Czytnik e-booków czy tablet? Co wybrać do czytania e-booków?

image
Większość zapalonych moli książkowych zaopatruje się w specjalne urządzenia jak czytniki e-booków. Czym to się jednak różni od czytania na tablecie? O to kilka ważnych informacji, które pozwolą Ci zdecydować co wybrać, tablet czy czytnik e-booków.

Czytnik e-booków

Choć dla osób, które posiadają już tablet, czytnik e-booków staje się kolejnym wydatkiem, to duża część tego grona nie bacząc na cenę, okazuje się być jego kolejnym posiadaczem. Czytnik to wyspecjalizowane urządzenie, które służy do czytania książek stworzonych w formie elektronicznej- e-booków. Czytniki posiadają specyficzną konstrukcję, która oparta jest o zastosowanie technologii papieru elektronicznego. To jest właśnie decydujący parametr, jaki wpływa na wyższość czytników nad tabletami.

E-papier

E-papier charakteryzuje się tym, że wygląda jak zwykła kartka w każdej książce. Cały fenomen polega na tym, że pomiędzy dwoma warstwami ekranu znajdują kapsułki z czarno-białymi cząsteczkami atramentu. Odpowiedni przycisk wywołuje impuls elektroniczny, który odpowiada za prawidłowe ułożenie, co w konsekwencji prowadzi do prawidłowego wyświetlenia obrazu. Co więcej, ekran składający się z e-papieru sam w sobie nie świeci, dzięki czemu nie męczy naszych oczu tak jak wyświetlacz tableta. W słoneczny dzień ekran czytnika doskonale sprawdza się na zewnątrz, gdyż nie odbija światła. Nowsze modele czytników zostały wyposażony w delikatne podświetlenie, które jest nieszkodliwe dla oczu czytającego. Zdecydowanym minusem dotyczącym e-papieru jest to, że nie posiada trybu nocnego. Na tablecie bez problemu można czytać książki w nocy, bez konieczności zapalania dodatkowego światła. Jednak ma to też swoje minusy, bardzo niszczy wzrok oraz świeci prosto w oczy nie tylko nam ale osobie, która znajduje się niedaleko nas.

Obsługa czytnika e-booków

Ktoś, kto jest przyzwyczajony do używania tableta, w pierwszej chwili może się delikatnie rozczarować rozpoczynając swoją przygodę z czytnikiem e-booków. Tablet jest urządzeniem dotykowym, w związku z czym jeszcze nie tak dawno niektórzy musieli troszkę bardziej przyłożyć się do szybkiej obsługi czytnika, który nie ma ekranu dotykowego, a posiada za to klawisze. Choć większość nowszych modeli czytników wyposażona została w dotykowe ekrany, to ich obsługa pozostawia czasem wiele do życzenia. Nie jest ona bowiem tak szybka i płynna, jak w przypadku tabletów. Czytając książki na czytniku nie będziemy mogli szybko wędrować między poszczególnymi fragmentami. Dlatego zaopatrując się w czytnik z Androidem zdecydowanie się rozczarujemy, gdyż obsługa aplikacji, przeskakiwanie między artykułami czy nawet prowadzenie rozgrywek będzie na zupełnie niższym poziomie niż na tablecie.

Zalety i wady czytników e-booków

ZALETY WADY
Czytnik jest tańszy niż tablet W ciemności wymagają źródła światła
E-papier imituje prawdziwy papier książkowy Brak kolorów, czytniki wyświetlają obraz jedynie w odcieniach szarości
Ekran nie męczy oczu Ograniczona funkcjonalność
Doskonała widoczność nawet w dużym oświetleniu Gorsza płynność działania
Bardzo długi czas pracy na baterii liczony w dniach
Niezwykle lekki, niewielki i mobilny
Możliwość przechowywania wielu tysięcy publikacji
Wyświetlanie bardzo wyraźnego tekstu
Brak wyskakujących rozpraszających powiadomień

