Hulajnoga – jak wybrać najlepszą?

image

Jazda na hulajnodze to gwarancja nie lada frajdy. Nic więc dziwnego, że sprzęt ten jest uwielbiany przez dzieci. Coraz chętniej po hulajnogę sięga także młodzież i osoby dorosłe. Na rynku nie brak bowiem ciekawych rozwiązań, które zachwycają użytkowników w różnym wieku. Na jaką hulajnogę się zdecydować i co wziąć pod uwagę podczas jej wyboru?

Jak wybrać hulajnogę do wzrostu?

Oferta rynkowa hulajnóg jest niezwykle zróżnicowana. Dostępne są zarówno modele rekreacyjne, jak i turystyczne. Sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród nastolatków, cieszy się także hulajnoga wyczynowa. To, na jaki typ sprzętu się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. By jednak zapewnić komfort jazdy, warto dopasować wysokość hulajnogi do wzrostu użytkownika. Pomocna będzie w tym względzie poniższa tabela.

Wzrost użytkownika (w cm) Zalecana wysokość hulajnogi (w cm)
95-112 mniej niż 65
112-126 65-69
126-138 70-75
138-149 76-81
149-160 82-84
160-172 85-89
ponad 172 powyżej 90

Przy doborze wysokości hulajnogi warto wziąć pod uwagę fakt, że są to wartości orientacyjne. Nie zawsze więc sprawdzą się w indywidualnym przypadku. To, czy dany model będzie odpowiedni, zależy również od innych czynników, w tym preferowanego stylu jazdy, techniki czy też indywidualnych preferencji. Niektórzy użytkownicy wolą bowiem wyższe lub niższe hulajnogi niż jest to zalecane, np. jeśli sprzęt służy im do trików.

Hulajnoga trójkołowa – dwa koła z przodu czy z tyłu?

Dużą popularnością na rynku cieszą się hulajnogi trójkołowe. Dedykowane są one najmłodszym użytkownikom. Jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są one w trzy kółka, co zapewnia większą stabilizację podczas jazdy i zmniejsza ryzyko utraty równowagi i wywrotki. Korzystać z nich mogą dzieci już od 2. roku życia. Biorąc pod uwagę konstrukcję trójkołowych hulajnóg, wyróżnić możemy modele:

  • z dwoma kółkami z przodu – modele te określane są mianem hulajnóg balansowych. Ich konstrukcja sprawia, że dziecku łatwiej manewrować sprzętem. Rzadziej również traci równowagę. To wygodna opcja, gdyż dziecko odpychając się, nie zahacza nogą o tylne koła. Proces napędzania hulajnogi odbywa się zatem płynnie. W przypadku modeli balansowych hamulec znajduje się nad tylnym kołem,
  • z dwoma kółkami z tyłu – to modele zapewniające bardzo dobrą skrętność, dzięki czemu dziecko nie będzie miało żadnych problemów z manewrowaniem sprzętem.

To, jaką opcję wybierzemy, zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Dla najmłodszych zarezerwowane są głównie hulajnogi balansowe. Istotne są także umiejętności naszej pociechy. Jeśli nie ma ona żadnych problemów z utrzymywaniem równowagi i odpychaniem się od podłoża, warto zdecydować się na wariant z dwoma kółkami z tyłu. Łatwiej się nimi steruje, co na pewno przypadnie do gustu dziecka.

W tym przypadku istotne jest także ukształtowanie terenu. Jeżeli nasza pociecha będzie się poruszać po równych traktach, wówczas hulajnoga balansowa zda egzamin. Gdy zaś teren obfituje w nierówności, wtedy lepszym wyborem będzie model z dwoma kółkami z tyłu.

Hulajnoga elektryczna – czy warto?

Hulajnogi elektryczne to kolejne modele dostępne na rynku, które cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. W tej grupie produktów znajdziemy rozwiązania zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Czy jednak warto się decydować na ten wariant?

Hulajnoga elektryczna to w ostatnim czasie popularny gadżet, który może nam posłużyć za alternatywny środek transportu. Z łatwością możemy nią dojeżdżać do pracy lub szkoły, o ile trasa jest utwardzona i nie ma zbyt dużych wzniesień. Będzie dobrym wyborem, jeśli:

  • nie mamy odpowiedniej kondycji i siły, by poruszać się klasyczną hulajnogą lub rowerem,
  • szukamy wygodnego środka transportu, który sprawdzi się na niewielkich odległościach,
  • chcemy sprawić komuś wyjątkowy prezent.

Pamiętajmy jednak, że jest to sprzęt, który wymaga regulowanego ładowania. Nie wpływa również w żaden sposób na poprawę kondycji czy też wzmocnienie mięśni. Jego wadą jest również wysoka cena, mimo to cieszy się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych. Elektryczna hulajnoga dla dzieci jest bowiem źródłem nie lada frajdy. Wybierając ją, warto jednak zwrócić uwagę na szereg parametrów, w tym m.in. moc silnika, maksymalne obciążenie czy też rozmiar kół.

Istotną kwestią jest również to, jak dużą prędkość jest w stanie rozwinąć. Nie zapomnijmy również sprawdzić, ile wynosi maksymalny czas pracy po naładowaniu. Wówczas będziemy w stanie ocenić, czy hulajnoga elektryczna będzie praktycznym urządzeniem.

Podsumowując, oferta rynkowa hulajnóg jest niezwykle zróżnicowana. Znajdziemy zarówno modele dedykowane najmłodszym, jak i młodzieżowe warianty przeznaczone do wykonywania ewolucji i trików. Są też rozwiązania dla dorosłych i osób starszych oraz nowinki techniczne, czyli hulajnogi elektryczne. To, co wybierzemy, zależy w głównej mierze od indywidualnych potrzeb.