Jaka drukarka laserowa? Jaką wybrać, na co zwracać uwagę? Ranking Top 6

image
Prezentujemy przydatne wskazówki, które pomogą wybrać odpowiednio dopasowaną do potrzeb drukarkę laserową. Doradzamy, które drukarki sprawdzają się do domu, a które do biura. Kiedy lepiej sprawdzi się drukarka atramentowa, a kiedy lepszym wyborem będzie drukarka laserowa. Podpowiemy także, kiedy warto zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne i na co zwrócić uwagę, aby drukarka stała się ergonomicznym urządzeniem w domu i biurze.   Pierwsza, najważniejsza decyzja przy zakupie drukarki to wybór technologii wydruku. Na co się zdecydować? Powszechna opinia głosi, że drukarki laserowe lepiej sprawdzą się w drukowaniu dokumentów tekstowych, a atramentowe najlepiej radzą sobie w drukowaniu grafik i zdjęć. Takim podziałem można się zasugerować, ale warto jednak pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.    

Czym się charakteryzuje drukarka laserowa, jakie ma wady i zalety?

  W procesie drukowania wykorzystywany jest oczywiście laser. Sprzęt tego typu pozwala na uzyskanie bardzo wysokojakościowego wydruku, który jest odporny na działanie wody (wydruk nie rozpuszcza się i nie rozpływa). Co jest istotne, drukarki laserowe korzystają z tzw. tonerów (barwny proszek), następnie w kilkuetapowym procesie toner jest przenoszony na kartę, gdzie tworzony jest  wydruk (toner jest „wprasowany” w kartkę papieru). Tego typu urządzenia możemy podzielić na monochromatyczne oraz kolorowe, które wykorzystuje 4 tonery - magenta, cyan, yellow, black).

Wady oraz zalety drukarek atramentowych:

Najważniejsze zalety:
 • Stosunkowo niski ceny
 • Wydruk kolorowy
 • Niewielkie rozmiary urządzenia
 • Dobry dla użytku domowego na małą skalę
  Najważniejsze wady:
 • Wysoka cena tuszu
 • Mała wydajność w porównaniu do drukarek laserowych

Wady i zalety drukarek laserowych:

  Najważniejsze zalety:
 • Bardzo trwały wydruk
 • Duża szybkość wydruku
 • Wydajniejsza eksploatacja
 • Wydruk świetnej jakości
Najważniejsze wady:
 • Wyższy koszt samego urządzenia

Jaka drukarka laserowa do domu?

  W domowych warunkach i przy sporadycznym użytkowaniu świetnie sprawdzi się drukarka atramentowa. Przy większych potrzebach (przy drukowaniu większej ilości stron), warto rozważyć zakup drukarki laserowej. Koszt takiej drukarki jest nieco wyższy, niż drukarki atramentowej, ale jest znacznie bardziej wydajna i tańsza w użytkowaniu – koszta na pewno się szybko zwrócą.  Czynnikiem decydującym na pewno nie będzie w tym przypadku  jakość wydruku – w domu zwykle drukuje się tekst. Drukarki laserowe do domu nie muszą odznaczać się znaczną szybkością działania. Podsumowując – w domu sprawdzi się większość modeli o podstawowych funkcjach. Jeżeli w grę wchodzi drukarka laserowa kolorowa do domu – warto przyjrzeć się bliżej wszystkim parametrom technicznym.  

Jaka drukarka laserowa do biura?

  Wybór drukarki laserowej do biura zależy przede wszystkim od tego, jaka ilość dokumentów jest przeciętnie drukowanych. Toner pozwala na wydrukowanie znacznie większej ilości kartek, niż nawet najbardziej pojemne wkłady atramentowe. Ponadto małe modele, które mają podajniki na np. 250 kartek, będą niewystarczające w dużym biurze. Warto więc zwrócić na to uwagę. Najczęściej wykorzystywane są drukarki czarno-białe, które pozwalają na zachowanie niskich kosztów eksploatacyjnych, a wystarczają na drukowanie potrzebnych dokumentów. Ważne jest także dopasowanie formatu wydruku (np. drukarki A3). Kolejnym, ważnym elementem drukarki do biura jest skaner. Ten element powinien mieć jak największy obszar skanowania, by nie „ucinać” marginesów. Sposobem na oszczędzenie wydatkowanie pieniędzy będzie kupno jednej, dużej i ergonomicznej drukarki, która będzie podłączona do sieci Wi-Fi. Po skonfigurowaniu połączenia z routerem Wi-Fi, z drukarki mogą korzystać wszystkie osoby mające dostęp do sieci, co usprawnia pracę. W biurze drukuje się bardzo dużo dokumentów, należy zainwestować w drukarkę, oferującą najwyższą wydajność pracy i  relatywnie niższe koszty.