O MacBooku Air
MacBook Air to linia notebooków firmy Apple. Przedstawienie zupełnie pierwszej generacji tych komputerów miało miejsce na Macworld Expo 15 stycznia 2008 roku. Z kolei od 2011 roku MacBook Air jest bezpośrednim następcą MacBooków White. W zamyśle został zaprojektowany, by cechować się dużą mobilnością oraz wydajnością. Są dwie wersje tego komputera:
Apple MacBook 11“ oraz
Apple MacBook air 13“. Istnieje przy tym możliwość konfiguracji jego podzespołów. Jak nazwa wskazuje, komputer MacBook Air nawiązuje do „powietrza“, to znaczy jest o wiele bardziej kompatybilny od innych produktów Apple’a. Aby uzyskać mniejszą wagę oraz rozmiary, trzeba było iść na pewne kompromisy. I tak na przykład Apple MacBook nie posiada napędu CD/DVD, portu FireWire, gniazda Ethernet (możliwe do dokupienia w nowszych modelach), wejścia liniowego czy gniazda blokady Kensington. Bateria jest na stałe wmontowana w komputer, jak i pamięć RAM jest przylutowana do płyty głównej.
Specyfika MacBooka Air
Apple MacBook Air zawiera z kolei, po prawej stronie, jeden port USB, Mini DisplayPort oraz wyjście na słuchawki jack stereo 3,5 mm. Po lewej zaś stronie znajduje się złącze zasilania MagSafe. Istnieje natomiast możliwość dokupienia napędu USB SuperDrive (DVD-RW) lub też używanie napędu optycznego innego komputera, udostępnionego przez sieć. Czymś, co wyróżnia MacBooka Air jest to, iż jest to pierwszy model Apple’a z opcjonalnym dyskiem SSD. W pierwszej wersji tego komputera można było zakupić zamiast 80 GB zwykłego dysku – 64 GB dysku SSD, natomiast od 2008 roku modele te oferują 120 GB zwykłego dysku twardego bądź 128 GB dysku SSD. Co ciekawe, procesor tego komputera był tak projektowany, aby zajmował o 60% mniej miejsca niż oryginalny, Core 2 Duo. Obudowa MacBooka Air wykonana jest z kawałka aluminium, podobnie jak MacBooka Pro, a duży touchpad obsługuje gesty multi-touch, tak jak w tabletach lub smartfonach firmy Apple.
Dwa modele MacBooka Air
Rok 2010 to rok prezentacji dwóch modeli MacBooka Air, o różnych parametrach. Rok później natomiast uaktualniono parametry techniczne MacBooka Air oraz dodano port Thunderbolt. Przejdźmy do specyfikacji technicznej. MacBook Air 11“ zawiera procesor Intel Core i5 1,6 GHz z 3 MB pamięci podręcznej L3 (opcjonalnie Intel Core i7 1,8 GHz z 4 MB pamięci podręcznej L3. Ma 4 GB pamięci RAM, opcjonalnie 8, a także pamięć masową flash o objętości 128 GB (opcjonalnie 256 GB). Wyróżnia się 11-calową matrycą z podświetleniem diodami LED, intuicyjnym touchpadem multi-touch, ma kamerę FaceTime, dwa porty USB, wbudowane porty WiFi i Bluetooth oraz głośniki stereofoniczne wraz z mikrofonem. Jego wymiary to 1,7 x 29,95 x 19,2 cm, waży nieco ponad kilogram i posiada oczywiście port do ładowarki MagSafe. Apple MacBook 13“ ma te same parametry techniczne, jednakże różni się wymiarami (1,7 x 32,5 x 22,7 cm), no i oczywiście zamiast 11-calowej matrycy, posiada matrycę 13-calową, a także waży nieco więcej – 1,35 kg.
Aktualny model MacBooka Air
Na stronie Apple czytamy slogan reklamowy MacBooka Air: „Jest energia do wielkich rzeczy. Na cały dzień.“ Rzeczywiście, bateria MacBooka Air trzyma aż do dwunastu godzin, czyli przez połowę całej doby. Dalszy slogan brzmi: „Smukły. Lekki. Mocarny. Gotowy na wszystko.“ Warto zaznaczyć, iż procesorom Intel Core i5 lub i7 towarzyszy mocna grafika zintegrowana, Intel HD Graphics 6000. Pozwala ona na szybką i efektywną obróbkę zdjęć czy też swobodne i komfortowe surfowanie po Internecie. Również format dysku – SSD – jest do 17 razy szybszy od zwykłych dysków (które wykonują ok. 5400 obrotów na minutę). Sprawia to, że MacBook Air działa błyskawicznie, natychmiast reaguje na polecenie użytkownika. Najnowszym systemem z kolei, zainstalowanym na MacBooku Air, jest macOS High Sierra, który posiada wiele nowatorskich technologii oraz ulepszonych funkcji opracowanych specjalnie dla produktów Apple. Niektóre tylko z aplikacji to: GarageBand, iMovie, Zdjęcia, Pages, przeglądarka Safari czy iTunes. Komputer zawiera dwa porty USB, port Thunderbolt 2, gniazdo zasilania MagSafe 2, gniazdo na kartę SDXC oraz gniazdko słuchawkowe 3,5 mm.