Jak urządzić pokój dla gracza komputerowego i konsolowego?

image
Pomieszczenia często urządza się z myślą o konkretnych trendach lub funkcjach, jakie będą pełnić, a gdyby tak urządzać je w zależności od hobby domowników? Każdy gracz doskonale wie, jak ważne jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, by sprzyjała toczonym potyczkom, a nie irytowała ze względu na brak wygody. Jak urządzić pokój dla gracza? Jak urządzić pokój dla gracza? Od czego zacząć? Osoby, które nie spędzają zbyt wiele czasu przy komputerze, a po gry sięgają sporadycznie lub wcale mogą nie dostrzegać, jak istotną kwestią jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni dla gracza. Każdy prawdziwy gracz doceni odpowiednio umeblowane wnętrze i będzie mógł w komfortowych warunkach oddawać się swojej pasji. Aranżacja pokoju dla gracza nie jest prosta, bo wiele zależy od kilku podstawowych czynników:
 • Metraż i kształt pomieszczenia – gdy dysponujemy kilkoma metrami kwadratowymi, na nic ogromne fotele dla graczy lub przestronne biurka z dziesiątkami szuflad na akcesoria, ale jeśli metraż na to pozwala, można zdecydowanie bardziej zaszaleć, dlatego to właśnie dokładne zwymiarowanie wnętrza oraz zwrócenie uwagi na jego kształt to pierwszy krok, jaki powinno się wykonać przy urządzaniu pokoju dla gracza.
 • Inne funkcje, jakie pomieszczenie musi pełnić – zupełnie inaczej można zaaranżować pokój, który służy wyłącznie do gier i multimediów, a inaczej, gdy jest to również sypialnia i miejsce, w którym przechowuje się ubrania.
 • Praktykowany rodzaj gier – niektórzy sięgają wyłącznie po PlayStation 4, a inni grają wyłącznie na komputerze, są też osoby posiadające oba rodzaje urządzeń i użytkujące je wymiennie. To ważne, by stworzyć odpowiednie warunki w zależności od tego, czy ma być to pokój gracza konsolowego, gracza PC, czy może osoby grającej zarówno na konsoli, jak i na komputerze.
Jak urządzić pokój dla gracza komputerowego? Pokój gracza komputerowego musi być wyposażony w:
 • Biurko – jego estetykę, rozmiar i detale warto dobrać do wystroju wnętrza, ale liczy się komfort. Biurko powinno bezproblemowo mieścić monitor, klawiaturę oraz myszkę, a także inne akcesoria komputerowe i gamingowe.
 • Krzesło do biurka – w wersji budżetowej może to być zwykłe krzesło biurowe, ale zdecydowanie lepiej w pokoju gracza sprawdzają się fotele dla graczy. To idealnie wyprofilowany fotel z podłokietnikami i zagłówkiem, który jest przystosowany do długotrwałego użytkowania.
To wyłącznie minimum, ale od tego warto zacząć. Pozostałe meble i dodatki zależą od tego, jakie inne funkcje spełnia pomieszczenie. Tym, co jest również niezbędne w pokoju gracza PC, są:
 • Odpowiednie zasłony lub rolety – w pokoju gracza warto zadbać o odpowiednie zacienienie. Biurko nie powinno stać tyłem do okna ani bokiem, by odblaski światła nie odbijały się na monitorze, a jeśli nie ma innej opcji ustawienia biurka, to konieczne stają się szczelne rolety zaciemniające, które zapewnią ochronę przed odbiciami w ekranie.
 • Dobre oświetlenie punktowe – gra w całkowitej ciemności po zmroku jest klimatyczna i wiele osób praktykuje takie rozwiązanie, ale warto pomyśleć o małej, subtelnej lampce punktowej, która bardzo delikatnie rozproszy mrok i sprawi, że oczy nie będą się aż tak bardzo męczyć od silnego kontrastu pomiędzy całkowicie ciemnym pomieszczeniem i świecącym monitorem.
Jak urządzić pokój dla gracza konsolowego? Pokój gracza konsolowego może wyglądać zupełnie inaczej niż pomieszczenie, w którym grywa się na komputerze. Pokój gracza na PS3 lub Xbox One wcale nie musi być wyposażony w biurko (chyba, że jest taka potrzeba), ale za to powinien dysponować odpowiednim miejscem na konsolę, ekran, a także na gry na Xbox One lub na inną posiadaną konsolę. Jeśli jeszcze nie posiadamy konsoli, to dobra okazja, by zastanowić się nad tym, jaką konsolę kupić i jak zaaranżować całe pomieszczenie. Elementy niezbędne w pokoju gracza konsolowego:
 • Miejsce na konsolę i akcesoria – konsola, przewody, pady i głośniki nie powinny raczej stać na podłodze. Warto pomyśleć o niewielkim stoliku lub komodzie.
 • Miejsce na telewizor – gra na konsoli wymaga podłączenia się do ekranu. Warto postawić na duży ekran telewizyjny, bo to właśnie on gwarantuje świetne wrażenia podczas gry. Ekran można zawiesić na ścianie (wówczas niezbędny będzie uchwyt TV), ale można go też postawić na stoliku lub komodzie. Warto zwrócić uwagę na to, by ekran nie znajdował się zbyt blisko miejsca, w którym będzie siedział gracz.
 • Miejsce siedzące – gra na konsoli to zdecydowanie bardziej różnorodna i dynamiczna zabawa. Grać można przy pomocy padów i joysticków, a także przy użyciu innych akcesoriów (jak okulary VR, a nawet miecze świetlne), dlatego miejsce do gry powinno być wygodne i umożliwiać dokonywanie modyfikacji. Dobrze sprawdza się zarówno sofa, jak i pufy albo specjalne siedziska dla graczy. W grach bazujących na rzeczywistości wirtualnej może przydać się także wolna przestrzeń na podłodze.
 • Zasłony lub rolety – odbicia i odblaski są czymś, co bardzo przeszkadza i irytuje podczas gry, dlatego warto zadbać o możliwość szczelnego zasłaniania okien.
Urządzając pokój dla gracza warto skupić się zarówno na kluczowym wyposażeniu, jak również na detalach. Miłośnicy konkretnych serii gier docenią także dekoracje w gamingowym klimacie. Jeśli chcemy podkreślić zamiłowanie do gier, warto sięgnąć po klimatyczne plakaty i figurki ozdobne, a nawet po pościel czy zasłony z motywem z ulubionej gry.