Wybór odpowiedniej karty graficznej do programów inżynierskich oraz projektanckich wymusza na nas mocne zawężenie poszukiwań. Rynek nie oferuje tak wielu kart specjalistycznych, jak kart ogólnego przeznaczenia, czy kart gamingowych. Zmuszeni więc jesteśmy wybierać między kilkunastoma produktami.
W artykule przybliżymy nieco temat związany z kartami graficznymi do programów CAD. Podpowiemy, jakie może być zastosowanie tego typu karty, na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt tego typu, a także jakimi parametrami powinna odznaczać się dobra karta do CAD.
Zastosowanie karty graficznej do CAD
Karty graficzne do CAD to wyspecjalizowane urządzenia, które optymalizowane są pod kątem pracy z zaawansowanymi programami do grafiki, inżynierii, architektury. Układy graficzne do CAD idealnie współpracują z najnowszymi programami AutoCAD, CS6, SolidWorks, EnSight, czy Adobe.
Obecnie możemy wyróżnić ścisłą czołówkę i jednocześnie dwóch zażartych konkurentów, którzy tworzą wyspecjalizowane karty graficzne – AMD i Nvidia. Firmy te posiadają kilka – kilkanaście produktów do CAD, które przynależą do paru półek cenowych.
Karty graficzne do CAD świetnie sprawdzają się w operacjach związanych z renderowaniem w czasie rzeczywistym, do kompilowania, do przeliczania fizyki płynów, generowania skomplikowanych i złożonych wizualizacji i modeli 3D.
Karty graficzne CAD nieznacznie gorzej radzą sobie w klasycznych zastosowaniach, co wykazują np. testy 3DMark. Głównie różnica między popularnymi układami GPU a wyspecjalizowanymi kartami do CAD polega na ich wolniejszym taktowaniu. Jednak karty CAD bez problemu poradzą sobie z multimediami, a także niektórymi grami.
Na co zwrócić uwagę wybierając kartę graficzną do CAD?
Wybierając kartę graficzną do CAD, powinniśmy zwrócić uwagę na jej certyfikację ISV (ang. Independent Software Vendor), która określa największą możliwą wydajność podczas pracy karty z oprogramowaniem firm trzecich. Jeśli wypuszczane na rynek karty odpowiednio współpracują z danymi aplikacjami i programami, wówczas otrzymują one certyfikat ISV. Gdy znajdziemy to oznaczanie na karcie, będziemy wiedzieć, że mamy do czynienia z profesjonalnym sprzętem.
Warto zwrócić uwagę również na ilość wyjść i wejść. Karty CAD zwykle mogą zaoferować nam współpracę nawet z 4 monitorami. Dzięki temu umożliwiają znaczne ułatwienie pracy projektanta, architekta, czy inżyniera. Mało która karta typowo konsumencka pozwoli nam na podłączenie aż 4 monitorów, przy jednoczesnym zachowaniu wydajności procesów i dużej jakości wyświetlanego obrazu.
Istotne parametry kart graficznych do CAD
Do najważniejszych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając kartę graficzną do CAD, powinno być przede wszystkim sprawdzenie architektury układu graficznego, oraz liczby procesorów strumieniowych, typ szyny danych, ilości pamięci operacyjnej, czy wreszcie obsługiwanych złącz i technologii.
Architektura układu
Obecnie karty graficzne do CAD wykorzystują najczęściej architekturę Kepler, która oferuje dynamiczne przetwarzanie równoległe, skracanie czasu bezczynności jednostki (Hyper-Q), czy SMX, czyli wykorzystywanie większej powierzchni dla rdzeni przetwarzających.
Możemy również zdecydować się na trzy inne rozwiązania – układy w architekturze Hawaii, Tahiti, czy Turks. Są to nowoczesne GPU, które również świetnie poradzą sobie z zaawansowanymi programami do projektowania, architektury, czy tworzenia grafiki.
Liczba procesorów strumieniowych
Od ilości procesorów strumieniowych zależna jest ogólna wydajność karty graficznej. Oczywiście, ogólnie rzecz biorąc, im ich więcej, tym lepiej. Obecne karty graficzne do CAD mogą pochwalić się procesorami strumieniowymi na poziomie od około 192 rdzeni aż do niemal 2900 rdzeni CUDA w przypadku najdroższych układów, których kwoty oscylują w granicach 20 tysięcy złotych. W rozsądnej kwocie znajdziemy GPU z około 1500 do 700 SP.
Szyna danych
Im szersza szyna danych, tym lepszą przepustowością będzie się charakteryzować, a co za tym idzie, karta będzie posiadała lepszą wydajność. Obecnie w kartach graficznych do CAD możemy spotkać się z szynami PCI-Expres 16x w wersji 2.0 lub 3.0. Wersja 2.0 posiada przepustowość na poziomie 16 GB./s, natomiast PCI Express x16 3.0 dwukrotnie więcej – 32 GB/s.
Pamięć karty graficznej
Warto zaopatrzyć się w kartę o możliwie dużej ilości pamięci. Dzięki niej możliwe będzie sprawne wykonywanie nawet najtrudniejszych zadań w specjalistycznych programach. Najsłabsze karty dedykowane rozwiązaniom CAD posiadają zaledwie 1 GB pamięci GDDR3, natomiast najlepsze mogą pochwalić się aż 4 GB pamięci GDDR5, a na rynku znajdziemy również karty o pamięci na poziomie 16 GB GDDR5.
Złącza
Im więcej, tym lepiej. Karty graficzne do CAD z reguły wspierają dużo różnych złączy wideo. Przykładowo bez problemu znajdziemy jednostki, z paroma złączami DP 1.2, DVI-I i DVI-D. Ilość złącz, powinna być uzależniona od tego, w jaki sposób zamierzamy korzystać z karty, oraz czy preferujemy pracę wielomonitorową, czy zamierzamy działać na jednym monitorze.
Polecane karty graficzne do CADa