Guma do ćwiczeń – co daje? Jak wiązać?

image

Jak dobrać gumę do ćwiczeń?

Taśmy do ćwiczeń można podzielić na trzy grupy:

  • taśmy fitness – inaczej taśmy pilates, które przeznaczone są do ćwiczeń wzmacniających, rehabilitacji, a także dla osób początkujących. Mają przeważnie około 120 cm długości.
  • gumy oporowe do ćwiczeń siłowych – perfekcyjne, jako pomoc w nauce podciągania, a także substytut dodatkowego obciążenia. Taśmy mają formę pętli, są bardzo solidne i wykonane z lateksu.
  • gumy oporowe w typie mini bands – sprawdzą się przy ćwiczeniach pośladków oraz mięśni nóg. Z racji, że pętle są mniejsze i cieńsze to często wybierają je kobiety, lub osoby preferujące mniejsze obciążenie.

Gumy treningowe należy dopasowywać również pod kątem stopnia obciążenia, zwanego dynamicznym oporem, który stawia guma podczas napinania. W zależności od obciążenia taśmy mają różne kolory. Osoby początkujące powinny zacząć od mniejszego oporu i stopniowo go zwiększać (kolejno od najmniejszego obciążenia występują taśmy: czerwona 3-11 kg, czarna 5-18 kg, fioletowa 15-25 kg, zielona 32-43 kg, niebieska 40-55 kg oraz pomarańczowa z oporem nawet do 100 kg.

Ekspander - czym się różni?

Na rynku dostępne są gumy do ćwiczeń zakończone uchwytami. Są to tzw. ekspandery wykorzystywane jedynie do określonych treningów, np. klatki piersiowej. Często zamiast gumy pojawia się w jej miejsce sprężyna. Innym przykładem związanym z występowaniem uchwytów są taśmy dotreningu TRX, czyli do treningu w zawieszeniu.

Jak wiązać gumę?

Użycie taśmy do ćwiczeń fitness polega przeważnie na odpowiednim przytrzymaniu gumy za pomocą dłoni, lub innej części ciała, która pracuje w danym momencie. Taśmę treningową można też przykładowo założyć za podeszwy butów, przyklęknąć bądź stanąć na niej, przełożyć przez uda, czy zawiązać wokół łydki. W zależności od zestawu ćwiczeń za pomocą gumy wzmacniamy napięcie mięśni. Często też wygodnym sposobem jest obwinięcie gumy wokół dłoni przy jednoczesnym jej przytrzymaniu.

Trening z gumami

Gumy do ćwiczeń przydają się w wyrzeźbieniu mięśni ramion, pleców, nóg, pośladków, a także brzucha. Pozwalają również na rozłożenie ciężaru ciała podczas podciągania, a tym samym odciążają stawy. Urozmaicając zwykły trening ogólnorozwojowy poprzez zastosowanie zestawu gum można zwiększyć jego efektywność i w krótszym czasie zauważyć zmiany w sylwetce.

Ponadto taśmy dobrze dopełniają wiele innych typów treningu np. siłowy, bokserski, piłkarski bądź pływacki. W związku z czym zawodowi sportowcy, lub pasjonaci poszczególnych sportów chętnie sięgają po odpowiednie gumy do ćwiczeń.

Ćwiczenia z gumą – przykłady

Kilka przykładów ćwiczeń z użyciem gumy:

  • oddziałujące na mięśnie ramion, pleców oraz klatki piersiowej – nogi na macie w rozkroku, taśma pod podeszwami i ręce wzdłuż ciała. Dłońmi należy przytrzymać gumę, po czym unieść ramiona nad głowę wraz z lekko wygiętymi łokciami. Następnie opuścić ramiona dół i powtórzyć kilka razy wzniosy rąk.
  • wpływające na mięśnie ud i pośladków – trzeba ustawić się w pozycji na czworaka, a taśmę zaczepić o jedną z nóg. Z drugiej strony końcówkę gumy owinąć wokół dłoni, po czym zacząć wyprostowywać i zginać nogę. Po kilku powtórzeniach można zmienić ćwiczącą nogę.
  • na wzmocnienia mięśni brzucha – należy usiąść ze zgiętymi nogami, prostymi plecami i włożyć taśmę pod stopy. Następnie podnieść stopy w górę i na zmianę skręcać tułów wraz z przeniesieniem rąk z jednej strony na drugą.

Podsumowując, gumy treningowe to prosty, lecz bardzo efektywny sposób na zwiększenie efektów wykonywanych ćwiczeń. Użycie i wiązania taśmy są proste, tak samo jak dopasowanie obciążenia. Największą popularnością cieszy się taśma fitness, które poza rozwojem mięśni wspiera także rehabilitację. Pomysły i inspiracje na konkretne ćwiczenia z gumą można czerpać z Internetu.