Problem z niedogrzanymi pomieszczeniami staje się szczególnie dotkliwy w zaawansowanym okresie grzewczym, gdzie niskie temperatury panujące na zewnątrz skutecznie zbijają temperatury panujące w źle dogrzanych mieszkaniach.
W tym krótkim tekście postaramy się pomóc w odpowiednim doborze grzejnika elektrycznego do pomieszczenia, które zamierzamy dogrzać. Na początek wyróżnijmy konstrukcje, na jakie możemy natrafić.
Rodzaje grzejników elektrycznych
Termowentylatory, czyli farelki. Działają na zasadzie wydmuchiwania nagrzanego za pomocą grzałki elektrycznej powietrza. Jest to obecnie najtańsze i najmniej wydajne rozwiązanie.
Grzejniki olejowe nagrzewają się wolniej, jednak dłuższej trzymają temperaturę. Grzałka elektryczna zatopiona jest w oleju, który nagrzewa. Grzejniki olejowe mogą pracować non stop i lepiej radzą sobie w ogrzewaniu pomieszczeń.
Grzejniki ceramiczne nagrzewają się szybciej od grzejników olejowych, a także skutecznie oddają ciepło, które generowane jest przez nagrzewające się ceramiczne płytki.
Konwektory również działają za pomocą wydmuchiwanego ciepłego powietrza, które nagrzewane jest przez grzałkę elektryczną. Działają na zasadzie konwekcji, czyli zimne powietrze pobierane jest od dołu urządzenia, natomiast ciepłe wypuszcza się górą. Konwektory są mało wydajne i mocno wysuszają powietrze w pomieszczeniu.
Są to najpopularniejsze rozwiązania służące do mobilnego ogrzewania pomieszczeń za pomocą energii elektrycznej. Parametry tych urządzeń decydują, czy sprzęt nada się do ogrzania powierzchni o określonych wymiarach.
Parametry grzejników elektrycznych
Podstawowym parametrem, który determinuje możliwość ogrzewania pomieszczeń o określonej kubaturze, jest moc grzewcza. Im większa moc grzewcza, tym urządzenie będzie skuteczniej ogrzewać pomieszczenie. Duża moc grzewcza to również większy pobór energii elektrycznej. Określa się ją w watach na metr kwadratowy. Zwykle do 10- 15 m2 pokojów doskonale nadają się grzejniki elektryczne o mocy 1 – 1,5 kW. Zwykle na rynku możemy spotkać grzejniki o mocy od 1 do 3 kW, przy czym 3 kW rozwiązania sprawdzają się do ogrzewania 30- 40 m2 powierzchni.
Wymiary, gabaryty i waga decyduje o możliwościach grzewczych konwektorów. W przypadku innych rodzajów popularnych grzejników elektrycznych parametr ten nie ma większego znaczenia. Im większy konwektor, tym więcej ogrzanego powietrza jest w stanie wypuścić.
Jak dobrać grzejnik elektryczny do pomieszczenia?
Przed kupnem grzejnika elektrycznego, którym zamierzamy ogrzać pokój, musimy dokładnie określić izolację zewnętrzną i to, czy grzejnik będzie służył do dogrzewania, czy będzie głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu.
W przypadku izolacji pomieszczeń oraz ich zapotrzebowania na moc grzewczą przyjmuje się zwykle trzy kategorie:
Dla bardzo słabo izolowanych pomieszczeń - od 150 do 200 W/m2;
Dla średnio izolowanych pomieszczeń od 100 do 150 W/m2;
Dla bardzo dobrze izolowanych pomieszczeń od 70 do 100 W/m2.
Poza tym przyjmuje się, że wystarczającą mocą na metr kwadratowy jest 100 W. Oznacza to, że w przypadku 10 m2 pomieszczenia o średniej izolacji możemy przyjąć, że wystarczające będzie ogrzewanie przez grzejnik elektryczny o mocy od 1 kW do 1,5 kW. W przypadku bardzo słabo izolowanego pomieszczenia o wymiarach 20 m2 należałoby zaopatrzyć się w sprzęt o mocy od 3 kW do 4 kW.
Jeżeli grzejnik ma być głównym źródłem ogrzewania, wtedy najważniejsza jest moc grzewcza. Jeżeli mamy już źródło ogrzewania i chcemy jedynie dogrzać pokój, wtedy moc grzewczą możemy postawić na drugim miejscu i wybierać urządzenie pod kątem designu i dopasowania do wystroju wnętrza.
Polecane grzejniki elektryczne