Daleka przeszłość
Pierwszy komputer projektantów z Cupertino – Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka – został wprowadzony do sklepów w styczniu 1984 roku. Nazywał się Apple Macintosh oraz posiadał interfejs graficzny i myszkę. Dziś wspomnienie tego komputera jest dość nostalgiczne, ponieważ komputer ten ma niewiele wspólnego z tymi, jakie są w sklepach w czasach współczesnych. Warto wspomnieć jednakże, że Apple Macintoshowi towarzyszyła bardzo ciekawa kampania reklamowa, miała ona premierę w przerwie rozgrywek SuperBowl w 1984 roku, wyreżyserowana przez Ridleya Scotta odwoływała się do sławnego „Roku 1984“ George‘a Orwella. Reklama ta do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych produkcji marketingowych wszechczasów. Pierwszy Macintosh miał 128 KB pamięci, 9-calowy, czarno-biały wyświetlacz oraz procesor 8 MHz. Kosztował 2,5 tysiąca dolarów i okazał się hitem sprzedaży oraz szybko pomógł raczkującym projektantom wspiąć się wysoko na dopiero co rozwijającym się rynku komputerów PC.
Pierwszy komputer przenośny
W 1989 roku na rynek trafił pierwszy przenośny Macintosh – Macintosh Portable. Kosztował 6,5 tysiąca dolarów, ważył prawie 8 kilogramów i był raczej ciężką walizką, aniżeli wygodnym i przyjaznym komputerem przenośnym. Jego następcą, w 2 lata później, był Powerbook – bardziej kompaktowy, mniejszy, z nowoczesnym trackballem w ramach myszki komputerowej. Na długie lata komputer ten ustanowił standard dla wszystkich swoich następców. Był bardzo nowoczesny i mały jak na tamte czasy, początek lat 90. Rok później z kolei, w 1993 roku, Apple wyprodukowało... telewizor. Apple Macintosh TV był komputerem typu all-in-one z wbudowanym telewizorem Sony. Na rynek trafiło 10 tys. takich urządzeń. Dopiero w 5 lat później, wprowadzony na rynek iMac stanowił powrót Steve’a Jobsa do komputerów. Komputer ten, w plastikowej, kolorowej obudowie, wraz ze zintegrowanym monitorem, stanowił zupełnie nowoczesne i interesujące podejście do komputerów w ogóle. iMac nie posiadał stacki dyskietek, ale posiadał porty USB na myszkę oraz klawiaturę. Do dzisiaj jest to główny poprzednik stacjonarnego Macintosha, komputer typu all-in-one, wprowadzony na bezgraniczny rynek konsumencki w USA, a potem na całym świecie. Stało się jasne, że projektanci z Cupertino nie tylko stawiają na funkcjonalność, ale także na design.
iBook G4 i Mac Mini
Równie kolorowy pojawił się w niedługim czasie laptop firmy Apple. Nazywał się iBook G4 i podobnie jak iMac, był skierowany do masowej klienteli. Jako pierwszy komputer został wyposażony w moduł sieci WiFi, a więc umożliwiał połączenie z internetem w każdym miejscu, w którym zainstalowana była sieć bezprzewodowa. Kultowa biel, kojarzona z Apple, rozpoczęła swoją ekspansję w 2002 roku i odtąd rządziła niepodzielnie na produktach tejże firmy. Najtańszym komputerem Apple jest Mac Mini, jak sama nazwa mówi, jest to miniatorowy komputer, pełniący raczej rolę serwera niż prawdziwego komputera. Ta wersja kosztowała zaledwie 500 dolarów i nie była wyposażona ani w myszkę, ani w klawiaturę – po prostu możliwe stało się dokupienie komponentów innych firm. Mac Mini pozostaje w sprzedaży do dnia dzisiejszego i doskonale sprawdza się m.in. z projektorami.
MacBook Pro na rynku
2006 rok to rok przełomowy. Przechodzimy do sedna. Został wprowadzony wtedy do sprzedaży Apple
MacBook Pro. Komputer ten to pierwszy sprzęt używający intelowskiego procesora 64-bitowego dwu- albo czterordzeniowego, Intel Core i5 lub Intel Core i7. Ten następca PowerBooka G4 na dobre zawojował rynek konsumencki komputerów, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Możliwe modele to Apple MacBook Pro 15“, Apple Macbook Pro 17“ oraz Apple
Macbook Pro 13“. Najnowsze modele MacBooka Pro posiadają wyświetlacz tzw. Retina, który pozwala nawet na czterokrotnie lepsze widzenie grafiki od poprzednika, zwykłego MacBooka Pro. Szczególnie polecany dla tych, którzy pracują z obróbką video lub obróbką zdjęć, zyskał uznanie nie tylko specjalistów, ale i zwykłych ludzi na całym świecie. Obecnie Apple MacBook Pro to klasyka, model zupełnie kultowy.