Proponowane czytniki e-booków

Wiemy, że wybór nie jest prosty, dlatego prezentujemy najlepsze modele, jakie znajdują się w ofercie sklepu morele.net.
  1. Czytnik Amazon Kindle Paperwhite 3 (z reklamami)- urządzenie posiada dwa razy więcej pikseli niż modele poprzedniej serii, dzięki czemu charakteryzuje się wyższą rozdzielczością, co wpływa na znacznie lepszą jakość ostrości wyświetlanego tekstu. W tej serii zastosowano również zupełnie nową czcionkę Bookerly, stworzoną od zera na potrzeby czytania na ekranach cyfrowych. Kindle Paperwhite 3 wyposażony został w ekran, który wygląda zupełnie jak papier, dzięki czemu odbija nawet ostre promienie słoneczne. Jest niezwykle lekki, przez co można go swobodnie trzymać w jednej ręce. Cena tego urządzenia wynosi około 615 złotych, jednak w chwili obecnej znajduje się na promocji i kosztuje 569 złotych.
  2. Czytnik PocketBook Touch Lux 3- to trzecia generacja jednych z najpopularniejszych urządzeń, które służą do czytania e-booków. Wyróżnia się możliwością odtwarzania około 20 formatów plików oraz profesjonalnym słownikiem Abby Lingvo, który wpływa na usprawnienie całego interfejsu oprogramowania. Jest to czytnik niezwykle funkcjonalny, który pozwala na płynne korzystanie kilku aplikacji jednocześnie. Ekran wyposażony został w najnowszą technologię E-Ink Carta, dzięki temu gwarantuje wysoki kontrast oraz zwiększa komfort czytania wyświetlanych obrazów. Czytnik kosztuje niecałe 460 złotych.
  3. Czytnik PocketBook 631 Touch HD- urządzenie swoją premierę datuje na sierpień 2016 roku. Posiada sześciocalowy wyświetlacz wyposażony w technologię E-Ink Carta o rozdzielczości 300 dpi. Niewątpliwym plusem jest wbudowane łącze WiFi, 22 formaty plików oraz menu dostępne w 30 językach. Co więcej, posiada wszystkie funkcje, jakie potrzebne są do odtwarzania muzyki. Urządzenie obsługuje bowiem format mp3 i dysponuje standardowym złączem 3,5mm. Dodatkowo czytnik został wyposażony w moduł Text-to-speech, który pozwala na konwersję tekstu na mowę. Aktualna cena tego modelu to niewiele ponad 630 złotych.

Tablet

Warto zaznaczyć, że tablet jest urządzeniem uniwersalnym. Nie został stworzony głównie z myślą o czytaniu książek przez użytkowników. To produkt, który gwarantuje rozrywkę na wielu płaszczyznach. Jeżeli osoba potrzebuje urządzenia nie tylko do czytania książek, ale także szybkiego przeglądania stron internetowych, obsługi różnych aplikacji czy odtwarzania multimediów, to zdecydowanie tablet okaże się lepszym rozwiązaniem.

Tablet jako czytnik e-booków

Choć tablet jest wspaniałym, wielofunkcyjnym urządzeniem to jeśli chodzi o czytanie książek zdecydowanie przegrywa z prawdziwymi czytnikami e-booków. Dzieje się tak ze względu na wiele elementów, które po krótce wyjaśnimy. Po pierwsze, w przeciwieństwie do czytników, które posiadają e-papier, tablety wyposażone są w ekran LCD. W ciemniejszym pomieszczeniu nie ma większej różnicy, jeśli chodzi o widoczność poszczególnych kartek książki. Sprawa komplikuje się, gdy wyjdziemy na zewnątrz, gdzie świeci wspaniałe słońce. Tablety na słońcu stają się swoistym lusterkiem, nie pomoże rozjaśnienie wyświetlacza do maksimum. Na ekranie zamiast stron, uwidocznią się jedynie odbite odciski palców. Dodatkowo okazuje się, że to co jest plusem w tabletach czyli dodatkowe oświetlenie, jest zarazem wielkim minusem. W ciemności niesamowicie męczy oczy, a dodatkowo oślepia osoby, które znajdują się blisko nas. Co więcej, na tablecie nie poczytamy długo książki. Posiada on bowiem o wiele krótszy czas pracy na baterii niż czytniki e-booków. Czas użytkowania tabletów liczony jest w godzinach, natomiast większości czytników w dniach.

