Komputer All-in-One może z powodzeniem zastąpić PC. Zobacz, czym są All-in-One, i czy warto w nie zainwestować. Mamy też podpowiedź, jaki sprzęt AiO wybrać.
Komputer All-in-One – czym jest, czy warto go kupić, i jaki wybrać
Z powodzeniem może zastąpić jednostkę stacjonarną, a jego kupno jest pod wieloma względami bardziej opłacalne. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup komputera All-in-One i poznać specyfikę tego typu urządzeń. W tym celu pomocny może się okazać nasz poradnik, dzięki któremu dowiesz się, co to komputer All-in-One, czy warto go kupić i jaki model wybrać.
Komputer All-in-One – co to?
Poczciwe komputery stacjonarne zdają się wystarczające do realizacji zadań biurowych, obsługi aplikacji, a nawet skomplikowanych programów. Plątanina kabli, jaka się za nimi ciągnie i konieczność schylania się przy każdym uruchomieniu i wyłączeniu komputera sprawiają jednak, że obecnie PC-ty tracą na popularności. Okazuje się bowiem, że mogą zostać z powodzeniem zastąpione przez komputery typu All-in-One, które górują nad nimi pod względem prostoty obsługi, zajmowanej przestrzeni, łatwości zainstalowania i energooszczędności.
Co to komputer All-in-One? Najprościej mówiąc – urządzenie, które zajmuje tyle miejsca, co monitor do komputera stacjonarnego i pełni te same funkcje co PC. Cechą charakterystyczną komputerów All-in-One jest zintegrowanie wszystkich podzespołów z panelem wyświetlacza. Zwykle więc producenci wykorzustują energooszczędne wersje procesorów ze zintegrowanymi kartami graficznymi, które nie dają takich osiągnąć, jakie można wygenerować w komputerze stacjonarnym, ale z drugiej strony – nie wymagają skomplikowanych układów chłodzenia, zajmują mniej miejsca i są energooszczędne.
Komputer All-in-One – czy warto?
Jeśli szukasz komputera do pracy biurowej, to odpowiedź na pytanie: Czy warto kupić komputer All-in-One? – brzmi tak. Dlaczego? Oferuje parametry w pełni wystarczające do obsługi zadań biznesowych, a przy tym pozwala zaoszczędzić nie tylko miejsce na biurko, ale także pieniądze. Jest tak dlatego, że w konstrukcjach komputerów AiO zwykle stosuje się energooszczędne podzespoły. Ponadto warto mieć na uwadze takie „drobiazgi”, jak czas potrzebny do zainstalowania komputera. Na zewnątrz obudowy urządzeń typu AiO wystaje zazwyczaj tylko jeden kapel, więc podłączenie zajmuje dosłownie chwilę. Uruchomienie komputera nie wymaga schylania się, a w zestawie najczęściej zawiera się klawiatura i mysz, co pozwala nieco zaoszczędzić.
Natomiast komputery typu All-in-One w roli sprzętu do użytku domowego mogą mieć mniejszą funkcjonalność. To zależy oczywiście od parametrów konkretnego sprzętu, ale warto mieć na uwadze, że możliwość rozbudowy komputera All-in-One jest zwykle znikoma albo żadna, dlatego należy z rowagą decydować o jego zakupie, jeśli ma służyć do pracy i rozrywki w domu.
Jaki komputer All-in-One?
Za wydajność pracy komputerów odpowiadają między innymi procesory. Te montowne w urządzeniach typu All-in-One mogą pracować na jednostkach Intela z serii Atom albo energooszczędnych wersjach Pentium Celeron. Nie gwarantują one zbyt dużej mocy obliczeniowej, ale ich możliwości zaspokoją potrzeby pracownika biurowego. Najczęściej w takich modelach znajdziemy matrycę TN, o rozdzielczości 1366x768 i przekątnej ekranu od 15 do 19 cali.
Droższe modele komputerów All-in-One mogą być wyposażone w podzespoły z procesorami Core i3, i5, a nawet i7. Wraz ze wzrostem jakości procesora zwykle podnosi się również standard matrycy (na przykład IPS, wyświetlająca obraz w rozdzielczości 1600x900 lub 1920x1080 pikseli). Wiąże się to oczywiście ze wzrostem ceny, ale w tym przypadku jest ona adekwatna do jakości.
Warto również zwrócić uwagę na kwestię dostępnych gniazd i interfejsów sieciowych. Komputer All-in-One do pracy biurowej musi mieć co najmniej kilka portów USB 3.0 znajdujących się z porzdu obudowy tak, żeby dostęp do nich był łatwy. Do standardowego wyposażenia tego typu sprzętu należy Kensington Lock, czyli zabezpieczenie antykradzieżowe, które pozwala na przymocowanie komputera stalową linką do biurka albo innego elementu. Warto też mieć na uwadze wspomniane interfejsy sieciowe. Zwykle w tego typu sprzęcie znajdziemy wolniejsze karty 10/100 MB, a te umożliwiające połączenie z WiFi stanowią opcjonalny element wyposażenia. Dobrym pomysłem jest jednak wybór modelu pozwalającego na bezprzewodowe połączenie z siecią. Zawsze można ten element dokupić i domontować, jeśli okaże się konieczny, ale rozbudowa komputerów All-in-One może być kłopotliwa.
Warto również pamiętać o wyborze matowej matrycy, na której nie powstają refleksy i odbicia ograniczające widoczność. Komfrot pracy może podnieść także wybór komuptera All-in-One z podstawką zapewniającą regulację położenia ekranu.
Jaki komputer All-in-One wybrać?
Jednym z modeli spełniających te oczekiwania jest komputer Lenovo IdeaCentre 510-22ISH. Ze względu na zastosowane w nim podzespoły może sprawdzić się zarówno w pracy biurowej, jak i w roli komputera domowego. Zakup takiego urządzenia to wydatek rzędu 3000 zł. Przodującym producentem w segmencie Aio jest bez wątpienia również firma Apple. iMac 27 uchodzący za numer 1 wśród komputerów All-in-One stanowi jednak zdecydowanie większą inwestycję (ok. 7 800 zł). Wśród dostępnych modeli warto także zauważyć propozycję od HP – ProOne 600. To urządzenie dla tych, którzy szukają sprzętu ze średniej półki cenowej, ale o zadowalających parametrach i wydajności.
Polecane komputery All-In-One