Buty piłkarskie – które wybrać? Jakie najlepsze?

image

Odpowiednie buty piłkarskie zapewnią komfort podczas uprawiania sportu. Buty należy dobierać do praktykowanej dyscypliny sportowej, ale też do jej specyfiki oraz do własnych preferencji i uwarunkowań fizycznych. Jakie buty wybrać do piłki nożnej?

Buty piłkarskie halowe

Potocznie zwane halówkami, buty do gry na hali są tworzone właśnie z myślą o użytkownikach, którzy grają w piłkę w obiektach zamkniętych (halach i salach gimnastycznych). Buty piłkarskie na halę zapewniają odpowiednią stabilność na płaskiej nawierzchni, a także dobrą przyczepność. Bardzo istotną cechą dobrych halówek jest to, iż nie brudzą one nawierzchni, co jest szczególnie istotne w przypadku gry na wynajmowanych halach i salach gimnastycznych – regulamin tych obiektów może wręcz zakazywać gry w butach, które pozostawiają ślady na nawierzchni. Halówki to również dobry wybór na tartan – nawierzchnię z tworzywa poliuretanowego, jaka często jest stosowana na zewnętrznych boiskach sportowych.

Buty do gry na hali nie powinny posiadać korków, ale odpowiednio wyprofilowaną podeszwę z systemem amortyzacji. Dobiera się je z dbałością o komfort użytkownika, zwracając uwagę na:

  • Długość wkładki – to lepszy i dokładniejszy wyznacznik niż sam rozmiar buta.
  • Materiał wykonania – buty powinny być elastyczne i trwałe, a także zapewniać wentylację.
  • Wiek i stopień zaawansowania gracza – wśród butów na halę znajdziemy obuwie juniorskie (dla dzieci i młodzieży) oraz dla dorosłych.

Korki

Obuwie piłkarskie typu korki to popularny wybór wśród graczy grywających na boiskach z naturalną lub sztuczną murawą. W tym zastosowaniu nie sprawdzą się halówki lub innego typu buty sportowe, gdyż nie zapewnią one odpowiedniej przyczepności do podłoża. Dzięki specyficznej podeszwie z wypustkami, korki łapią przyczepność na murawie i zapewniają stabilność nawet na dość śliskiej nawierzchni.

Wybierając korki do gry w piłkę nie można polegać wyłącznie na dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru butów, gdyż kwestią kluczową jest dobór obuwia do konkretnego zastosowania:

  • Na sztuczną trawę – buty do nawierzchni tego typu to, przede wszystkim, turfy z oznaczeniami AG oraz TF. Turfy zapewniają wysoką przyczepność na wszelkich nierównościach, ale nie posiadają tak długich wypustek, jak klasyczne korki.
  • Na naturalną murawę – sugerowane obuwie do zastosowań na boisku z naturalną trawą to korki z wypustkami przytwierdzonymi na stałe (lanki z oznaczeniem FG) albo wkrętówki (zwane także wkrętami z oznaczeniem SG). Wkręty są dedykowane do użytku profesjonalnego, a przez to kosztują więcej, ale zapewniają wyższą przyczepność do podłoża.

Jakie buty piłkarskie na szeroką stopę?

Obuwie sportowe musi być dobrze dopasowane nie tylko do długości stopy, ale również do jej szerokości. Jeśli z doświadczenia użytkownika wynika fakt, iż standardowe buty okazują się zbyt wąskie, to warto skupić się na kolekcjach dedykowanych na szerszą stopę.

Buty piłkarskie na szeroką stopę ma w swojej ofercie większość topowych marek sportowych. Obuwie tego typu jest odpowiednio oznaczone oraz opisane jako szersze od standardowych. Warto zwracać uwagę na tę kwestię, gdyż różnica w szerokości standardowego buta i dedykowanego na szeroką stopę może wynieść od kilku mm do centymetra, a nawet więcej.

Jakie buty dla dzieci?

Poszukując butów do piłki nożnej dla dzieci, warto zastanowić się nie tylko nad tym, na jakiej nawierzchni będą użytkowane oraz w jakim rozmiarze powinny być kupione, ale również nad tym, czy nie powinny to być:

  • Buty piłkarskie bez sznurówek – są wygodne w użytkowaniu oraz łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, co może być szczególnie istotne w przypadku najmłodszych dzieci.
  • Buty piłkarskie ze skarpetą – są dostępne zarówno w wersji dla dzieci, jak i dla dorosłych, a ich ideą jest możliwość rezygnacji ze standardowych skarpetek piłkarskich na rzecz tych, które są częścią obuwia.

Dobierając buty piłkarskie dla najmłodszych, warto pamiętać o tym, by nie kupować ich „na styk”, ponieważ po kilku tygodniach mogą okazać się zbyt ciasne. Nie można jednak kupować obuwia zbyt dużego, bo nie zapewni odpowiedniego komfortu i stabilności podczas gry. Rozmiar powinien być delikatnie większy od stopy w sportowej skarpetce, a pomiar należy wykonać w godzinach wieczornych.