Zalety i wady tabletów jako czytników książek elektronicznych

ZALETY WADY
Działa o wiele płynniej i szybciej niż czytnik e-booków Ekran męczy oczy
Posiada dostęp do wielu tysięcy aplikacji i gier Czytając w ciemności przeszkadzamy osobie znajdującej się obok nas
Doświetlenie, które pozwala czytać w ciemności Krótki czas pracy na baterii
Kolorowy obraz oraz wysoka rozdzielczość ekranu Posiada większe rozmiary i jest cięższy
Wygodniejszy do przeglądania stron internetowych Tekst nie jest czytelny pod dowolnym kątem
Większa ilość pamięci Ekran błyszczy w czasie czytania na słońcu
Nawet przy najwyższej jasności ekran okazuje się nieczytelny i wyświetla jedynie odciski palców

Proponowane tablety, które można wykorzystać jako czytników e-booków

Choć urządzeń na rynku cały czas przybywa, nie ma najmniejszego sensu zaopatrzać się w czytnik e-booków i jednocześnie tablet. Dla osób, które zdecydowały się na tablet przedstawiamy najpopularniejsze modele w sklepie.
  1. Tablet Lenovo TAB A7-10F- urządzenie wyróżnia się swoimi niewielkimi kształtami, które powodują, że staje się niezwykle mobilne. Posiada wbudowany czterordzeniowy procesor, który pozwala na swobodne i płynne korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie, nie powodując żadnych opóźnień. Ekran IPS o wysokiej rozdzielczości pozwala cieszyć się głębią kolorów, które wyświetlają niezwykle kontrastowy obraz. Cena tego urządzenia wynosi w przybliżeniu 285 złotych.
  2. Tablet Apple iPad- to jedno z najdroższych urządzeń na rynku, ale cena idzie tutaj zdecydowanie w parze z wysoką jakością. Olśniewający wyświetlacz Retina pozwala na przedstawianie wyrazistego i ostrego obrazu, dzięki temu staje się on niesamowicie realistyczny. Działanie bez jakichkolwiek zakłóceń zapewnione jest dzięki wbudowanemu 64-bitowemu procesorowi. Waży niecałe pół kilograma i posiada tylko 7,5 mm grubości, co wpływa na to, że jest niesamowicie mobilnym urządzeniem, które można łatwo wszędzie ze sobą zabrać. Jego cena to około 1620 złotych.
  3. Tablet Lenovo Tab 2 A10-30- urządzenie wyposażone zostało w 10-calowy wyświetlacz HD o rozdzielczości 1280 x 800. Charakteryzuje go niezwykle wytrzymała bateria, która pozwala nawet na 10 godzinną nieprzerwaną pracę. 16 GB pamięci wewnętrznej umożliwi przechowywanie ogromnej ilości plików. Wyróżnia go niesamowicie smukła obudowa, która sprawia, że model ten jest elegancki i bardzo mobilny. Cena tego urządzenia wynosi w przybliżeniu 797 złotych.

Zwycięzca

Choć oba urządzenia posiadają swoje plusy i minusy, to jednak niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii najlepszego urządzenia do czytania książek w formacie elektronicznym, jest czytnik e-booków. Przedstawiliśmy zestawienie najważniejszych zalet i wad poszczególnych kategorii urządzeń, dzięki temu rozjaśniliśmy nieco kwestię dotyczącą tego co jest lepsze, tablet czy czytnik e-booków. Zwycięstwo czytnika przejawia się w doskonałej widoczności nawet przy wysokim oświetleniu, wspaniałymi kątami widzenia, niezwykłą mobilnością, a także kilkunastodniowym czasem pracy na jednym ładowaniu.

Polecane tablety oraz czytniki e-book