Jak schłodzić telefon - co należy zrobić?

image
Letnie upały nie oszczędzają nikogo i niczego. Telefony, tak, jak inne urządzenia elektroniczne podczas dużych temperatur mogą być narażone na przegrzewanie, a co za tym idzie na uszkodzenia. Szczególnie mocno cierpią napakowane najnowocześniejszą technologią smartfony. Należy pamiętać, że na przegrzewanie urządzeń wpływają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, dlatego by skutecznie chronić się przed przegrzewaniem, warto wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. W artykule podpowiemy w jaki sposób zdiagnozować przegrzewanie się smartfonów i telefonów, jak skutecznie i dokładnie sprawdzić ich temperaturę, oraz jak przeciwdziałać przegrzewaniu sprzętów.

Objawy przegrzewania telefonu

Pierwszym symptomem, który towarzyszy przegrzewaniu podzespołów smartfona jest wzrost temperatury na obudowie urządzenia. Temperatura może osiągnąć taką wartość, która sprawi, że samo trzymanie smartfona w dłoniach będzie niekomfortowe. W przypadku smartfonów tak, jak w laptopach, czy PC-tach, jednym z głównych objawów przegrzewania jest zawieszanie się systemu, spowolnienie pracy, zmniejszenie wydajności, a także samoczynne restarty i wyłączanie się sprzętu. Często skrajnie przegrzany smartfon nie będzie chciał się załączyć do momentu, aż temperatura samoistnie się nie zmniejszy. Często przegrzanie może spowodować trwałe uszkodzenie smartfona lub zmniejszenie jego funkcjonalności.

Jak sprawdzić temperaturę telefonu?

Jedynym wyjściem jest pobranie aplikacji, która zmierzy temperaturę smartfona. W przypadku smartfonów pracujących na systemie Android popularnymi aplikacjami są Cooler Master- Cooling for Android oraz Coolify. Obydwa rozwiązana są darmowe i w prosty sposób umożliwiają zmierzenie temperatury oraz wyłączenie najbardziej obciążających smartfon procesów i aplikacji. Poza doraźnym monitorowaniem możemy również ustawić regularne pomiary, które ochronią smartfon przed przegrzewaniem nawet wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadomi.

Jak przeciwdziałać przegrzewaniu telefonu?

Przede wszystkim należy powyłączać wszystkie niepotrzebnie pracujące aplikacje i procesy w tle, które obciążają telefon. Wejdź w ustawienia i powyłączaj zbędne procesy. To pozwoli nieco odetchnąć urządzeniu. Należy również zadbać, by telefon miał czym oddychać. Gdy wiesz, że sprzęt ma problem z przegrzewaniem, nie trzymaj go cały dzień w kieszeni lub plecaku. Wyjmij go na powietrze, dzięki czemu samoczynnie nieco się ochłodzi. Wyłączenie nieużywanego modułu Wi-Fi również jest dobrym pomysłem na odciążenie sprzętu. Należy pamiętać, że ten moduł najbardziej obciąża baterię i jednocześnie grzeje smartfon. Oczywiście nie należy przypominać, że trzymanie smartfona w pobliżu źródeł ciepła nie jest rozsądnym pomysłem, zwłaszcza podczas letnich upałów i w okresach, gdy telefon narażony jest na zbytnie przeciążenia. Ta sama zasada dotyczy się zostawiania sprzętu na pełnym słońcu. W skrajnych przypadkach promienie słoneczne mogą nawet trwale uszkodzić powłokę ekranu lub obudowy.

Polecane smartfony