Czajnik z regulacją temperatury - jaki wybrać?

image
Mało kto w dzisiejszych czasach gotuje wodę w czajniku na gazie. Zazwyczaj odchodzimy od tego pomysłu ze względu na wygodę oraz czas oczekiwania. Coraz bardziej popularny staje się czajnik elektryczny.

Jak więc wybrać najlepszy dla siebie?

Warto zwrócić uwagę, przed kupnem czajnika, na to ile osób będzie go użytkowało. Bowiem nie należy kupować największego czajnika dla singla czy pary, za to małe mogą okazać się niepraktyczne w przypadku czteroosobowej rodziny. Przyjmując, że jedna szklanka ma 250ml, można oszacować jak duży czajnik będzie nam potrzebny by zagotować wodę na raz dla całej rodziny. Każdy z producentów dodatkowo informuje nas o minimalnym progu wlania wody do czajnika przed zagotowaniem. Wybór czajnika o mniejszej pojemności zazwyczaj wiąże się z mniejszą ceną, natomiast analogicznie o większej pojemności z większą ceną. Kolejny ważnym aspektem przy wyborze czajnika jest rodzaj grzałki. W czajnikach stosuje się zazwyczaj dwa rodzaje grzałek:
  • grzałkę spiralną – na której niestety szybko osadza się kamień, co skraca jej żywotność.
Natomiast głównym aspektem przemawiającym za tą grzałką jest cena i zdecydowanie cichsze działanie. Moc czajnika z taką grzałką to od 20 do 2200W.
  • grzałkę płytową – zazwyczaj nie osadza się na niej kamień lub osadza się w niewielkch ilościach, łatwiejsza jest w czyszczeiniu i ewentualnym usuwaniu kamienia.
Moc czajnika przy tego typu grzałce to od 600 do 3100W. W zależności od sklepu i producenta możemy wybrać sobie czajnik z tworzywa sztucznego, stali szlachetnej, szkła bądź ceramiczny. Przy wyborze czajnika można zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje takie jak na przykład regulacja temperatury. Pozwala ona dopasować temperaturę do naszych upodobań bądź rodzaju przygotowanego napoju. Temperatura może być regulowana od 40 do 100 stopni C. Jest to dość korzystne rozwiązanie, jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż w 40stopniach nie zabijemy wszystkich bakterii więc watrto używać wody mineralnej lub wcześniej przegotowanej.

Zapoznaj się z najlepszymi czajnikami.