Jaki amplituner do kina domowego? Ranking 5 najlepszych modeli.

image

Kiedy zamierzamy samodzielnie złożyć swoje kino domowe, na początku kompletowania sprzętu staniemy przed pytaniem- jaki amplituner wybrać? Kupno i dopasowanie odpowiedniego amplitunera oraz reszty kina domowego nie jest tak proste, jak kupienie całego, gotowego zestawu, jednak dzięki doborowi poszczególnych elementów możemy zaopatrzyć się w sprzęt najlepszej klasy i jakości dźwięku, który zawstydzi nie jeden gotowy zestaw.

Zastosowanie amplitunera

Na wstępie należy określić, czym właściwie jest amplituner. Niektórym ta nazwa może być całkowicie obca. Spieszymy z wyjaśnieniem. Amplituner jest to sprzęt, który pośredniczy w transmisji sygnału cyfrowego między głośnikami oraz telewizorem lub monitorem a odtwarzaczem multimedialnym. W skrócie jest to zamknięty odbiornik radiowy i wzmacniacz w jednym urządzeniu, razem z przedwzmacniaczem, dekoderem audio i wieloma innymi komponentami.

W zasadzie możemy wyróżnić dwa podstawowe typy amplitunerów. Pierwszym i zarazem najbardziej podstawowym amplitunerem jest ten z wyjściem stereo. Bardziej zaawansowane amplitunery mają 6 i więcej wyjść, dzięki którym połączą kompletne zestawy głośników z kinem domowym.

Czy warto kupić amplituner?

Jeżeli zależy nam na jakości dźwięku, a także samodzielnie chcemy dobrać komponenty kina domowego, wtedy kupno amplitunera jest koniecznością. Osoby, które często słuchają muzyki lub lubią oglądać filmy w najwyższej jakości dźwięku, z pewnością docenią to urządzenie.

Na co zwracać uwagę wybierając amplituner?

Podczas kupowania amplitunera należy zwrócić uwagę na jego parametry. Bardzo istotne są: moc, impedancja, dekoder dźwięku oraz liczba obsługiwanych kanałów. Odpowiednie dobranie amplitunera pozwoli maksymalnie wykorzystać inne podzespoły, a także cieszyć się najlepszym dźwiękiem.

Moc

Moc wzmacniacza amplitunera dzieli się na moc maksymalną oraz moc znamionową. Moc maksymalna określa największą, chwilową moc. Parametr ten nie ma większego znaczenia przy pracy amplitunera i nie należy się nim kierować. O wiele ważniejsza jest moc znamionowa, tzw. RMS, która określa moc sprzętu emitującego czysty dźwięk przez dowolnie długi czas.

Moc amplitunera powinniśmy dobierać, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz moc głośników. Zwykle do pokoju o metrażu 20 metrów kwadratowych przyjmuje się, że odpowiedni będzie amplituner o mocy około 400 W. Amplituner powinien również odznaczać się mocą średnio o 30% mniejszą, niż moc głośników.

Impedancja

Kolejny istotny parametr, który określa dopasowanie amplitunera/wzmacniacza do głośników lub kolumn głośnikowych. Przyjmuje się zasadę, że impedancja kolumn głośnikowych lub głośników musi bądź równa, lub większa od impedancji amplitunera.

Dekoder dźwięku

Dobry amplituner używany do kina domowego powinien być w stanie odtworzyć ścieżki zapisywane zarówno na płytach DVD, jak i Blu-Ray. Amplitunery zwykle są w stanie poradzić sobie z Dolby Digital EX, DTC, Dolby Digital, a także Dolby True HD i DTS-HD. Poza tym amplituner powinien obsługiwać takie formaty dźwięku jak: MP3, WAV, FLAC, WV, FLAC 192.24 (HD), MPC, OGG, AAC, AC3, WMA, M4A i APE.

Liczba kanałów

W przypadku amplitunerów stereo, do wyboru są jedynie 2 kanały. Tego typu amplitunery sprawdzają się głównie do słuchania muzyki. W przypadku, gdy chcemy oglądać filmy i grać w gry na odpowiednim poziomie, zalecane są amplitunery wielokanałowe- 5.1, czy nawet 7.1. Można również spotkać sprzęty z dwoma kanałami do subwoofera, które jeszcze bardziej potęgują wrażenia audio.

Ranking 5 amplitunerów do kina domowego