszy laptop, mieszczący się w granicach 1000-1500 zł, wykonany z dobrego i mocnego plastiku, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Warto wybrać sprzęt z dwurdzeniowym procesorem, np. in. Intel i3 lub i5 bądź AMD APU A4 lub A6. i kartą graficzną zintegrowaną z płytą główną ora z pamięcią ram 2 GB – to w zupełności wystarczy. Laptop dla dziecka 7-latka posłuży przede wszystkim do oglądania bajek, pisania, poznawania literek, rysowania i przeglądania Internetu. Jako pomoc szkolna powinien być małych gabarytów, dlatego przekątna ekranu mniejsza niż 15 cali będzie najbardziej pożądana.

Laptop dla dziecka 9 lat

W tym wieku wymagania już zdecydowanie rosną, stąd też laptop, na którym dziecko będzie pracowało, musi być lepszej jakości. Procesor dwurdzeniowy może zostać, choć 4 rdzenie dadzą więcej możliwości w codziennym użytkowaniu sprzętu. Warto natomiast zainwestować w lepszą kartę graficzną, dedykowaną, dzięki której dziewięciolatek będzie mógł grać w bardziej wymagające gry i korzystać z różnych programów graficznych, np. do obróbki zdjęć. Laptop dla dziecka 9latka powinien mieć obowiązkowo napęd DVD/CD, co pomoże mu w korzystaniu z różnych szkolnych pomocy (podręczników, encyklopedii czy płyt z muzyką). pojemność dysku od 300 do 500 GB powinna wystarczyć na gromadzenie różnych zdjęć, obrazków i krótkich filmików czy prezentacji. Ważne jednak, aby istniała możliwość  rozbudowania w przyszłości pamięci RAM i dokupienia lepszych komponentów, np. karty graficznej i zwiększenia pojemności dysku twardego.

Laptop dla dziecka 10 lat

Laptop dla dziesięciolatka musi być wyposażony troszeczkę lepiej. Dziecko wchodzi w kolejny rok nauki, przybywa nowej, często trudnej do przyswojenia wiedzy i rodzą się kolejne pasje. Oprócz czterordzeniowego procesora, lepszego dysku - SDD, pamięci RAM 8 GB, warto kupić więcej różnych programów edukacyjnych, wgrać odpowiednie aplikacje pomocne do nauki i przydatne do zabawy. Koniecznie należy sprawdzić, czy laptop ma wejście HDMI i D-Sub, wymagane do podłączenie rzutnika czy telewizora do laptopa. Ważne jest też gniazdo kart pamięci SD, które przydaje się do odczytania materiału z kamery i aparatów fotograficznych. Natomiast wejście USB 3 pozwala na szybkie przesyłanie danych, co również dla starszego dziecka może być przydatne. Warto też wybrać laptop z matrycą 15.6 cali, gdyż dłuższa praca przy komputerze znacznie obciąża wzrok, a im większa matryca, oczy mniej się męczą. Można pokusić się o matrycę matową, która nie odbija światła i dlatego jest bezpieczniejsza dla oczu. Nie warto kupować laptopów z ekranami o większej przekątnej, gdyż wtedy laptop będzie mniej poręczny i trudniejszy w transporcie. Jeśli zastanawiasz się jaki laptop dla dziecka wybrać, zwróć też uwagę na takie komponenty, jak: karta dźwiękowa, WIFI oraz bateria. Bardzo ważna jest także klawiatura, która powinna być wygodna do pisania. Dodatkowym atutem jest podświetlenie, co ułatwia pracę różnych warunkach oświetleniowych i jest atrakcyjne dla dziecka. Przydaje się szczególnie podczas gamingowych rozgrywek. Warto do laptopa dla dziecka dokupić myszkę, ponieważ touchpad nie dla każdego jest poręczny, szczególnie dla mało wprawnego w obsłudze 7-latka. Kolejną rzeczą, jaką warto sprezentować dziecku wraz z laptopem, są słuchawki (najlepiej z mikrofonem). Posłużą do nauki, słuchania muzyki oraz rozmów z bliskimi przez komunikatory. Pozytywnych odpowiedzi na pytanie: dlaczego warto kupić laptop dla dzieci, jest dużo. Trzeba jednak pamięta, że jest to tylko bardzo pomocny dodatek do nauki, który nie zastąpi książek, czasu spędzonego z dzieckiem i wprowadzaniu go w świat wiedzy.

Polecane laptopy dla dzieci