Jak działa żyroskop w telefonie? Do czego służy?

image
Obecnie każdy nowy telefon, smartfon oraz inny sprzęt mobilny wyposażony jest w całą masę czujników ułatwiających nam życie. Wiele osób zastanawia się, czym jest żyroskop oraz jak działa. Codziennie korzystamy z tego funkcjonalnego i niezwykle praktycznego czujnika, jednak nadal zastanawiamy się, jak to funkcjonuje. Polecane smartfony z żyroskopem

Żyroskop - co to?

Żyroskop jest to urządzenie, które służy do pomiaru położenia kątowego. Wynalazek ten został skonstruowany przez francuskiego fizyka w 1852 roku, jednak to właśnie smartfony upowszechniły to urządzenie na masową skalę. Dzięki powszechnej miniaturyzacji żyroskop i cała masa innych czujników, sensorów i urządzeń znalazło zastosowanie w urządzeniach mobilnych i sprzęcie elektronicznym. Żyroskopy to urządzenia, które przeszły bardzo długą drogę i mocno wyewoluowały. Porównując wynalazek zaprezentowany przez twórcę- Jeana Foucaulta w 1852 roku do nowoczesnych elektronicznych żyroskopów, nie znaleźlibyśmy żadnego wspólnego mianownika, poza zasadą działania.

Żyroskop - jak działa i do czego służy?

Żyroskopy wykorzystywane w telefonach to czujniki, które mierzą prędkość kątową obracających się obiektów wokół osi X, Y lub Z. Innymi słowy, żyroskopy służą do precyzyjnego określania orientacji smartfona lub telefonu. Wykorzystywane jest to przez twórców gier i aplikacji. Żyroskop obecny w urządzeniach mobilnych to najczęściej sprzęt złożony z miniaturowych blaszek, które przez zmiany ciśnienia (wywołane ruchem telefonu lub smartfona) zostają wprawiane w wibracje. Bezpośrednie mierzenie orientacji urządzenia jest niezwykle przydatne do np. automatycznego odwracania ekranu, najróżniejszych aplikacji i gier, które wykorzystują do działania wykrywanie położenia telefonu lub innego urządzenia mobilnego, a także do stabilizacji obrazu w aparacie. Żyroskopy to często niedoceniane i zapominane przez użytkowników sensory. W rzeczywistości korzystamy z nich praktycznie cały czas, a ich awaria lub brak znacząco obniżyłby komfort korzystania z tabletów, czy smartfonów.