Bieżnia – jak zacząć? Elektryczna czy magnetyczna?

image

Jaka bieżnia do domu?

Bieżnia do domu to dobra inwestycja dla zdrowia i kondycji. Pozwala na treningi, które są alternatywą do wizyt na siłowni bądź fitness. Kupując bieżnie do biegania należy zwrócić uwagę na:

  • wielkość bieżni – uzależniona jest od wagi i wzrostu użytkownika. Do 170 cm wystarczy wybrać pas biegowy o wymiarach 130 na 40 cm
  • moc silnika – moc powyżej 2 KM umożliwia bieganie, a poniżej tej wartości jedynie na trucht
  • zasilanie – elektryczne (bieżnia elektryczna), lub jego brak (magnetyczna)
  • dodatkowe funkcje – półka na telefon, miejsce na bidon, czy specjalne programy treningowe. Poza tym opcja pomiaru czasu, tętna bądź pokonanego dystansu.

Bieżnia - czy jest bezpieczna?

Bieżnia do biegania, dzięki zastosowaniu elastycznego paska i amortyzacji jest bezpieczniejsza dla stawów niż zwykłe bieganie w terenie. Co więcej, brak zmiennej temperatury w pomieszczeniu nie naraża biegacza na przewianie, czy przeziębienie.

Jak zacząć bieganie na bieżni?

Podstawową zasadą jest rozgrzanie mięśni oraz bieg po środku pasa biegowego w celu zachowania swobodnego zakresu ruchów. Podczas biegania warto kontrolować czas i prędkość. Ważne jest również by nie dotykać uchwytów i utrzymywać wyprostowaną sylwetkę. Najczęstszym błędem biegaczy jest patrzenie w dół pod nogi, zamiast przed siebie.

Do samego biegania przydadzą się sportowe buty i wygodne, oddychające ubrania – spodenki i top. Paniom poleca się także stanik sportowy i związanie włosów w przypadku posiadania dłuższych. Dla większej motywacji podczas biegania można też słuchać ulubionej muzyki. Po treningu niezbędne jest uzupełnienie wypoconej wody.

Jak zacząć?

W przypadku bieżni elektrycznej zaleca się włączenie jej przed wejściem na pas biegowy. Powinno zacząć się także od wolniejszego tempa, które z czasem można zwiększyć.

Bieżnia – jak schudnąć?

Kluczem do schudnięcia na bieżni do domu jest czas –zarówno samego treningu, jak i jego regularność. Zaleca się bieganie od trzech do czterech razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut ze zmienną prędkością. Przed samym bieganiem trzeba wykonać solidną rozgrzewkę, a po zakończeniu pomaszerować kilka minut, by uspokoić oddech i rozluźnić mięśnie.

Podczas biegania poza mięśniami nóg (dwugłowy i czworogłowy uda oraz podudzia) intensywnie pracują pośladki, a także mięśnie brzucha, grzbietu i obręczy barkowej. Dlatego też biegacze powinni właściwie się nawadniać oraz dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Poza tym nie można zapominać o regeneracji i właściwej ilości snu (dla osoby dorosłej około 7-9 godzin dziennie).

Możliwości bieżni

Nowoczesne bieżnie do biegania nie tylko mierzą czas, przebiegnięty dystans, czy spalone kalorie, ale także wskazują tętno oraz pozwalają na wybór odpowiedniego programu treningowego. Ćwicząc na takim sprzęcie fitness można zarówno ukształtować sylwetkę, jak i zadbać o zdrowie.

Która bieżnia najlepsza?

Bieżnia elektryczna zasilana jest jest prądem elektrycznym, posiada silnik i pozwala na dopasowanie prędkości do potrzeb użytkownika. Natomiast bieżnia magnetyczna działa poprzez rozpędzenie jej siłą mięśni przy użyciu koła zamachowego. Bieżnia do biegania z silnikiem jest zatem bardziej funkcjonalna i komfortowa, lecz przez to droższa.

Wybór bieżni do domu uzależniony jest od indywidualnych wymagań co do sprzętu oraz środków, jakie można przeznaczyć na ten sprzęt fitness. Przy bardziej zaawansowanym urządzeniu poprzez skuteczniejszą optymalizację biegu w krótszym czasie osiąga się lepsze wyniki.

Podsumowując, bieżnia do biegania to nie tylko sposób na schudnięcie, ale i na zadbanie o zdrowie. Bieżnia elektryczna daje możliwość wyboru prędkości, mierzenia czasu, a nawet ustawienia odpowiedniego treningu. W przypadku magnetycznej można oszczędzić na zakupie. Przy obu bieżniach kluczem do osiągnięcia efektów jest regularność i stosowanie zmiennego tempa.