Jaka pralka do 1000, 1500 i 2000 złotych? Polecane modele

image
Wybór odpowiedniego modelu pralki nie może opierać się jedynie na cenie. Kiedy ustalamy sobie konkretny budżet, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Podpowiadamy, jaka pralka do 1000, 1500 i 2000 złotych jest najwłaściwszym wyborem oraz czym kierować się przy jej zakupie.

Rodzaj pralki

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje pralek i to spośród nich będziemy wybierali najlepszą. Pierwszą grupę stanowią najpopularniejsze pralki, które charakteryzują się ładowaniem od frontu. Większa część dostępnych modeli będzie otwierać się na lewo, dlatego należy pamiętać o tym w odniesieniu do późniejszego dopasowania pralki do wnętrza swojej łazienki. Druga grupa to pralki, które ładowane są od góry. Charakteryzują się o wiele węższą budową niż pralki ładowane od frontu. Dlatego są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które posiadają łazienki o niewielkich wymiarach. Zarówno do kwoty 1000, 1500, jak i 2000 złotych mamy do wyboru o wiele więcej pralek ładowanych od frontu niż od góry.

Klasa energetyczna

Jednym z istotnych parametrów, jakiemu trzeba się bliżej przyjrzeć, jest klasa energetyczna urządzenia. To klasa efektywności energetycznej danego urządzenia, która uporządkowana została według skali literowej od A do G. Urządzenia najbardziej efektywne posiadają literę A umieszczoną na zielonym pasku. W przedziale cenowym od 1000 do 2000 złotych znajduje się najwięcej urządzeń A+++, natomiast najmniej A+. Parametr oznacza roczne zużycie energii i wody w ciągu roku, efektywność wirowania oraz poziom emitowanego hałasu. Ze względu na te wszystkie czynniki, które mają wpływ na przyszłe oszczędzanie naszego budżetu, warto wybierać modele klasy energetycznej A+++ ewentualnie A++.

Pojemność pralki czyli wsad

Kolejną bardzo ważną kwestią jest pojemność wybieranej przez nas pralki. Otóż, najważniejsze okazuje się dopasowanie pralki do naszego zapotrzebowania. Wiadomo, że osoby, które posiadają dużą rodzinę powinny bardziej skłaniać się ku większym pojemnościom. Z kolei kiedy nasza rodzina jest niewielka lub mieszkamy sami, w zupełności wystarczy nam pralka bardziej kompaktowa. W przypadku pralek ładowanych od góry, można wybierać urządzenia o pojemności od 1,5 kg do 8 kg. Natomiast pralki ładowane od frontu posiadają wsad w przedziale 4 kg - 11 kg.

Prędkość

Prędkość jest jedną z najistotniejszych cech, na jaką każdy zainteresowany zakupem pralki powinien zwracać uwagę. Im większa prędkość obrotowa bębna w trakcie wirowania, tym mniej mokre pranie wyjmujemy. Niestety nie wszystkie tkaniny nadają się do szybkiego wirowania, gdyż ze względu na swoją delikatność można je w łatwy sposób zniszczyć. W przypadku ceny od 1000 do 2000 złotych, znacznie większą prędkość obrotową oferują pralki ładowane od frontu- od 1000 obr/min do 1600 obr/min. Z kolei pralki ładowane od góry mogą pracować z prędkością nawet od 100 obr/min do 1400 obr/min.

Wymiary

Wiadome jest, że zazwyczaj kupujemy pralkę pod wystrój naszej łazienki. Dlatego staramy się dopasować ją w taki sposób, aby zajmowała jak najmniej miejsca. Zwracamy więc uwagę na głębokość, szerokość oraz wysokość urządzenia. W przedziale cenowym od 1000 złotych do 2000 złotych możemy dowoli wybierać modele, które wpasują się do naszej łazienki. W przypadku pralki ładowanej od frontu występują pralki o głębokości od 33 cm do 69 cm. Ich szerokość to przedział między 51 cm, a 65 cm. Natomiast wysokość zaczyna się od 70 cm, a kończy na 89 cm. Pralki ładowane od góry mają zupełnie inne wymiary, gdyż same w sobie wyróżniają się niewielką wielkością. Są one zdecydowanie węższe oraz znacznie wyższe od poprzedniej grupy urządzeń. Średnie wymiary takich pralek to: wysokość- 90 cm, szerokość- 40 cm oraz głębokość- 60cm.

Opóźniony start

Okazuje się, że jedną z bardziej przydatniejszych funkcji, w jakie może zostać wyposażona nasza pralka, jest opóźniony start. Umożliwia ustawienie prania na konkretną, a jednocześnie dowolną godzinę w ciągu całej doby. Funkcja jest bardzo praktyczna, można ustawić pranie w dogodnej dla siebie porze np. godzinę przed powrotem z pracy lub kiedy najzwyczajniej w świecie nie mamy czasu, żeby czekać do końca zaprogramowanego prania. Pralki, które zostały wyposażone w tę funkcję, to urządzenia o dosyć nowych konstrukcjach, dlatego posiadają dodatkowo wiele innych cech np. dotyczących programów prania. W przypadku wyboru pralki z funkcją opóźnionego startu, należy skupić się na maksymalnym godzinowym opóźnieniu. Można wybierać urządzenia, które mają od 9 do 24 godzin opóźnienia.

Jaka pralka do 1000 złotych?

