Czym jest aptX? Jak działa i które smartfony wspierają tę technologię?

image
Słuchanie muzyki bezprzewodowo ma zarówno dużo plusów, jak i minusów. W artykule skupimy się na minusach tego rozwiązania oraz napiszemy, jaki wpływ ma na nie technologia aptX.

Z czym się wiąże słuchanie muzyki przez Bluetooth?

Bezprzewodowe słuchanie muzyki ze swojego smartfona oferuje znacznie większy komfort niż podłączanie zestawów przewodowych, rozplątywanie ich, ukrywanie pod kolejnymi warstwami ubioru, czy irytacja spowodowana zerwaniem styku na jednej ze słuchawek. W związku z tym technologia bezprzewodowego przesyłu sygnałów audio via Bluetooth dynamicznie się rozwija, tak, jak urządzenia ją obsługujące. Na rynku możemy obecnie znaleźć wiele różnorodnych słuchawek i headsetów do bezprzewodowego parowania ze smartfonami. Technologia ta nie jest jednak idealna. Stratna kompresja i wycinanie poszczególnych informacji z sygnału audio spowodowane koniecznością zminimalizowania wagi poszczególnych plików muzycznych, a także ograniczone możliwości transmisyjne powodują, że muzyka na bezprzewodowych słuchawkach z reguły brzmi o wiele gorzej od tej przesyłanej kablem.

Technologia aptX w służbie jakości dźwięku

Rozwiązaniem na niską jakość sygnału audio docierającego ze smartfona do słuchawek jest technologia aptX. Znacząco poprawia ona jakość dźwięku przesyłanego przez Bluetooth. Metoda ta opiera się na możliwie bezstratnej kompresji plików muzycznych w taki sposób, aby uniknąć wycinania z nich informacji, które bezpośrednio przyczynia się do utraty jakości. aptX to rewolucja w transmisji sygnału audio przez Bluetooth. Coraz więcej nowoczesnych słuchawek i smartfonów jest w nią wyposażone, a użytkownicy chwalą sobie jej działanie.

Smartfony kompatybilne z technologią aptX

Obecnie większość nowych smartfonów z wyższej półki wspiera tę technologię. Przykładem mogą być wymienione poniżej modele.

Nokia Lumia 630

Jest to jedyny smartfon od wykupionej przez Microsoft Nokii, który wspiera technologię aptX. Lumia 630 to tani smartfon z preinstalowanym Windowsem, którego koszt to około 300 zł.

LG G5

Dobrze wyposażony 5,3-calowy smartfon z wyższej półki jakościowej. LG zawarło w nim 4 GB pamięci operacyjnej, ekran w jakości 1440p i wspomnianą technologie aptX. Jego koszt to około 2 tysiące złotych.

HTC One M9

Jeden z nowszych modeli od Tajwańczyków. Jest to sprzęt z wyższej średniej półki cenowej oferujący dobre podzespoły w przyjaznej cenie.

Samsung Galaxy S6 edge

Niedawny hit od Koreańczyków, który wyposażono w 3 GB RAM, 5-calowy wyświetlacz i wiele nowoczesnych technologii – między innymi w aptX. Jego koszt to około 1800 złotych. To oczywiście nie wszystkie modele, w których producenci zdecydowali się na poprawę jakości transmisji sygnału audio via Bluetooth. Modeli wspierających tę technologię jest znacznie więcej.

Polecane słuchawki z aptX