Patrząc na wyżej wymienione parametry, znamy już odpowiedź na pytanie- jaka pralka do 1000 złotych okaże się właściwym wyborem. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych i zarazem bardzo dobrych technicznie urządzeń do kwoty 1000 złotych.
  1. Pralka Beko WKB 51022 PL PTY- urządzenie klasy energetycznej A++ jest gwarancją niskiego zużycia energii i wody, co znacznie wpłynie na budżet rodzinny. Można w niej zmieścić do 5 kg prania, czyli jest to model kompaktowy, który w zupełności wystarczający dla kilkuosobowej rodziny. Wiruje z prędkością 1000 obr/min. Charakteryzuje się aż 15 programami prania, w tym między innymi BabyProtect, który pozwala na higieniczne pranie ubranek niemowlęcych oraz ubrań osób, które cierpią na jakiekolwiek alergie skórne. Koszt modelu to ok. 820 złotych.
  2. Pralka Indesit IWSD 61252 C ECO EU- panel roboczy tego modelu to cyfrowy wyświetlacz. Urządzenie klasy energetycznej A++ oraz klasy efektywności prania A pracuje maksymalnie 1200 obr/min. Pojemność pralki wynosi 6 kg, a samo urządzenie wyróżniają takie programy prania jak 20° Zone, Jeans czy Sport Intensive and Sport Light. Koszt pralki to niecałe 890 złotych.
  3. Pralka Gorenje W 6503/S PL- pralka ładowana od frontu jest urządzeniem w klasie energetycznej A+++, jednocześnie o klasie efektywności prania A. Maksymalna prędkość może wynieść 1000 obr/min oraz posiada dodatkową regulację prędkości. Pojemność jednorazowa urządzenia wynosi 6 kg. Charakteryzuje się możliwościami prania w 23 programach m.in. Eco, Sport, SterilTub. Cena pralki wynosi ok. 950 złotych.

Jaka pralka do 1500 złotych?

Pralki automatyczne znajdujące się w przedziale do 1500 złotych, wyróżniają się nieco lepszymi parametrami niż urządzenia z poprzedniej kategorii. Sugerujemy więc jaką pralkę do 1500 złotych należy wybrać.
  1. Pralka Gorenje W85F44P/I- urządzenie klasy energetycznej A+++ o pojemności 8 kg. Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1400 obr/min. Model został wyposażony w między innymi bezszczotkowy silnik, który odpowiada za wyeliminowanie tarcia i naprężeń mechanicznych. Z tą pralką nie groźne będzie zalanie, gdyż specjalna technologia AquaStop automatycznie odetnie dopływ wody do węża i pralki, kiedy nastąpi jakikolwiek wyciek. Koszt pralki to ok. 1430 złotych.
  2. Pralka Amica AWG7123CD- urządzenie posiada klasę efektywności energetycznej A+++, co wpływa na zmniejszenie zużycia energii oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Maksymalna prędkość wynosi 1200 obr/min, a do pralki można zmieścić jednorazowo 7 kg prania. Posiada 15 programów m.in. płukanie extra, pranie deszczowe, łatwe prasowanie. Model kosztuje niecałe 1700 złotych.
  3. Pralka Elektrolux EWT1266ELW- to automatyczna pralka z ładowaniem od góry o klasie energetycznej A+++. Maksymalna prędkość wynosi 1200 obr/min, natomiast jednorazowo do pralki zmieścimy 6 kg prania. Pralka umożliwia wybranie odpowiedniego dla nas czasu prania. Co więcej, można opóźnić cykl prania o 3, 6 lub 9 godzin. Posiada certyfikat Woolmark Blue, który gwarantuje, że wełniane rzeczy są prane z najwyższą dbałością o tkaninę. Urządzenie kosztuje ok. 1280 złotych.

Jaka pralka do 2000 złotych?

Przedstawiliśmy przykłady pralek do 1000 oraz 1500 zł. Teraz zaprezentujemy, jaka pralka do 2000 złotych jest dobrym wyborem,  zwracając uwagę na wymieniane wcześniej parametry.
  1. Pralka Hotpoint-Ariston AQ114D 697D EU/B- automatyczna pralka ładowana od frontu, posiada klasę energetyczną A+++. Jej maksymalna prędkość obrotu to aż 1600 obr/min. Jednorazowo zmieścimy w niej do 11 kg suchego prania. Dodatkowo w tym modelu zastosowano 10 programów m.in. program do kołder puchowych czy specjalne programy parowe. Koszt tej pralki to niecałe 1900 złotych.
  2. Pralka Samsung WW70K5210VW/EO- urządzenie o klasie energetycznej A+++ może pracować z maksymalną prędkością do 1200 obr/min oraz pomieści do 7 kg prania. Tym, co wyróżnia ten model, są dodatkowe drzwiczki, przez które można w trakcie prania dołożyć zapomnianą rzecz lub włożyć ubrania tylko w trakcie płukania czy wirowania. Co więcej, pranie staje się skuteczne nawet w niskich temperaturach, gdyż używany w trakcie prania detergent, zamienia się w pianę. W łatwy sposób przedostaje się w głąb tkaniny rozpuszczając brud. Cena tego modelu to niecałe 2000 złotych.
  3. Pralka Bosh WOT20255PL- pralka automatyczna posiada klasę energetyczną A+++, a jej maksymalna pojemność wynosi 6,5 kg. Urządzenie wyróżnia się specjalnym programem dla alergików. Dodatkowo użytkownik może opóźnić start nawet o 24 godziny. Specjalna technologia ActiveWater pozwoli zaoszczędzić wodę dzięki dwustopniowemu czujnikowi, który rozpoznaje pojemność prania znajdującego się w bębnie. Koszt tego urządzenia wynosi ok. 1530 złotych.